skuteczna dieta

Skuteczna dieta – poznaj 5 podstawowych zasad skutecznego odchudzania

Zastanawiasz się, na czym polega skuteczna dieta na odchudzanie? W takim razie dobrze trafiłeś. Dziś poznasz z nami pięć najważniejszych zasad, które pozwolą Ci uniknąć błędów i pozwolą cieszyć się nową, szczuplejszą sylwetką bez katorżniczych głodówek i nieludzkich treningów.

Głodówka to nie jest skuteczne odchudzanie

Stawianie znaku równości między szybkim odchudzaniem a głodówką to poważny błąd, ponieważ odmawianie sobie jedzenia i drakońskie ograniczanie gramatury posiłków nie pomoże Ci osiągnąć długotrwałego efektu. Podczas głodówki połową „sukcesu” jest odwodnienie organizmu, które osłabia go w niebezpieczny dla zdrowia sposób. Dlatego, niezależnie jak bardzo chcesz schudnąć, jedz pięć posiłków każdego dnia. Najlepiej zadbać o regularność odstępów (do trzech godzin). Jedz w zbliżonych porach, a Twój układ trawienny szybko przyzwyczai się do godzin, kiedy ma być zmotywowany do zwiększonej efektywności.

Chcesz skutecznie schudnąć? Pij więcej wody!

Na Twoją wagę wpływ ma nie tylko tkanka tłuszczowa, ale również nadmiar wody metabolicznej, jaka zatrzymuje się w organizmie. Co ciekawe, najprostszym sposobem, aby sobie z nią poradzić jest… picie wody. Może jest to dla Ciebie zaskakujące, ale jedynie odpowiednie nawodnienie pozwala usunąć wodę zmagazynowaną w komórkach. Każdego dnia wypijaj minimum 1,5-2 litry niegazowanej wody – najlepiej pić przez cały dzień, małymi łykami, co kwadrans lub pół godziny.

Porozmawiaj ze specjalistą

Jeśli zależy Ci, aby Twoje skuteczne odchudzanie było naprawdę efektywne i bezpieczne, warto skorzystać z porady dietetyka. Każda dieta, również odchudzająca, musi być pełnowartościowa i zbilansowana na miarę Twoich indywidualnych potrzeb. W trakcie odchudzania wykreślasz z menu słone przekąski, gotowe słodycze, posiłki „instant”, fast food i słodzone napoje gazowane. Aby uniknąć „chcicy” trzeba zapewnić organizmowi wszystkie składniki odżywcze, dlatego warto umówić się na konsultację z dietetykiem i porozmawiać, jak powinien wyglądać Twój nowy jadłospis.

Aktywność fizyczna – wsparcie w odchudzaniu

Regularna aktywność fizyczna pozwoli Ci na efektywniejsze spalanie kalorii, poprawi ogólny stan Twojego zdrowia i korzystnie wpłynie na samopoczucie. Już jedna godzina aktywności fizycznej, trzy-cztery razy w tygodniu, pozwoli Ci odczuć pozytywne zmiany. Zacznij od jazdy na rowerze, intensywnych spacerów lub zapisz się na basen, aerobic lub też siłownię. Warto wybrać coś, co naprawdę lubisz.

W skutecznym odchudzaniu ważna jest cierpliwość

Zwykle jest tak, że pierwsze dni, a nawet tygodnie, na diecie przynoszą bardzo widoczne, wręcz spektakularne, efekty. Warto jednak zaznaczyć, że przy stwierdzonym wysokim poziomie tkanki tłuszczowej chudnięcie przebiega początkowo znacznie szybciej niż u osób, które borykają się z jej pozostałościami. Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, bezpieczne tempo odchudzania to utrata wagi na poziomie 0,5-1 kg w tygodniu. Jego zachowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia efektu jo-jo, czyli sprawia, że odchudzanie jest naprawdę skuteczne. A zatem – cierpliwości!

Skomentuj