Dieta bogata w wartościowe składniki odżywcze
Podstawowa wiedza z zakresu dietetyki wystarczy, aby zapewnić odpowiednią wartość energetyczną posiłków w ciągu dnia i dobrze rozplanować posiłki. Informacje na temat optymalnych proporcji pomiędzy węglowodanami, białkiem a tłuszczami można bez trudu wyszukać w internecie. Nie każdy potrafi jednak skomponować dietę bogatą w mikroelementy. Jakie witaminy i minerały powinna ona zawierać i jak zapewnić, że będziesz je spożywać w odpowiedniej ilości?
Jak zadbać o prawidłową podaż witamin?
Witaminy odgrywają istotną rolę w organizmie, a większość z nich dostarczasz sobie wraz ze spożywanymi posiłkami. Jednak przygotowując śniadanie dietetyczne, sycący obiad czy lekką kolację, nie zawsze zwracasz uwagę na to, czy w pełni zaspokajasz potrzeby ciała. Szczególną rolę odgrywają tu między innymi witaminy z grupy B, które znacząco wpływają na funkcjonowanie układu krwionośnego i nerwowego. W Twojej diecie nie może zabraknąć orzechów i pestek, fasoli, jajek i nabiału, drobiu, ryb, chudego mięsa, wątróbki i zielonych warzyw liściastych.
W okresie słabego nasłonecznienia zadbaj o odpowiedni poziom witaminy D – przy braku ekspozycji na promienie słoneczne skóra produkuje ją w niewystarczającej ilości. W tym celu warto sięgnąć po suplementy (zawsze w porozumieniu z lekarzem) i jeść tłuste ryby, żółtka jaj czy żółty ser. Witamina D, podobnie jak witaminy A, E i K należą do rozpuszczalnych w tłuszczach. Wszystkie spośród nich mają do odegrania istotną rolę w organizmie. Aby uniknąć niedoborów, warto spożywać je w towarzystwie produktów zasobnych w tłuszcze. Witaminę C znajdziesz natomiast między innymi w natce, papryce i cytrusach. W przypadku problemów z kompozycją jadłospisu rozwiązaniem będzie dieta pudełkowa. Warszawa i inne duże miasta to miejsca, w których łatwo znaleźć ciekawą ofertę.
W jaki sposób dostarczać organizmowi optymalną dawkę mikroelementów?
Do mikroelementów zaliczają się równie istotne dla naszego organizmu minerały. Potas wspomaga pracę serca – znajdziesz go m.in. w bananach i pomidorach, wapń to budulec kości – doskonałe źródło stanowią produkty mleczne, podobnie jak fosfor, w który bogate są jaja, mięso i ryby. Selen pomaga usuwać wolne rodniki, chroni komórki przed toksynami i odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Znajdziesz go m.in. w orzechach brazylijskich, łososiu, tuńczyku czy wołowinie. Na prawidłową pracę układu krwionośnego istotny wpływ ma żelazo – wątróbka i czerwone mięso są jego najlepszymi źródłami, podobnie jak natka pietruszki. Mangan i chrom usuwają natomiast nadmiar cukru z krwi – znajdzesz je odpowiednio w płatkach owsianych, produktach zbożowych z pełnego ziarna czy kaszy gryczanej oraz kakao, drożdżach, a także strączkach i pełnoziarnistych produktach zbożowych.
Dlaczego catering dietetyczny stanowi dobre rozwiązanie?
Niedobory mikroelementów możesz uzupełniać poprzez suplementację, jednak najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie prawidłowo skomponowanej, bogatej w różnorodne składniki odżywcze diety. Do prawidłowego ułożenia jadłospisu przydatna jest wiedza z zakresu dietetyki. Nawet jeśli ją masz, nie zawsze starcza czasu (i chęci) na przygotowywanie pełnowartościowych i urozmaiconych posiłków. Wówczas z pomocą przychodzi catering dietetyczny. Warszawa to jedno z miast, w których oferta jest najszersza. To optymalny sposób na dostarczenie organizmowi wraz z dietą wszystkich niezbędnych mikroelementów, a jednocześnie ogromna oszczędność czasu.