Czy wiosna to dobry czas na odchudzanie?

Zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas na dietę odchudzającą? Możesz to zrobić zawsze, jednak wiosna szczególnie sprzyja wypracowaniu zdrowych nawyków i utracie kilogramów. Z końcem zimy zwiększa się także motywacja do pracy nad sobą, bo pod lekkimi ubraniami trudniej ukryć mankamenty sylwetki. Tej wiosny postaw więc na dietetyczne posiłki oraz niewielkie zmiany, które poprawią Twoje zdrowie i samopoczucie.

Lepszy nastrój

Pojawiający się zwykle jesienią i zimą spadek nastroju skutecznie zniechęca do podejmowania nowych wyzwań związanych z odchudzaniem. Ponieważ odczuwamy większe zmęczenie, po południu marzymy raczej o drzemce lub wieczorze przed telewizorem niż myślimy o tym, jak przygotowywać jedzenie dietetyczne. Gdy jest zimno i ciemno, nie mamy nawet ochoty wychodzić na zewnątrz. Wiosną coraz dłuższe, słoneczne dni sprawiają, że po prostu „bardziej nam się chce”. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest zwiększona produkcja witaminy D. Ponieważ wytwarza się ona w naszej skórze pod wpływem światła słonecznego, wiosną w naturalny sposób wzrasta jej stężenie w naszym organizmie. Witamina ta nie tylko wywiera wpływ na nasze ogólne samopoczucie, ale także ułatwia odchudzanie, m.in. wpływając na poprawę insulinowrażliwości.

Większy wybór zdrowych produktów

Zimą wiele osób narzeka, że ma już dosyć jedzenia ciągle tych samych warzyw i owoców, których wygląd i świeżość pozostawiają wiele do życzenia z powodu długiego przechowywania lub dalekiej podróży, jaką musiały przebyć. Kiedy zaczyna się wiosna, jest pod tym względem dużo łatwiej. Na rynku pojawia się coraz więcej lokalnych plonów, które są smaczne i pełne witamin. Większa jest różnorodność proponowanych produktów, dzięki czemu masz więcej możliwości przygotowania ciekawych, zdrowych potraw. W miarę jak robi się cieplej, pojawiają się stoiska z warzywami lub owocami, gdzie można zrobić zakupy. Jeśli nie możesz samodzielnie przygotowywać posiłków, zamów je z cateringu dietetycznego! Dieta pudełkowa z dostawą do domu (ponad 70 miast w całej Polsce) to doskonała opcja dla osób, które poszukują zdrowej diety odchudzającej, ale nie lubią gotować, nie mają czasu lub po prostu nie mają takiej możliwości.

Mniejszy apetyt

Chłodne miesiące to czas, kiedy organizm stara się zmagazynować jak najwięcej energii. Jest ona potrzebna do tego, by się ogrzać. Kiedy robi się cieplej, automatycznie zaczynasz potrzebować nieco mniej kalorii. Zauważalnie spada też apetyt, również na węglowodany, w tym cukier. W jadłospisie coraz rzadziej pojawiają się zawiesiste kremowe zupy, sycące potrawki czy pieczone mięsa, a częściej spożywamy orzeźwiające sałatki. Organizm potrzebuje więcej wody, więc wybieraj soczyste warzywa, których jest coraz więcej, jak ogórki, pomidory czy sałaty zamiast najpopularniejszych zimą warzyw korzeniowych. Wraz z zapadnięciem zmroku zwiększa się także wydzielanie melatoniny, co wpływa na pobudzenie apetytu. Dłuższy dzień oznacza więc nieco słabszą stymulację uczucia głodu.

Dłuższy dzień

Oprócz korzyści płynących z większej produkcji witaminy D w skórze, większa ilość światła słonecznego i wydłużający się dzień mają wiele innych zalet. Kiedy po południu na dworze jest zimno i ciemno, jedyne o czym marzysz to koc, kubek gorącej herbaty i ulubiony serial, prawda? Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy po wykonaniu codziennych obowiązków zostaje Ci jeszcze spora część dnia do spożytkowania. Możesz wybrać się na spacer lub choćby poćwiczyć na tarasie. Uczucie senności pojawia się później, więc Twoja codzienna aktywność jest nieco większa – wieczorem chętniej zajmiesz się sprzątaniem mieszkania lub aktywną zabawą z dziećmi.

Większa aktywność

Ładna pogoda zdecydowanie zachęca do aktywności fizycznej. Wyciągnij z szafy strój sportowy i zacznij ćwiczyć – najlepiej na świeżym powietrzu. Nie musi to oznaczać długich wycieczek poza dom – można poćwiczyć w ogródku, na balkonie lub po prostu przy otwartym oknie. Możliwości jest wiele!

Skomentuj