Jak się zmotywować do odchudzania?

MOTYWACJA ODCHUDZANIE PORADY ZDROWE ODŻYWIANIE

Czujesz, że warto zrzucić kilka kilogramów, ale wciąż trudno Ci zrobić ten pierwszy krok? Ciągle szukasz wymówek, aby odłożyć przejście na dietę? Podpowiadamy, co zrobić, aby zmotywować się do zadbania o siebie, odchudzania i nauki zdrowych nawyków żywieniowych. A jeśli potrzebujesz praktycznej pomocy, zawsze możesz zdecydować się na catering dietetyczny! W Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i innych miastach dietetyczne posiłki z dostawą do domu są na wyciągnięcie ręki.

1. Mierz siły na zamiary

Nie zakładaj, że stracisz wszystkie nadprogramowe kilogramy w ciągu kilku tygodni. Daj sobie czas – odchudzanie to proces, którego efektem jest systematyczny spadek wagi. Dlatego nie katuj się ani intensywnymi ćwiczeniami, ani rygorystyczną dietą.

Jeżeli wybrana dieta przewiduje drastyczne obniżenie ilości spożywanych kalorii i zakłada błyskawiczne efekty, daj sobie z nią spokój. Taki sposób odżywiania to prosta droga do poważnych problemów ze zdrowiem.

2. Postaraj się nie myśleć o tym, że się odchudzasz

Aby cieszyć się zgrabną sylwetką i nie mieć problemów z wagą, zwykle trzeba zmienić swoje podejście do żywienia. Dlatego nie myśl o tym, że się odchudzasz – potraktuj to raczej jako nowy sposób odżywiania, który zostanie z Tobą na dłużej (a nawet na zawsze).

Zrzucenie nadwagi na początku wymaga przede wszystkim rezygnacji ze słodyczy, słonych przekąsek i fast foodów, a włączenie do diety błonnika, warzyw, chudego białka i zdrowych tłuszczów pochodzenia roślinnego. Jeżeli postawisz na regularne, zdrowe posiłki i aktywność fizyczną, sukces przyjdzie szybciej, niż się tego spodziewasz.

3. Pamiętaj, że dieta to nie tylko sałata i marchewka

Do dyspozycji masz mnóstwo zdrowych produktów: pomidory, makaron di grana duro, kasze, indyka, kurczaka, orzechy, łososia, fasolkę, groch, jogurt, maliny, brokuły, cukinię, ryż brązowy, chudą wołowinę, tuńczyka. Możesz z nich przygotować smaczne dania, które smakują lepiej niż  potrawy z dużą ilością tłuszczu, soli czy cukru, a przy tym są zdrowe i kolorowe. Wystarczy znaleźć kilka przepisów i poświęcić nieco czasu na przygotowywanie posiłków.

Brak czasu nie powinien być wymówką. Jeśli wciąż jesteś w biegu, masz mnóstwo pracy i jeszcze więcej obowiązków domowych, z pomocą może przyjść dobra dieta pudełkowa. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że to Ty możesz wybrać, jakie dania będziesz spożywać oraz jak kaloryczny będzie Twój codzienny jadłospis. Dopasowana do Twoich preferencji smakowych dieta do domu zwiększa szanse na to, że nie zrezygnujesz z odchudzania.

4. Ustal cel i kontroluj swoje postępy

Jasno określ, jaki ma być efekt stosowanej przez Ciebie diety. Pamiętaj jednak, że cel musi być realny, a plan odchudzania możliwy do zrealizowania. Daj sobie czas!

Niezależnie od tego, czy planujesz schudnąć w ciągu miesiąca 2 kg, czy więcej, prowadź dzienniczek. Zapisuj w nim co tydzień swoją wagę, liczbę spożytych w ciągu dnia kalorii i informacje na temat aktywności fizycznej. Dzięki temu poczujesz, że masz kontrolę nad swoim ciałem i łatwiej będzie Ci trzymać się postanowień.

5. Powiedz o odchudzaniu swoim najbliższym

Pochwal się, że zaczynasz dbać o siebie i swoją wagę – nie ukrywaj tego faktu przed rodziną i przyjaciółmi. Bliscy na pewno będą dla Ciebie wsparciem i dodatkowo zmotywują Cię do kontynuowania diety. W ten sposób unikniesz też kłopotliwych pytań i sytuacji – nikt nie będzie uparcie namawiał cię do zjedzenia kawałka ciasta czy pizzy.

Skomentuj