sposoby na szybką naukę

Sposoby na szybką naukę, czyli jak szybko się uczyć?

Nad tym, czy istnieją sposoby na szybką naukę, zastanawiamy się zwykle przed ważnym egzaminem albo sprawdzianem. Dowiedz się, jak szybko się uczyć – i nie chodzi tutaj o wkładanie książek pod poduszkę!

Nauka w większym gronie

Jeśli jesteś osobą otwartą i towarzyską, to bez wątpienia obecność innych osób zadziała na Ciebie motywująco – możecie razem przeglądać notatki, zadawać sobie pytania i porównywać odpowiedzi. Zadbaj jednak o to, by Wasze spotkanie “naukowe” nie przerodziło się w plotkowanie i… narzekanie na to, jak wiele macie do nauki!

Robienie map myśli

“Klasyczne” robienie notatek nie jest zbyt pomocne zapamiętywaniu – dlatego też warto znaleźć dla niego alternatywę! Może to być właśnie robienie map myśli. Ten sposób notowania polega na tym, że na środku kartki zapisujemy główne hasło, a następnie tworzymy “odnogi”, przy których znajdują się szczegółowe informacje.

Powtórki po dniu, trzech dniach oraz tygodniu

Aby zapamiętać coś na dłużej, warto jest to powtarzać. “Odświeżanie” sobie materiału po  dniu, trzech dniach oraz tygodniu pozwoli Ci przyswoić nawet dużą ilość informacji w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki temu unikniesz nerwowych powtórek w ostatniej chwili, które często bywają zupełnie nieskuteczne! Powtórki materiału sprawiają też, że lepiej rozumiesz to, czego się uczysz.

Używanie mnemotechnik

Mnemotechniki to sposoby zapamiętywania, czyli metody szybkiej nauki. Istnieje ich bardzo wiele: technika skojarzeń, haki, pisanie wierszyków oraz wiele innych… Nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby wypróbować każdą z nich i… wybrać jedną (lub kilka!) najbardziej przydatną dla Ciebie.

Nauka w wyjątkowym miejscu

Kiedy uczymy się siedząc przy naszym zwykłym biurku wśród czterech ścian, po jakimś czasie możemy zacząć odczuwać znużenie – w końcu w takich warunkach trudno jest odczuwać ekscytację… Jeśli jednak zabierzesz podręczniki i zeszyty na łono natury lub chociażby taras – nauka będzie znacznie bardziej przyjemna!

Skomentuj