Rozkład posiłków w ciągu dnia

Na portalach, forach i w mediach społecznościowych znajdziesz mnóstwo różnych opinii na temat odżywiania, z których czasami ciężko jest wyłuskać te naprawdę wartościowe. Być może Ty także starasz się przestrzegać niektórych zasad, choć nie do końca wiesz, dlaczego. Kontrowersyjnym tematem jest np. idealny rozkład posiłków w ciągu dnia. Który jest najważniejszy? Jak często jeść? Czy catering dietetyczny pomoże w tej kwestii? Nasz dietetyk odpowiada.

Czy śniadanie to najważniejszy posiłek dnia?

Walka o miano „najważniejszego posiłku” trwa w najlepsze. Faktem jest, że pierwszy posiłek, jaki zjadasz po przebudzeniu jest niezwykle ważny, ponieważ często to od niego zależy, jak organizm będzie sobie radzić w ciągu kolejnych kilkunastu godzin. Pominięcie śniadania spowoduje przede wszystkim, że zwyczajnie będzie Ci brakować energii do wykonywania codziennych czynności. Spada także efektywność Twojej pracy, mogą pojawić się bóle i zawroty głowy oraz dyskomfort w przewodzie pokarmowym. Badania pokazują, że regularne spożywanie odpowiednio dużego, zbilansowanego śniadania wpływa korzystnie na kontrolę masy ciała oraz gospodarkę hormonalną. Czasami, ze względów zdrowotnych śniadanie może być przesunięte w czasie, ale to, czy takie rozwiązanie nam służy, jest kwestią indywidualną. Nie znajdujesz czasu na przygotowanie śniadania? Rozwiązaniem będzie dieta pudełkowa. Wrocław, Warszawa czy Gdańsk to tylko kilka przykładowych miast, gdzie możesz skorzystać z oferty dietetycznych posiłków.

Czy 5 posiłków dziennie to mus?

Najczęściej powtarzanym zaleceniem jest to, aby codziennie jeść 5 posiłków – 3 główne i 2 mniejsze. Czy rzeczywiście jest to przepis na sukces i jedynie słuszny sposób odżywiania? Otóż nie. Liczba posiłków w ciągu dnia zależy od Twojego stanu zdrowia, preferencji, możliwości ich przygotowania i spożycia. Ważne jest także, jaki styl odżywiania będzie dla Ciebie najbardziej komfortowy i pomoże Ci w utrwalaniu zdrowych nawyków. Jeśli potrzebujesz częstych przekąsek, aby kontrolować uczucie głodu, najlepiej, aby w Twojej diecie było 5 posiłków. Jeśli jednak od stołu lubisz wstać dobrze najedzony, może lepiej postawić na mniejszą liczbę posiłków, które jednak będą większe objętościowo. Liczba posiłków i długość przerw między nimi może być też uwarunkowana Twoim stanem zdrowia. Przykładowo – w insulinooporności często korzystne jest wydłużenie przerw między posiłkami. W schorzeniach przewodu pokarmowego, ale także w czasie ciąży lepiej natomiast sprawdzą się małe, częste posiłki. Jeśli chodzi o dietę odchudzającą, najważniejsza jest ilość kalorii spożywanych w ciągu dnia oraz wartość odżywcza posiłków.

Czy kolacja musi być zjedzona do 18:00?

Skąd właściwie wzięła się ta magiczna godzina 18:00? Czy po 18:00 układ pokarmowy udaje się na wieczorny odpoczynek i odmawia wszelkiej współpracy? Czy posiłki zjedzone po 18:00 zawierają podwójną ilość kalorii? Oczywiście, że nie! Twoje ciało działa przede wszystkim zgodnie z rytmem dnia, a nie odgórnie wyznaczonymi zasadami. Każdy organizm jest inny i zawsze należy brać pod uwagę swoje samopoczucie. Jeśli z jakiegoś powodu późna kolacja Ci nie służy, to rzeczywiście powinna być jedzona możliwe wcześnie, ale na tyle, by przed snem nie zdążył dopaść Cię głód. Każdy kładzie się spać o innej porze, więc narzucanie wszystkim, by do kolacji zasiadali o tej samej godzinie jest pozbawione sensu. Kolację jedz po prostu 2-3h przed snem (choć i od tej zasady są wyjątki związane ze stanem zdrowia). To optymalna pora, aby posiłek w większości opuścił żołądek, ale by do pójścia spać nie zgłodnieć.

Czy codziennie muszę jeść tak samo?

I tutaj nie ma sztywnych zasad. Jeśli w poniedziałki o 16:00 chodzisz na basen i po prostu nie dasz rady zjeść podwieczorku o 16:30, nie oznacza to, że cały plan jest do zmiany. Po prostu potrzebujesz nieco innego planu na każdy dzień tygodnia – to nic złego. Jeśli każdego dnia zaczynasz pracę o innej godzinie lub pracujesz zmianowo (włączając pracę w nocy), nie ma możliwości, aby codziennie trzymać się takiego samego schematu. Pamiętaj, że to dieta ma dopasować się do Ciebie, a nie na odwrót. Mogą zdarzyć się także dni, kiedy będziesz potrzebować większej liczby przekąsek, np. kiedy trenujesz. Pamiętaj jednak, że nawet gdy nie możesz przestrzegać jednego schematu, będziesz potrzebować jasno określonego planu na każdy dzień. Zostawienie sobie wolnej ręki, kiedy dopiero uczysz się zdrowego odżywiania, może zakończyć się powrotem do chaotycznej diety, utratą kontroli nad jedzeniem, a w konsekwencji spożywaniem nadmiernej ilości kalorii.

Skomentuj