Kawa na diecie – fakty i mity

Kawa stanowi jeden z ulubionych napojów Polaków. Powszechnie uważa się, że dodaje energii, ponadto można spotkać się z opinią, że kawa ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów w przypadku osób stosujących dietę redukcyjną. Czy to prawda? Dziś przedstawiamy garść faktów i mitów związanych z kawą i odchudzaniem!

FAKT: Kawa przyspiesza metabolizm

Przedstawianie kawy jako środka wspomagającego odchudzanie wynika z przekonania, że przyspiesza metabolizm, co pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej. To prawda! Dwie filiżanki małej czarnej w ciągu doby to dobry wybór dla osób stosujących dietę redukcyjną.

MIT: Picie kawy wystarczy, aby schudnąć

Wpływu kawy na przyspieszenie metabolizmu i redukcję tkanki tłuszczowej nie należy przeceniać. Osoby prowadzące aktywny tryb życia mogą w ten sposób spalić dodatkowe 200 kalorii dziennie, a pozostałe – około 100 kalorii. W praktyce oznacza to, że skuteczne odchudzanie wymaga bardziej radykalnych kroków. Pomocna będzie oczywiście aktywność fizyczna, jak i zbilansowane dietetyczne posiłki, które zapewni np. catering dietetyczny. Warszawa i inne duże miasta to miejsca, w których nie brakuje ofert z dietą pudełkową.

FAKT: Kawa przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, bo dodaje energii

Większość osób sięga po kawę nie tylko ze względu na jej smak, ale przede wszystkim dlatego, że kofeina dodaje energii do działania. Osoby odchudzające się często chcą zwiększyć stopień aktywności fizycznej, kawa jest więc dobrym wyborem. Po filiżankę warto sięgnąć w godzinach przedpołudniowych, aby zyskać dodatkowy zastrzyk energii. Kolejną dobrą okazją jest trening. Małą czarną można wypić na godzinę przed jego rozpoczęciem.

MIT: Kawę można pić bez ograniczeń

Trzy, a nawet cztery filiżanki dziennie to jeszcze zdrowy wybór, ale picie kawy w większych ilościach przynosi raczej negatywne skutki. Po pierwsze przyczynia się do niedoborów magnezu, może też podrażniać śluzówkę żołądka. Osoby cierpiące na nadciśnienie i poważniejsze dolegliwości sercowo-naczyniowe  w ogóle nie powinny sięgąć po kawę. W razie wątpliwości zapytaj lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty.

FAKT: Kawa pomaga stłumć apetyt

Kolejną zaletą picia kawy w trakcie odchudzania jest tłumienie apetytu. Głód może stanowić problem – zwłaszcza w pierwszych dniach diety odchudzającej. Jeśli masz w zwyczaju sporo jeść, może Ci nie wystarczać sama dieta do domu. Warszawa jest pełna kawiarni, ale aromatyczny napój można zaparzyć także w domowym zaciszu.

MIT: Kawa z mlekiem i cukrem również pomaga w odchudzaniu

Osoby, które uważają, że do spalania tkanki tłuszczowej przyczynia się kawa w każdym wydaniu, są w błędzie. Regularne picie kawy z pełnym mlekiem i cukrem przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego, ponieważ są to składniki wysokokaloryczne. Jeśli chcesz przyspieszyć metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej, wybieraj tradycyjne espresso lub czarną kawę z ekspresu przelewowego.

Skomentuj