Wielkanoc – jak przetrwać święta, kiedy jesteś na diecie

Zwykle czekamy na wiosnę z utęsknieniem, ale osoby na diecie czekają na nią szczególnie. Cieplejsze dni oraz większy wybór świeżych warzyw i owoców sprzyjają większej aktywności fizycznej oraz poprawie nawyków żywieniowych. Ale uwaga! Wraz z wiosną zbliżają się również Święta Wielkanocne, które wiążą się z rodzinnymi spotkaniami przy stole i mnóstwem pokus żywieniowych. Znów staniemy przed dylematem, czy w te dni pozwolić sobie na trochę luzu w kwestii diety, czy jednak zachować konsekwencję i pozostać przy jedzeniu dietetycznym. Co zrobić, aby uczestniczyć w tych radosnych świętach bez wyrzutów sumienia?

Non stop jedzenie

Najgorsze podczas świątecznych posiłków jest to, że jemy bez przerwy i obiad potrafi zamienić się w wielką, trwającą kilka godzin biesiadę. Jest to obciążające dla układu pokarmowego – z pewnością nie raz po takiej uczcie towarzyszyło Ci uczucie dyskomfortu. Poza tym jedząc w ten sposób zupełnie nie kontrolujesz spożywanych porcji. Co więcej, Twój mózg również traci w tej kwestii orientację i nie daje Ci znać, że już czas odejść od stołu. Znacznie rozsądniej zrobisz, jeśli postarasz się podzielić to, co znajduje się na stole na kilka małych posiłków spożywanych o określonych porach. Zjedz obiad nakładając na talerz taką porcję, jaką zjadasz zwykle i NIC WIĘCEJ. Za dwie godziny zjedz mały kawałek ciasta jako deser i NIC WIĘCEJ – zakończ posiłek. Jeśli widok jedzenia powoduje, że trudno Ci zapanować nad apetytem, po prostu odejdź od stołu – na pewno świetnie spędzisz czas bawiąc się z dziećmi czy rozmawiając z dawno niewidzianymi członkami rodziny. Albo wychodząc na rześki spacer.

Czy świąteczne dania mogą być dietetyczne?

Co zwykle pojawia się na stole podczas świąt wielkanocnych? Pasztet? Pieczony schab? Jajka z majonezem? Sałatka jarzynowa? Te dania mogą spokojnie wpisać się w zdrową dietę, jeśli tylko wprowadzimy w nich drobne modyfikacje. Zamiast schabu czy karkówki możesz upiec pierś indyka z dodatkiem aromatycznych ziół. Pasztet przygotuj z warzyw i soczewicy, a nawet zdeklarowani mięsożercy będą nim zachwyceni. Sałatka jarzynowa z jogurtem greckim zamiast majonezu dalej jest pyszna. Zdrowy majonez możesz też zrobić samodzielnie w domu – bez cukru i konserwantów. Spróbuj upiec własny chleb z pełnoziarnistej mąki z dużą ilością ziaren – wcale nie jest to takie czasochłonne. Pomyśl też o zdrowych słodyczach na wielkanocny stół. Wiosna to czas pysznych, chrupiących młodych warzyw, więc zadbaj o to, aby nie zabrakło ich na Twoim stole. Pokrojone w słupki będą świetną alternatywą dla innych słonych lub słodkich przekąsek, po które sięgamy tylko dlatego, że stoją przed nami.

Zasady są po to, żeby ich przestrzegać!

Jeszcze przed rozpoczęciem posiłku umów się ze sobą, na jakie odstępstwa od zasad zdrowego odżywiania możesz sobie pozwolić. Zapewne możesz ocenić, czy na stole znajdzie się ulubiony sernik babci i czy ciocia będzie namawiać Cię na tradycyjną lampkę wina. Ok, korzystaj z przyjemności, ale tak, aby nie stracić nad nimi kontroli. Jeden kawałek ciasta, jedna lampka wina, jedno czekoladowe jajko i koniec. Podjadanie słodkości ma to do siebie, że jak raz zaczniesz, to trudno przestać. Ustalenie zasad i konsekwentne ich przestrzeganie pozwala uniknąć tej pułapki.

Jak spalić zjedzone kalorie?

W święta zwykle jesz więcej, a ruszasz się mniej. To powoduje, że Twój bilans energetyczny jest zdecydowanie dodatni. Postaraj się to zmienić. Kontrola porcji to jedno, ale nie spędzaj też całego dnia w pozycji siedzącej. Podczas obiadu jak najczęściej wstawaj od stołu, pomagaj w kuchni, przejdź się na zewnątrz. Może uda Ci się nawet namówić rodzinę na świąteczny spacer? Po powrocie do domu wykonaj krótką gimnastykę, a następnego dnia rano, jeśli pozwoli Ci czas, udaj się na przebieżkę lub wycieczkę rowerową. Taka aktywność na świeżym powietrzu będzie korzystna dla Twojej wagi i sprawi, że zrelaksujesz się i naładujesz pozytywnie na kolejny tydzień pracy. 

Pamiętaj przede wszystkim, że to tylko jeden, góra dwa dni. Przez ten czas nie przytyjesz, jednak jeśli po tygodniach lub miesiącach zdrowej diety nagle zjesz o kilka jajek za dużo, a dodatkowo sięgniesz po słodycze, może się to skończyć źle dla Twojego żołądka. Nie dojadaj też potraw pozostałych świętach i nie przechowuj niezjedzonych słodyczy – sięgniesz po nie prędzej czy później. Zdrowy sposób odżywiania to Twój styl życia i nie ma powodu, aby zmieniać to z okazji świąt. Jeśli potrzebujesz wsparcia, zamów catering dietetyczny.

Skomentuj