Detoks sokowy – czy warto na niego przechodzić?

Zdrowe odżywianie jest w ostatnich latach bardzo popularnym tematem. Coraz chętniej poszukujemy diet i sztuczek żywieniowych, które pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie organizmu. Jedną z popularnych propozycji stanowi detoks sokowy. Na czym on polega? I dlaczego dieta sokowa w rzeczywistości nie przynosi oczekiwanych korzyści?

Detoks sokowy ma z założenia oczyścić organizm ze zgromadzonych w nim toksyn, aby poprawić jego funkcjonowanie, a także polepszyć kondycję skóry, włosów i paznokci. Zasady jego stosowania są bardzo proste – wystarczy w ciągu 7 dni, a w skróconej wersji 3 , „odżywiać” się wyłącznie sokami owocowymi i warzywnymi, a także pić duże ilości wody. Jednak dieta sokowa ma dla organizmu także inne, negatywne konsekwencje.

Dieta sokowa nie zapewnia pełnowartościowych posiłków

Jesz nie tylko, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę kalorii, ale także konkretne witaminy i minerały. Zdrowe odżywianie polega również na zachowaniu prawidłowych proporcji pomiędzy białkiem, węglowodanami i tłuszczami w diecie. Dieta sokowa z natury wyklucza stosowanie się do tych dobrych, sprawdzonych praktyk żywieniowych. Choćby z tego względu nie jest dobrym pomysłem, bo prowadzi do niedoborów i doprowadza do zachwiania równowagi w organizmie.

Detoks sokowy negatywnie wpływa na nastrój

Stosowanie detoksu sokowego wyklucza spożywanie jakiegokolwiek jedzenia. Zabronione są nawet dietetyczne posiłki. A przecież wartościowe, dietetyczne śniadanie daje nam energię na początek dnia, a kolejne posiłki służą jej podtrzymaniu. Brak tradycyjnych posiłków szybko odbije się na Twojej psychice i nastroju. W końcu detoks sokowy to ciągła walka z uczuciem głodu, którego nie można zaspokoić wypijając nawet smaczne płyny. Czy taka walka z samym sobą jest rzeczywiście zasadna? Niekoniecznie.

Detoks sokowy uniemożliwia podejmowanie aktywności fizycznej

Kolejną konsekwencją stosowania detoksu sokowego jest spadek wydolności. Nawet entuzjaści tej nietypowej diety podkreślają, że w trakcie detoksu nie wolno podejmować ćwiczeń fizycznych. Jednak nie chodzi tylko o sport. Dla większości detoks sokowy oznacza tak duży deficyt energetyczny, że wyzwaniem staje się nawet wykonywanie codziennych obowiązków. Niestety nie możesz chocby delikatnie „oszukiwać” swojego organizmu wypijając kawę lub herbatę, bo one, podobnie jak alkohol, także są zabronione w diecie sokowej.

Alternatywy dla detoksu sokowego

Alternatywa dla detoksu sokowego jest bardzo prosta! Wystarczy zwracać uwagę na jakość spożywanych posiłków. Żywność powinna być jak najmniej przetworzona, pozbawiona konserwantów i innych zbędnych dodatków. Najlepiej gotować samodzielnie, ale jeśli nie masz czasu czy zdolności kulinarnych, sięgnij po sprawdzony catering dietetyczny. Codziennie rano, sięgając po jedzenie do pudełka, które jest świeże i zostało przed chwilą dostarczone, zyskujesz porcję energii na cały dzień. Nie warto więc wystawiać organizmu na próbę, stosując detoks sokowy, który coraz częściej postrzegany jest jako moda.

Skomentuj