6 pomysłów na zdrowe śniadanie

Chcesz mieć energię do działania na cały dzień? Koniecznie pamiętaj o śniadaniu – to najważniejszy posiłek dnia, szczególnie jeśli Twoim priorytetem jest zdrowe odchudzanie.

Po nocnym poście Twój organizm potrzebuje energii. Dotyczy to zarówno mięśni, jak i – a może przede wszystkim – mózgu. To właśnie ten „twardy dysk” zużywa jej najwięcej, kieruje bowiem wszystkimi procesami zachodzącymi w naszym ciele. Aby przez cały dzień dobrze funkcjonować, od rana sięgaj po zdrowe jedzenie. Szczególnie, jeśli Twoim priorytetem jest zdrowe odchudzanie.

Wieczorne nadrabianie i problemy z koncentracją

Pomijanie śniadań jest nie tylko niezdrowe, ale też utrudnia odchudzanie. Jeśli od rana pościsz, Twoje ciało zaczyna oszczędzać energię spowalniając przemianę materii. Natury jednak nie oszukasz. Przy kolacji pochłoniesz dużą porcję jedzenia, najprawdopodobniej tłustego i kalorycznego, bo tego będziesz łaknąć po głodnym poranku. Obfity wieczorny  posiłek  odłoży się w postaci fałdek na udach i biodrach, bo nie zdążysz go spalić, a organizm zmagazynuje tłuszcz z przyzwyczajenia. Następnego ranka znów przecież będzie musiał korzystać z rezerw! Brak śniadania to też brak energii, sił i chęci do działania. Trudniej się skoncentrować, kojarzyć fakty i poprawnie reagować na bodźce. Bez zastrzyku porannej energii łatwiej popaść w apatię lub stracić panowanie nad nerwami – nawet najmniejsze niepowodzenia mogą wyprowadzić Cię z równowagi. Na szczęście śniadanie jest najprostszym lekarstwem na te problemy!

Śniadanie na ratunek 

Jak dobrze zacząć dzień? Jeśli zależy Ci na zdrowiu i zgrabnej sylwetce lub chcesz zrzucić parę kilogramów, zjedz zdrowe śniadanie. Pierwszy posiłek powinien składać się z węglowodanów złożonych z dodatkiem białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Co to znaczy? Nic prostszego: np. kanapki z razowego pieczywa z pastą z makreli lub awokado albo jogurt naturalny z musli i orzechami. Złożone węglowodany sycą na kilka godzin, bo uwalniają energię stopniowo i nie wywołują nagłego skoku poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo zawierają sporo błonnika, który sprzyja prawidłowej pracy układu trawiennego (czyli żadnych zaparć!). Białko, np. chuda wędlina, jajka czy twarożek na długo zapewnią uczucie sytości. Kwasy tłuszczowe są natomiast niezbędne komórkom nerwowym i mózgowi. Ponadto potrzebujesz ich, by przyswajać niektóre witaminy, które rozpuszczają się tylko w tłuszczach, takie jak A, D, E i K. Źródłem zdrowych tłuszczów są m.in. orzechy, pestki, awokado, tłuste ryby morskie i oleje roślinne.

Co zatem jeść po przebudzeniu? Wybór jest spory – można sięgnąć po:

  1. owsiankę na mleku z owocami lub/i orzechami,
  2. płatki zbożowe z jogurtem naturalnym, rodzynkami, orzechami i miodem, czyli musli,
  3. ciemne pieczywo z pastą jajeczną, z awokado lub makreli, najlepiej z dodatkiem sałaty lub/i pomidorów,
  4. jajecznicę z razowym pieczywem i warzywami,
  5. omlet z warzywami na oliwie z oliwek lub oleju rzepakowym,
  6. naleśniki z niskoprzetworzonej mąki z dodatkiem warzyw.

Nie masz czasu na przygotowywanie śniadań? Wypróbuj catering dietetyczny, np. dietę Slim 1500 kcal, składającą się z pięciu zbilansowanych posiłków, w tym smacznego i pożywnego śniadania, które pozwoli Ci zdrowo rozpocząć każdy dzień.

Skomentuj