Jak oduczyć się jeść słodycze

Pierwszym krokiem na drodze do poprawy nawyków żywieniowych jest ograniczenie ilości słodyczy w diecie. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić! Kto nigdy nie próbował uwolnić się od słodkiego przyzwyczajenia, nie wie, jakie to jest trudne. Co zrobić, aby słodycze przestały grać pierwsze skrzypce w Twojej diecie?

Zadbaj o inne potrzeby

Czasami niepohamowana chęć na słodycze wynika z innych potrzeb, ale nie zawsze potrafimy je zidentyfikować i zaspokoić. Jedno jest pewne – po zjedzeniu czegoś słodkiego poprawia się samopoczucie, więc po słodkie sięgamy instynktownie. Tymczasem jeśli wciąż towarzyszy Ci ochota na słodycze, warto popracować nad zmianami w codziennej diecie. Może pijesz za mało wody? Zadbaj o nawodnienie organizmu. Głód często bywa mylony z pragnieniem, a nagły głód najłatwiej zaspokoić słodką przekąską. Może Twoja dieta zawiera mniej węglowodanów i kalorii, niż potrzebujesz (o tym czy warto wykluczyć węglowodany piszemy tutaj), więc Twój organizm wciąż szuka efektywnego źródła energii, czyli cukru. Na zwiększoną ochotę na słodycze wpływa także niedobór snu oraz stres. Wiąże się to z zaburzeniami kontroli głodu i sytości oraz z obniżonym samopoczuciem i ograniczoną zdolnością zarządzania emocjami. A co niezawodnie i szybko poprawia samopoczucie? WIadomo – cukier. Jeśli zadbasz o kluczowe elementy stylu życia, zauważysz jednak, że wcale nie potrzebujesz cukru, aby czuć się dobrze.

Pokochaj jedzenie

A nie na odwrót? No właśnie nie! Jeśli zdrowe jedzenie, świeże produkty, potrawy z nich przyrządzone zaczną sprawiać Ci przyjemność, nie będziesz potrzebować innych, wątpliwej jakości bodźców jedzeniowych. Wiele osób, które nauczyły się gotować, łączyć smaki i z przyjemnością spędzają czas w kuchni, zauważa, że słodycze i inne niezdrowe przekąski nie są już tak atrakcyjne. Przekonanie się, że możesz czerpać przyjemność z jedzenia, a zarazem dbać o swoje zdrowie, jest najlepszą metodą pożegnania się ze szkodliwymi nawykami. Nie masz czasu na samodzielne gotowanie i planowanie posiłków? Zamów catering dietetyczny!

Zastanów się, co dają Ci słodycze

Mit, że słodycze uzależniają tak, jak substancje psychoaktywne, został definitywnie obalony. Jak więc wytłumaczyć powszechny pociąg do słodkości? Prawda jest taka, że uzależniamy się nie tyle od słodyczy, co od uczucia, jakie wywołują. To wyrzut dopaminy, zwanej hormonem przyjemności, powoduje, że słodycze kuszą – zjedzenie ciastka czy kawałka czekolady to najprostszy sposób na uzyskanie przyjemności. Warto zastanowić się więc, w jaki inny sposób odnaleźć to uczucie? Co daje Ci radość, ale nie wiąże się z jedzeniem? Może spacer? Kilka minut w samotności z książką? Hobby? Z czasem nauczysz się czerpać przyjemność właśnie z tych aktywności, bez szkody dla zdrowia.

Znajdź coś w zamian

Rezygnacja ze słodyczy może pozostawić po sobie pewną pustkę, która na początku może okazać się trudna. Jeśli do tej pory każdej kawie towarzyszyło coś słodkiego, a po obiedzie zawsze był deser, dobrym pomysłem jest zastąpienie tego nawyku innym, zdrowszym. Po obiedzie zjedz owoc, zamiast orzeszków w czekoladzie do filmu sięgnij po suszone jabłka albo od razu po słupki warzywne. Nie wyobrażasz sobie podróży samochodem bez puszki coli? A co powiesz na puszkę smakowej wody gazowanej bez cukru? Czasem chodzi o to, by po prostu zająć czymś ręce, a nie o same słodycze. Jeśli dopada Cię nagła ochota na coś słodkiego, postaraj się w pierwszej kolejności sięgnąć po świeże, ewentualnie suszone owoce. Są słodkie, ale zawierają też błonnik i są bardziej wartościowe niż słodycze. Szukaj odpowiednich rozwiązań dla siebie – jak najzdrowszych, ale takich, które pomogą wytrwać w postanowieniu bez uczucia frustracji.

Rób małe kroki

Do jedzenia słodyczy łatwo się przyzwyczaić, ale można też oszukać mózg, tak, aby nie zauważył zmiany. W tym celu warto zastosować metodę małych kroków. Jeśli stopniowo będziesz zmniejszać ilość cukru w diecie, zdołasz się od niego odzwyczaić na tyle, że przestaniesz odczuwać jego brak. Słodzisz herbatę dwiema łyżeczkami cukru? Od dziś używaj tylko jednej. Codziennie zjadasz pasek czekolady? Spróbuj przez jakiś czas zjadać tylko kostkę. Ciastko czekoladowe do kawy zamień na herbatnika. Dzięki temu zminimalizujesz uczucie dyskomfortu towarzyszące zmianomń

Skomentuj