Jak znaleźć idealną dietę dla siebie?

Czym dla Ciebie jest dieta idealna? Gwarantująca szybkie schudnięcie? Niewymagająca głodzenia się? A może taka, którą poleca przyjaciółka? Jedno jest pewne – nie ma jednego idealnego sposobu odżywiania, który odpowiadałby każdemu. Rozmaite internetowe diety, poza tym, że zwykle nie sprzyjają zdrowiu, są uciążliwe i wiążą się z radykalnymi ograniczeniami. Dlatego po kilku dniach idą w odstawkę. Jakie są cechy diety idealnej dla Ciebie?

Odpowiada Twoim potrzebom żywieniowym

Na początek podstawa – czysta matematyka. Jeśli masz stojącą pracę, do której jeździsz rowerem 40 minut w obie strony, a Twoja dieta zawiera nie więcej niż 1500 kcal, to przez cały dzień będzie Ci towarzyszyć dokuczliwe uczucie głodu. Jeśli masz pracę biurową i najdłuższy dystans, jaki pokonujesz w ciągu dnia, to droga z domu do garażu i z parkingu do biura, to każda najmniejsza nadwyżka kaloryczna będzie powodować u Ciebie wzrost wagi. Od masy ciała i poziomu aktywności zależy optymalna ilość białka i węglowodanów w diecie. Potrzebujesz określonych witamin i składników mineralnych – często także wyrównania ich niedoborów. Internetowe diety-cud nie zapewnią Ci żadnej z tych rzeczy, bo nie są w żaden sposób dostosowane do Ciebie i potrzeb Twojego organizmu.

Pomaga Ci osiągnąć Twoje cele

Ułatwi trzymanie się określonej kaloryczności diety, dzięki czemu nie będziesz zastanawiać się, co zjeść danego dnia. Ale oczekiwania wobec diety mogą być bardzo różne i nie kończą się jedynie na utracie kilogramów. Jeśli czujesz się dobrze ze swoim ciałem, jednak zależy Ci na lepszym samopoczuciu i poprawie nawyków na stałe, będziesz potrzebować ogólnych wskazówek mówiących, jak zmienić Twój sposób odżywiania na zdrowszy. Chcesz się wreszcie nauczyć gotować i zwiększyć różnorodność produktów w kuchni? Wtedy cenne będą dla Ciebie dokładne przepisy zawierające ciekawe składniki.

Zawiera posiłki, które Ci smakują i jesteś w stanie je przygotować

Dieta wybrana, zdaje się zawierać odpowiednią ilość kalorii – nic tylko przystąpić do gotowania. Czytasz przepisy, a tam „zapiekanka warzywna”, „kurczak pieczony”, „ciasto z fasoli”, a Ty… nie masz piekarnika. Nie masz też blendera, więc nie zrobisz zupy kremu, owocowego smoothie ani budyniu z kaszy jaglanej – a tego typu potrawy pojawiają się w jadłospisach bardzo często. Nic tylko się poddać. Musisz też uwzględnić, co lubisz jeść. Oczywiście, pewne rzeczy trzeba będzie ograniczyć, ale np. jeśli kochasz mięso, to nagły przeskok do diety wegańskiej skończy się niechybnie porażką. Całkowite porzucenie ulubionych potraw spowoduje, że jeszcze bardziej będziesz za nimi tęsknić. Postaw po prostu na ich zdrowsze – mniej słodkie lub mniej tłuste wersje. A jeśli w ogóle nie lubisz gotować? Dieta pudełkowa, która ooferuje wybór posiłków, pozwoli Ci jeść to, co lubisz. 

Pasuje do Twojego stylu życia

Oczywiście, niektóre radykalne zmiany są konieczne, zwłaszcza gdy chodzi o zdrowie. Paradoksalnie jednak najlepsza dieta to taka, która nie wywraca Twojego życia do góry nogami. Jeżeli do tej pory na Twoim stole gościły 2 posiłki dziennie, bo brak czasu nie pozwalał na więcej, może być trudno od razu przerzucić się na 5 posiłków spożywanych o stałych porach. Inaczej będzie wyglądać dieta osoby mieszkającej samodzielnie, a inaczej kogoś, kto gotuje dla kilkorga domowników. Twój plan żywieniowy powinien również uwzględniać, czy wszystkie posiłki jadasz w domu, czy też niektóre z nich powinny nadawać się do zapakowania.

Może towarzyszyć Ci już zawsze

Jeśli czujesz, że dieta to męczarnia, jak najszybciej ją zmień! Dieta nie powinna być pasmem wyrzeczeń, przeplatanych wyrzutami sumienia. Zmiana sposobu odżywiania ma być trwała, a nie będzie taka, jeśli sprawi, że poczujesz się gorzej. Dieta idealna pomaga Ci budować zdrową relację z jedzeniem, dzięki czemu umiesz znaleźć balans między przestrzeganiem zasad, a okazjonalnym pozwalaniem sobie na małe przyjemności. Dieta jest idealna dla Ciebie, kiedy czujesz się z nią na tyle komfortowo, że w ogóle nie tęsknisz za starymi nawykami.

Skomentuj