
Kiedy warto zwrócić się po pomoc do dietetyka
Wielu osobom wydaje się, że nie potrzebują porady dietetyka, bądź nie wiedzą, że mogą się do niego zgłosić ze swoim problemem. Niektórzy próbują radzić sobie sami lub szukają informacji w internecie. Jednak w wielu przypadkach prawidłowe zbilansowanie jadłospisu wymaga specjalistycznej wiedzy, a nieumiejętne stosowanie różnych diet może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Kiedy warto skonsultować się z dietetykiem?
Chcesz schudnąć
Popularne diety odchudzające, o których przeczytasz w internecie, być może dadzą szybkie rezultaty, ale też równie szybki efekt jojo. Wielokrotne próby odchudzania sprawiają natomiast, że za każdym kolejnym razem coraz trudniej jest osiągnąć cel. Niestety bywa tak, że później nawet pod okiem dietetyka nie jest to takie proste. Przyczyną może być spowolniony metabolizm czy powstałe na skutek restrykcyjnych diet zaburzenia hormonalne i metaboliczne. Dlatego też już od samego początku odchudzania warto zaufać specjaliście. Ustali on najlepszą dla Ciebie kaloryczność diety, która zapewni prawidłowe odżywienie organizmu, a jednocześnie wspomoże spalanie tkanki tłuszczowej. Dietetyk będzie także służyć radą podczas całego procesu odchudzania, podsuwać pomysły na dietetyczne jedzenie i na bieżąco kontrolować efekty oraz wzmacniać Twoją motywację na każdym etapie.
Chcesz przytyć
Dietetyk nie zajmuje się wyłącznie odchudzaniem. Jeśli Twoim problemem jest zbyt niska masa ciała, potrzebna będzie pomoc specjalisty. Przede wszystkim obliczy on, jaka kaloryczność diety pozwoli Ci na rozsądny przyrost masy ciała oraz dobierze takie proporcje białka, tłuszczów i węglowodanów, które zapewnią maksymalne wykorzystanie energii zawartej w posiłkach. Nie zawsze wystarczy po prostu więcej jeść. Wbrew pozorom w wielu przypadkach przybranie na wadze jest trudniejsze niż odchudzanie, zwłaszcza jeśli niska masa ciała jest wynikiem schorzeń czy nieprawidłowego wchłaniania składników odżywczych. Wówczas zdrowa dieta musi uwzględniać szczególne potrzeby.
Chcesz zbudować masę mięśniową lub poprawić wyniki sportowe
W tym przypadku istotna będzie zarówno całkowita kaloryczność diety, jak i właściwe rozłożenie posiłków w ciągu dnia (zwłaszcza tych zawierających białko). Należy również zaplanować posiłki przedtreningowe i potreningowe. Stosowanie na własną rękę diet „na masę” lub suplementów mających wspomagać wzrost tkanki mięśniowej może skończyć się problemami zdrowotnymi. Jeśli uprawiasz sport choćby rekreacyjnie, dietetyk pomoże Ci ustalić dietę o odpowiedniej wartości odżywczej tak, aby Twoje treningi były efektywne i nie powodowały osłabienia organizmu.
Masz problemy zdrowotne
To jeden z przypadków, kiedy zdecydowanie nie należy działać na własną rękę. Właściwy sposób odżywiania w wielu dolegliwościach odgrywa kluczową rolę, w innych zaś stanowi istotny element wspomagający leczenie. W internecie można znaleźć wiele porad dla osób chorych, jednak stosowanie się do nich jest ryzykowne, zwłaszcza jeśli zostaną one źle zinterpretowane, bez uwzględnienia ogólnego stanu zdrowia, chorób towarzyszących czy przyjmowanych leków. Nie masz pewności, czy dane zalecenia będą dla Ciebie bezpieczne. Dietetyk przeanalizuje Twój stan zdrowia, wskaże produkty, których w Twoim przypadku należy unikać oraz zaproponuje takie posiłki, które złagodzą ewentualne dolegliwości i dostarczą najważniejszych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.
Chcesz się zdrowo odżywiać
Niby nie przybierasz na wadze i nie dotykają Cię poważne choroby, ale czujesz, że coś jest nie tak? To dobry moment, aby popracować nad swoimi nawykami żywieniowymi pod okiem specjalisty – w końcu lepiej zapobiegać niż leczyć. Odpowiednio skomponowana dieta zapewni Ci szczupłą sylwetkę, promienny wygląd, energię oraz dobre samopoczucie. Dzięki niej ustrzeżesz się przed skutkami niedoborów składników odżywczych oraz zmniejszysz prawdopodobieństwo pojawienia się u Ciebie w przyszłości problemów zdrowotnych, w tym nadwagi.