jak skutecznie schudnąć

Jak skutecznie schudnąć – nie tylko na wakacje!

Lato to czas, kiedy jedni zakładają krótkie spodenki, a inni wydłużają swoją listę kompleksów. Jeśli Twoja waga sprawia, że zaliczasz się do tych drugich, koniecznie sprawdź, jak skutecznie schudnąć i cieszyć się efektami nie tylko latem, ale przez resztą życia!

Zdrowy rozsądek i zdrowa dieta

Jeśli stawiasz znak równości pomiędzy dietą na odchudzanie a głodówką to popełniasz zasadniczy błąd. Odmawiając sobie jedzenia lub stosując drakońskie ograniczenia względem jakości i gramatury posiłków, nie tylko pomoże Ci osiągnąć trwałego efektu, ale co gorsza pogorszy stan Twojego zdrowia i utrudni dalsze starania o szczupła sylwetkę. Kiedy naprawdę chcesz skutecznie schudnąć i nie chcesz martwić się o efekt jo-jo, każdego dnia jedz pięć posiłków, najlepiej o stałych porach (z uwzględnieniem przerw po około 3 godziny między posiłkami i między ostatnim posiłkiem o położeniem się spać). Twój układ trawienny przyzwyczai się do tego, kiedy ma być gotów do działania, a to przyspieszy metabolizm i zapewni Ci lepsze samopoczucie.

Jak efektywnie schudnąć?

Na pewno wiesz, że na Twoją wagę ma wpływ nie tylko ilość tkanki tłuszczowej, ale także ilość wody metabolicznej, która zatrzymuje się w organizmie. A czy wiesz, że najprostszym sposobem, aby pozbyć się jej nadmiaru jest picie wody? Bez zapewnienia sobie odpowiedniego nawodnienia, organizm nie zwolni wody blokowanej w komórkach. Dlatego  każdego dnia pij co najmniej 1,5-2 litry niegazowanej wody mineralnej. Postaraj się wyrobić w sobie nawyk picia jej małymi łykami co kwadrans do pół godziny.

Kolejną ważną sprawą jest rozpoczęcie (lub powrót do) aktywności fizycznej. Uprawiana regularnie aktywność pozwoli Ci na spalanie większej ilości kalorii, a także poprawi Twoje samopoczucie dzięki wzmożonej produkcji endorfin, wzmocni cały organizm i wspomoże regulację metabolizmu. Wystarczy godzina aktywności fizycznej trzy do czterech razy w tygodniu. Koniecznie zacznij od tego, co lubisz najbardziej – może to być jazda na rowerze, bieganie, intensywne spacery, zajęcia fitness, basen – możliwości są ogromne.

Odchudzanie – powoli ale skutecznie

A na koniec mamy dla Ciebie jeszcze jedną radę – daj sobie czas i bądź cierpliwy. Przeważnie pierwsze dni lub tygodnie na diecie dają nam naprawdę widoczne efekty. Dzieje się tak, ponieważ im więcej tkanki tłuszczowej, tym szybciej przebiega chudnięcie. Kiedy walczysz już z „pozostałościami” proces przebiega wolniej. Ale nie martw się tym! WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zakłada, że bezpieczne tempo odchudzania pozwala na utratę wagi na poziomie 0,5-1 kg w tygodniu. Dzięki jego zachowaniu spada ryzyko efektu jo-jo, a skóra wstępuje się znacznie lepiej. A zatem – cierpliwości i powodzenia!

Skomentuj