jak poradzić sobie z rozstaniem

Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Czasami zdarza się tak, że osoba, z którą chcieliśmy być do grobowej deski, opuszcza nas lub zawodzi, czego skutkiem jest rozstanie. Jeżeli byliśmy naprawdę zakochani, to zwykle później następuje trudny czas – z jednej strony myślimy o przeszłości, z drugiej zaś zastanawiamy się, jak poradzić sobie z rozstaniem. Poznaj skuteczne porady psychologa po rozstaniu.

Wyraź swoje emocje

Ciągle myślisz o swoim byłym lub byłej? Chce Ci się płakać na myśl o tym, że więcej nie przytulisz się do niego lub do niej? A może czujesz ogromną wściekłość, bo eks potraktował Cię okropnie? Niezależnie od tego, jakie są Twoje uczucia, nie wypieraj ich – masz prawo do wszelkich emocji. Wyrażaj je na bieżąco – to pozwoli Ci szybciej dojść do równowagi.

Nie szukaj okazji do spotkań z eks

Spotkania i rozmowy z nim lub z nią mogą budzić nadzieję na powrót i wywoływać wątpliwości co do słuszności naszej decyzji. Jeżeli jesteśmy pewni, że nie chcemy wrócić do przeszłości, unikajmy spotkań, które nie są konieczne.

Podsumuj swój związek

Wiele osób po rozstaniu ma poczucie straconego czasu i “przegranej”. Tymczasem każdy związek  – nawet bardzo nieudany – coś nam daje. Może to być lepsze poznanie siebie, umiejętność podejmowania decyzji czy chociażby kilka miłych wspomnień. Zrób sobie zatem podsumowanie, co straciłeś, a co zyskałeś za sprawą tej relacji.

Spotykaj się z ludźmi

Jak sobie radzić po rozstaniu? Oczywiście korzystając ze wsparcia innych osób! W pierwszym okresie po zerwaniu możesz potrzebować samotności – to zupełnie naturalne. Później jednak postaraj się wychodzić do ludzi – spotykaj się z rodziną i przyjaciółmi, mów im o swoich emocjach i… ciesz się tym, że nie jesteś na świecie sam!

Nie spiesz się z poszukiwaniem nowej miłości

Znasz powiedzenie “najlepszym lekarstwem na starą miłość jest… nowa miłość”? Jest ono, niestety, nieprawdziwe! Próby “wyleczenia się” z uczuć do byłego partnera poprzez znalezienie nowego są nie tylko nieskuteczne – bo nie “kasuje” to uczuć tęsknoty i żalu – ale także mogą być krzywdzące dla drugiej osoby. Zwykle nowy partner czuje, że myślami jesteśmy przy kimś innym. Czas na nowy związek nadchodzi wtedy, gdy odzyskamy już spokój i wewnętrznie rozliczymy się z przeszłością.

Skomentuj