ból kręgosłupa lędźwiowego

Ból kręgosłupa lędźwiowego – sprawdź objawy

Siedząca praca, długie godziny spędzone przed komputerem, brak ruchu i stres sprawiają, że nasz kręgosłup nie jest w najlepszej kondycji i potrafi dać się we znaki. W tym wpisie skupimy się na problemie, jakim jest ból kręgosłupa lędźwiowego. Objawy zwykle na początku są łagodne, jednak ból staje się coraz silniejszy. Kiedy więc należy zwrócić szczególną uwagę na ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Objawy

O problemach z kręgosłupem nie świadczy jedynie jego ból. Zwróć uwagę także na inne objawy, bóle głowy, wzdęcia, zaparcia, problemy z przemianą materii, bóle stóp lub rąk, problemy z oddychaniem czy bolesne miesiączkowanie. Pamiętaj, że tabletka przeciwbólowa to tylko chwilowe rozwiązanie, rozwiąż problem zaczynając od ustalenia przyczyny. 

Skąd się bierze ból kręgosłupa lędźwiowego?

Zwykle ból jest wynikiem zbyt małej ilości płynu mazi stawowej. Zaniedbanie problemu powoduje, że chrząstka staje się nierówna i coraz cieńsza, a to z kolei może powodować ucisk na nerwy. Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym może być także efektem… słabych mięśni brzucha. To one są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniej postawy i stabilizację kręgosłupa. Kiedy brzuch nie jest na tyle silny, by stabilizować postawę, bardziej obciążony jest właśnie odcinek lędźwiowy. Bóle mogą być spowodowane także nieprawidłowo wykonywanymi ćwiczeniami – np. kiedy podczas wykonywania brzuszków nie dbasz o to, by lędźwie przylegały do podłogi.

Na bóle kręgosłupa bardziej narażone są kobiety, a to ze względu na słabsze mięśni oraz inne ułożenie lordozy lędźwiowej.

Jak leczyć?

Pamiętaj, że jeśli ból jest spowodowany np. skoliozą, przepukliną, rwą kulszową, należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednią rehabilitację, zestaw ćwiczeń i konkretne zabiegi. Pomóc może także odpowiednia pozycja podczas snu, tzn. spanie na boku z ugiętymi kolanami i poduszkami pomiędzy nogami.

Bóle kręgosłupa lędźwiowego mogą być złagodzone dzięki odpowiedniej aktywności fizycznej. Polecane są m.in. pływanie, joga czy jazda na rowerze, wykonywanie kociego grzbietu, kołyska, brzuszki wykonywane na piłce. Znajdź swoją ulubioną aktywność fizyczną i pozbądź się bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Skomentuj