Jak zaradzić przejedzeniu?

Okres świąt i karnawału, oprócz rodzinnej atmosfery oraz dobrej zabawy, kojarzy się również z przejedzeniem. W naszej kulturze spotkania towarzyskie to przede wszystkim ucztowanie przy stole, warto więc wiedzieć, co zrobić, aby poczuć się lepiej, kiedy zdarzy nam się przesadzić.

Rusz się

Kiedy czujesz się ciężko, bo raczysz się odwrotnościa dietetycznego jedzenia, zapewne pierwsza myśl, to wygodnie się położyć, a nawet uciąć sobie drzemkę. Rzeczywiście po obfitym posiłku możesz poczuć senność na skutek wahań poziomu glukozy we krwi. Położenie się w takim momencie to jednak najgorsze, co można zrobić, gdyż wprowadzenie organizmu w stan odpoczynku powoduje spowolnienie pracy przewodu pokarmowego oraz procesów metabolicznych. Dodatkowo może pojawić się uczucie zgagi, wywołane cofaniem się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Jeśli jest bardzo późno i musisz iść spać, postaraj się położyć na lewym boku – wówczas żołądek znajduje się niżej niż przełyk, co trochę zmniejsza ryzyko pojawienia się zgagi. Po dużym posiłku najlepiej jest podjąć jakąś lekką aktywność fizyczną, choćby spacer czy zabawę z dziećmi na świeżym powietrzu. Zrezygnuj z intensywnych ćwiczeń, zwłaszcza angażujących mięśnie brzucha, ponieważ spowodują one wypchnięcie treści pokarmowej do góry, w konsekwencji czego również pojawi się uczucie pieczenia w przełyku. Możesz spróbować łagodnych ćwiczeń relaksacyjnych – głęboki oddech rozluźnia jelita. Nie chce Ci się ruszyć? Sprawdź nasze sposoby na skuteczną motywację.

Pierwsza pomoc

Jeśli zaczynasz odczuwać objawy przejedzenia, po pierwsze przestań jeść. Niby oczywiste, ale czasem trudne do wprowadzenia w praktyce – “bo babcia się obrazi”, “bo to tak smacznie wygląda”, “bo o dietę będę martwić się jutro”. Jednak konsekwencje takiego braku umiaru są czasem poważniejsze, niż zwykły ból brzucha. Napij się wody z cytryną, która stymuluje wydzielanie soków trawiennych. Picie wody małymi łykami spowoduje również delikatne pobudzenie ruchów przewodu pokarmowego, co pomoże szybciej przesuwać treść pokarmową przez jelita. Postaraj się też, aby nic nie uciskało Twojego brzucha – obcisłe ubrania czy bielizna wyszczuplająca mogą okazać się prawdziwym przekleństwem podczas świątecznego obiadu. Jeśli myślisz, że ulgę przyniesie Ci żucie miętowej gumy lub ssanie cukierka, niekoniecznie może tak być. Alkohole cukrowe, które często pełnią rolę substancji słodzącej w tego typu produktach, mogą wzmagać uczucie wzdęcia. Zamiast tego możesz żuć natkę pietruszki – odświeża oddech i pozytywnie wpływa na procesy trawienia (a do tego jest niezwykle zdrowa). Ulgę może przynieść okład z termoforu lub ciepłego ręcznika przyłożony w okolicę, gdzie odczuwamy największy dyskomfort.

Naturalne sposoby

Oprócz wspomnianej wcześniej cytryny, do wody lub herbaty możesz dodać trochę startego korzenia imbiru – ma  on działanie wspomagające trawienie oraz uwalnianie gazów z przewodu pokarmowego. Imbir jest również skutecznym naturalnym środkiem przeciwdziałającym mdłościom. Podobne właściwości posiada kardamon. Pomocne mogą okazać się też ciepłe napary ziołowe. Mięta pobudza wydzielanie soków trawiennych, koper włoski niweluje wzdęcia, a rumianek ma działanie kojące i zmniejszające zaparcia. Herbata z dziurawca wspomaga wydzielanie żółci, więc będzie jak znalazł po tłustym posiłku, natomiast czystek złagodzi ból brzucha i przyspieszy metabolizm. Jeśli czujesz podrażnienie żołądka lub przełyku, zastosuj napar z siemienia lnianego. Ma właściwości osłaniające i łagodzące. Kojąco na żołądek będzie działać również ekstrakt z aloesu dostępny w aptece.

Wróć do zdrowej diety

Tego samego dnia wieczorem lub na drugi dzień nie rezygnuj z jedzenia zupełnie, ale postaw na dietetyczne posiłki, najlepiej z przewagą gotowanych warzyw, niskotłuszczowe – tłuszcz i duża ilość błonnika pokarmowego sprawiają, że jedzenie dłużej przebywa w żołądku. Możesz przyrządzić koktajl lub zupę z wykorzystaniem ogórka, selera, pietruszki – mają one działanie moczopędne i detoksykujące. Posiłki powinny być niewielkie objętościowo. Gdy poczujesz się lepiej, jak najszybciej wróć do codziennych, zdrowych nawyków żywieniowych. Według ekspertów to najlepszy sposób, aby zapobiec dalszym problemom jelitowym i wrócić do równowagi. 

Ze świątecznym przejedzeniem można poradzić sobie na wiele sposobów, pamiętaj jednak, że zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli w porę wstaniesz od stołu, na drugi dzień z pewnością pogratulujesz sobie tej dobrej decyzji.

Skomentuj