Karnawał na lekko

Karnawał to trudny moment roku, jeśli chodzi dietę. Niedawno skończyły się Święta, a już pojawiają się kolejne okazje do spotkań i imprez. Doi tego dochodzi poświąteczne rozleniwienie i utrudniony powrót do zdrowego odżywiania po okresie kulinarnej rozpusty. Niejedna dieta zakończyła się bezpowrotnie właśnie na przełomie stycznia i lutego! Jak więc przetrwać karnawał bez wyrzutów sumienia i dodatkowych kilogramów na koncie? Podpowiadamy: najprościej zamówić dietę pudełkową i zdrowo się odżywiać, zgodnie z menu proponowanym przez catering dietetyczny.

Zaprowadź porządek

Kiedy czeka Cię kilka imprez i spotkań w jednym czasie, zdecydowanie potrzebujesz zachować zimną krew. Jeśli przez dłuższy czas będziesz na przemian objadać się i „robić detoks”, z pewnością nie wyjdzie Ci to na dobre. Nie pozwól, aby jedzenie zdominowało ten okres roku. Postaraj się, aby karnawałowe imprezy wpasowały się w Twój plan dnia, bez przewracania go do góry nogami. Czasem łatwo ulec pokusie, aby np. przez cały dzień nic nie jeść, bo wieczorem czeka obfita firmowa kolacja, jednak nie tędy droga. Nigdy nie wychodź z domu na głodniaka, to spowoduje, że wieczorem po prostu rzucisz się na jedzenie, a Twój układ pokarmowy będzie przeciążony. Twój jadłospis w dniu imprezy powinien wyglądać całkiem zwyczajnie. Zjedz porządne śniadanie – jego brak powoduje zaburzenia wydzielania hormonów głodu i sytości, przez co możesz odczuwać nasiloną chęć podjadania.

Wybieraj mądrze

Jeśli istnieje najlepsze miejsce, jakie możesz zająć przy stole, to mieści się ono obok talerza z warzywnymi przekąskami, np. w postaci pokrojonych słupków czy warzywnych koreczków. Często po przekąski sięgamy odruchowo, więc dobrze, aby pod ręką były właśnie takie niskokaloryczne propozycje. Ze szwedzkiego stołu lub z karty jak najczęściej wybieraj opcje wege – zwykle (choć nie zawsze) zawierają mniej kalorii. Z pewnością zupa krem, sałatka czy talerz pieczonych warzyw będzie zdrowszym i lżejszym wyborem niż stek albo żeberka z ziemniakami. Zamiast ciast z kremem sięgnij raczej po owoce. Unikaj serów żółtych i pleśniowych oraz przekąsek zawierających tłuste mięsa – np. wędzony boczek – nie tylko są bardzo kaloryczne, ale ich nadmiar może spowodować uczucie ciężkości i dyskomfort trawienny. W takim imprezowym okresie zwróć także uwagę na to, aby Twoje domowe posiłki także nie były ciężkostrawne. Nie musisz stosować specjalnej diety, ale odpuść sobie lunche w fast-foodzie, latte z bitą śmietaną czy słodkie bułeczki na podwieczorek. Zobacz, co wcześniej pisaliśmy o jedzeniu późnym wieczorem.

Uważaj na alkohol

To co rzeczywiście powinno znaleźć się na cenzurowanym, to napoje alkoholowe. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, natomiast jeśli każda impreza wiąże się ze sporym spożyciem alkoholu, to niestety stanowi poważne obciążenie dla Twojego metabolizmu. Alkohol to także dodatkowe kalorie, zwłaszcza w postaci drinków, z kolorowymi gazowanymi napojami. Na domiar złego alkohol ma właściwości wzmagające uczucie głodu, a jego rozluźniające działanie sprawia, że trudno kontrolować ilości spożywanego jedzenia. Działań niepożądanych zakrapianej imprezy jest zatem całkiem sporo. Najlepiej zrobisz ograniczając się do jednej, maksymalnie dwóch lampek wytrawnego wina, nie ulegając dalszym namowom w kwestii spożycia alkoholu. Dbaj o nawodnienie organizmu i pij dużo wody. Bywa, że sięgamy po drinka, aby zająć czymś ręce, więc szklanka (lub kieliszek) wody z cytryną sprawdzi się doskonale. Woda pomaga też zniwelować negatywne skutki spożycia alkoholu – same plusy!

Nie tylko jedzenie

Pamiętaj, że spotkania towarzyskie nie muszą kręcić się wokół jedzenia. Siedzenie przy stole zastawionym jedzeniem jeszcze nikomu nie wyszło na dobre – to prosta droga do przejedzenia, ponieważ mając pod ręką smakołyki, sięgasz po nie niemal bezwiednie. Pozostając w bezruchu nie spalisz też żadnych kalorii, więc najlepiej ruszaj na parkiet, jeśli tylko jest taka możliwość. Szybki taniec to aktywność pochłaniająca niesamowite ilości energii, do tego bardzo przyjemna. Skup się na interakcji z innymi osobami. Może uda Ci się namówić imprezowiczów na spacer albo bitwę na śnieżki?

Zarówno w święta, imieniny czy przy okazji karnawałowej zabawy pamiętaj, aby wychodząc z imprezy zabrać ze sobą wyłącznie miłe wspomnienia. Dojadając następnego dnia przyniesione do domu słodycze i przekąski, tylko zwiększysz ilość spożytych nadprogramowo kalorii. Zawsze pamiętaj także o odpowiedniej dawce ruchu, który pomoże Ci poprawić metabolizm i poczuć się lżej. Masz noworoczne postanowienia związane ze zdrowiem i dietą? Nie odkładaj ich w nieskończoność – to zmotywuje Cię, aby nie zatracić się za bardzo w imprezowym klimacie.

Skomentuj