leczenie zatok

Jak wyleczyć zatoki? TOP5 sposobów na leczenie zatok

Pytanie”jak wyleczyć zatoki” zadaje sobie bardzo wielu z nas – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Warto znać sposoby na leczenie zatok, które pomogą pozbyć się bólu – i to w krótkim czasie!

Chore zatoki – objawy

Oczywiście, pierwszym objawem zapalenia zatok jest ból głowy. Pacjenci opisują do zwykle jako przeszywający, tętniący, nasilający się przy wykonywaniu gwałtownych ruchów głową. Często towarzyszy mu uczucie rozpierania, a także ogólne osłabienie. Zwykle przy zapaleniu zatok mamy także do czynienia z gęstym katarem.

Leczenie zatok nosowych – najlepsze sposoby

Wiadomo, że zawsze lepiej jest chorobom zapobiegać, niż je leczyć. Jeśli jednak przytrafi Ci się już ta przykra dolegliwość, to wypróbuj następujące sposoby:

  1. Inhalacja. Jest to bardzo skuteczny i w sumie to przyjemny sposób na oczyszczenie zatok. Polega on na wdychaniu pary wodnej (może być z dodatkiem aromatycznego olejku). Podczas inhalacji należy jednak bardzo uważać na to, by się nie poparzyć!
  2. Okład z soli. Sól ma niezwykłe właściwości rozgrzewające, przez co może pomóc pozbyć się bólu i uczucia zatkanego nosa. Należy ją uprażyć (na przykład na patelni), a następnie umieścić w niewielkim woreczku z naturalnego materiału i przykładać do nasady nosa oraz innych bolących miejsc.
  3. Irygacja. Ten sposób umożliwia wypłukiwanie z zatok zalegającej wydzieliny, a także bakterii oraz wirusów. Za pomocą irygatora lub gumowego wlewnika wprowadzamy do nosa wodę lub specjalny roztwór z apteki. W trakcie zabiegu głowę należy przechylić w bok pod kątem 45 stopni, dzięki czemu płyn “dotrze” we właściwe miejsce.
  4. Maść rozgrzewająca. Tego rodzaju maści są dostępne bez recepty! Niewielką ilość maści wcieramy w okolice zatok oraz czoła. Najlepiej sprawdzają się maści eukaliptusowe, kamforowe, jałowcowe i rozmarynowe. Zwykle mają one bardzo przyjemny, kojący zapach i dają szybkie efekty.
  5. Nalewka z kwiatów dziewanny i czosnku

W ten sposób zapalenie zatok leczyły nasze babcie. Do butelki lub słoika wsypujemy garść suszonych kwiatów dziewanny oraz kilka ząbków czosnku (po rozdrobnieniu). Następnie zalewamy wszystko szklanką spirytusu, a słoik zakręcamy i odstawiamy w chłodne, ciemne miejsce.. Po dwóch lub trzech tygodniach zawartość naczynia przelewamy przez gazę i  pozostawiamy na pięć miesięcy. Nalewkę powinniśmy pić około trzech razy dziennie.

  

]

Skomentuj