5 najlepszych sposobów na płaski brzuch

Nadmiar tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha to najczęstszy problem osób, które chcą się odchudzić, niezależnie od tego, czy mają dużą nadwagę, czy chcą schudnąć tylko 2 kg. Przeważnie przyczyną problemu jest nadmiar tkanki tłuszczowej w tej okolicy, ale może on również wynikać ze wzmożonego gromadzenia się gazów w jelitach.

Odchudzanie brzucha wymaga stosowania diety niskokalorycznej, wprowadzenia aktywności fizycznej i zdrowych nawyków. Na brzuchu tkanka tłuszczowa osadza się bardzo szybko, a pozbycie się jej jest trudne. Dieta na płaski brzuch powinna być zatem ukierunkowana na redukcję tkanki tłuszczowej, a jednocześnie uwzględniać produkty wspomagające pracę przewodu pokarmowego.

Marzysz o płaskim brzuchu i rozważasz zmianę nawyków żywieniowych? Jak więc pozbyć się niechcianego tłuszczu i schudnąć z brzucha? Czego należy przestrzegać na co dzień i co jeść?

Co wspomaga odchudzanie brzucha?

Istotne jest, żeby w trakcie stosowania diety korzystać z kompleksowej wiedzy dietetycznej – jej brak może utrudnić Ci proces odchudzania.

Co w takim razie powinna zawierać odpowiednia dieta na płaski brzuch? W procesie odchudzania jakość diety jest tak samo ważna, jak kalorie. Podstawą Twojej diety powinny być warzywa (surowe, gotowane na parze lub pieczone) oraz produkty bogate w błonnik i białko.

Wybierając owoce, kupuj te najmniej słodkie, m.in. takie jak cytrusy, maliny, jabłka, czy truskawki. Warzywa oraz owoce zawierają pektyny i błonnik, które pomagają oczyścić układ pokarmowy. Włącz do swojego codziennego jadłospisu także produkty pełnoziarniste takie jak kasza pęczak oraz ryż brązowy.

Jeśli chcesz schudnąć z brzucha, zadbaj o to, by w każdym posiłku znalazł się dodatek białka. Produkty wysokobiałkowe, takie jak chude mięso, jajka, chudy nabiał czy ryby nie tylko pomagają schudnąć, ale także pomagają uniknąć ponownego przybrania na wadze.

By stosunkowo szybko zgubić brzuch oraz zredukować tkankę tłuszczową, warto zainteresować się naturalnymi spalaczami tłuszczu, które są świetnymi sprzymierzeńcami w walce o idealną sylwetkę. Chodzi tutaj o przyprawy, a mianowicie pieprz, czerwoną paprykę, imbir oraz kurkumę. Produkty te pobudzają metabolizm, w tym termogenezę, czyli wydzielanie ciepła przez organizm.

Pożegnaj cukier

Drugim istotnym elementem, o którym należy pamiętać w trakcie procesu odchudzania, jest sprawdzenie, czy Twój organizm funkcjonuje prawidłowo. Warto w tym celu wykonać podstawowe badania krwi oraz tarczycy, jeśli wcześniej występował z nią problem, bądź odchudzanie nie przynosi odpowiednich rezultatów. Jeśli do zgubienia masz sporo kilogramów, warto sprawdzić też poziom cukru.

Główną przyczyną odkładania się tkanki tłuszczowej na brzuchu jest nadmiar cukru w diecie. Zjedzenie posiłku bogatego w cukier powoduje gwałtowne podniesienie się poziomu glukozy we krwi, a w konsekwencji wyrzut dużej ilości insuliny.

Im jest jej więcej i im dłużej utrzymuje się ona we krwi, tym więcej odkłada się tkanki tłuszczowej, zwłaszcza na okolicach brzucha. Biorąc pod uwagę, że u niektórych osób słodkie przekąski pojawiają się kilka razy dziennie, insulina prawie nigdy nie ma szansy opaść do poziomu umożliwiającego spalanie tkanki tłuszczowej.

Jeśli chcesz schudnąć, musisz wyeliminować z diety słodycze oraz inne źródła cukru. Wtedy z powodzeniem utrzymasz insulinę i poziom glukozy w ryzach, co w połączeniu z prawidłowo skomponowaną dietą skutecznie wspomoże proces odchudzania oraz wyszczuplenie w talii.

Uporządkuj swoje posiłki

Wyobraź sobie, że Twój przewód pokarmowy to taśma produkcyjna, która przesuwa się tylko, jeśli znajdą się na niej jakieś materiały. Jeśli ich nie dostarczysz, taśma stanie w miejscu, a po pewnym czasie zardzewieje i się zatnie. Jeżeli natomiast na taśmę wrzucisz za dużo towaru, może dojść do przeciążenia, w wyniku czego zwolni lub wykona tylko część pracy.

Właśnie to dzieje się z Twoim przewodem pokarmowym, kiedy przez cały dzień nie jesz prawie nic, a wieczorem dopada Cię nagłe uczucie głodu i „wymiatasz lodówkę”. Podobnie, gdy przez cały tydzień się odchudzasz, by w weekend zjeść nagrodę w postaci całej pizzy popitej litrem coli.

Aby nie narażać się na ataki głodu, posiłki należy spożywać o stałych porach. Jeśli będziesz spożywać niewystarczającą ilość jedzenia, Twój metabolizm spowolni, a organizm zacznie magazynować każdy posiłek jako tkankę tłuszczową.

Takie nadwyrężanie przewodu pokarmowego powoduje też zwiększoną produkcję gazów w jelicie oraz utrudnione usuwanie resztek pokarmowych i zaparcia – co widoczne jest w postaci twardego, wzdętego brzucha. Jedz regularne, zbilansowane dietetyczne posiłki, a unikniesz awarii przewodu pokarmowego.

Pij wodę

Picie odpowiedniej ilości wody stymuluje perystaltykę jelit i oczyszczanie ich z treści pokarmowej, co zmniejsza ryzyko zaparć i wzdęć. Prawidłowe nawodnienie organizmu zapobiega też uczuciu ciężkości i opuchnięcia, także tego związanego z cyklem miesięcznym u kobiet. Popijanie wody w ciągu dnia może osłabić chęć podjadania, a szklanka wody wypita przed posiłkiem spowoduje, że szybciej osiągniesz uczucie sytości. Czy woda może być gazowana? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, natomiast na pewno unikać należy napojów słodzonych.

Picie wody gazowanej jest  nie jest przeciwwskazane w przypadku zdrowych osób odchudzających się. Jeśli jednak pijesz duże ilości wody gazowanej, to bąbelki mogą powodować wzdęcia, czyli efekt odwrotny do tego, o który chodzi.

Zadbaj o jelita oraz sen

Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że znaczna część dolegliwości przewodu pokarmowego związana jest z nieprawidłowym składem flory bakteryjnej występującej w jelicie. Dieta ma w tym przypadku kluczowe znaczenie.

Szczególną uwagę należy zwrócić na produkty wspomagające odbudowę flory, takie jak fermentowane produkty mleczne oraz wszelkiego rodzaju kiszonki. Zadbaj o to, by w Twojej diecie znalazły się także bogate w błonnik warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe.

Równocześnie warto pomyśleć o ograniczeniu produktów wzdymających, takich jak kapusta, brokuły, kalafior, cebula czy nasiona roślin strączkowych.

Zaleca się również spać co najmniej 7-8 godzin dziennie. Brak snu może doprowadzić do zaburzenia produkcji hormonów głodu i sytości czyli leptyny i greliny. W efekcie w ciągu dnia częściej będziesz odczuwać chęć spożywania posiłków, a tym samym pochłaniać więcej kalorii.

Dodatkowo niewysypianie się skutkuje stresem oraz może prowadzić do wycieńczenia, a życie w ciągłym stresie nie sprzyja odchudzaniu. Organizm pod wpływem napięcia nerwowego produkuje nadmiar kortyzolu – hormonu, który aktywuje enzym zwany lipazą lipoproteinową. Ten z kolei sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej na brzuchu.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna wspomaga utratę tkanki tłuszczowej, bo pobudza metabolizm, a także łagodnie przyspiesza pracę jelit niwelując zaparcia. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniają mięśnie brzucha i kręgosłupa, dzięki czemu postawa jest bardziej wyprostowana, a brzuch wydaje się „wciągnięty”. Uzależnij ćwiczenia od swoich możliwości. Jeśli dopiero zaczynasz, nie przeciążaj ciała zbyt mocno.

Regularny wysiłek o umiarkowanej intensywności poprawia również wrażliwość tkanek na insulinę. Aktywny tryb życia sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha i wspomaga działanie diety odchudzającej.

Brzuch składa się z różnych partii mięśniowych, dlatego zaleca się, aby na każdą z nich poświęcać oddzielną aktywność. Istnieje kilka prostych ćwiczeń, dzięki którym jesteś w stanie osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Jednymi z nich są brzuszki, jednak równie skutecznymi ćwiczeniami, pomagającymi wypracować płaski brzuch, są te napinające całe ciało takie jak: deska (plank), pompki oraz nożyce. Należy jednak pamiętać, że tego typu ćwiczenia pozwolą osiągnąć rezultat jedynie wtedy, gdy mięśnie brzucha nie są pokryte nadmierną ilością tłuszczu.

Warto też pamiętać o treningu cardio, który pomaga w redukcji niechcianych kilogramów i wyrzeźbieniu mięśni brzucha. Musisz wybrać aktywność dostosowaną do swoich upodobań i stanu zdrowia. Jeśli chcesz po prostu spalić więcej kalorii w ciągu dnia, to tak naprawdę każda forma treningu się sprawdzi. Wybierz taką, którą z przyjemnością będziesz wykonywać min. 3 razy w tygodniu.

Pomoc w pudełku

Jeśli logistyka związana z planowaniem, liczeniem kalorii, zakupami i przygotowaniem dietetycznych posiłków to ostatnia rzecz, na jaką masz ochotę, na ratunek stawia się dieta pudełkowa.

Dodatkowo dzięki cateringowi dietetycznemu możesz jeść regularnie, co pozytywnie wpłynie na wygląd Twojego brzucha. Catering dietetyczny sprzyja odchudzaniu i pozwala zaplanować ulubioną formę aktywności.

Skomentuj