Jak uniknąć objadania się w święta
Święta rządzą się swoimi prawami i trudno wymagać, żeby na stole królowały posiłki dietetyczne. Jednak faktem jest, że zwykle po prostu jemy za dużo. U osób odchudzających się kilka dni takiej rozpusty może spowodować czasowe rozregulowanie metabolizmu, a w konsekwencji zahamowanie spadku wagi. Poza tym, po takim ucztowaniu można po prostu źle się czuć, a nawet nabawić się poważnych problemów trawiennych. Co zrobić, żeby podczas świąt znów nie zjeść za dużo?
Nie siadaj do stołu „na głodniaka”
Czy w oczekiwaniu na uroczysty posiłek zdarza się, że wcześniej nic nie jesz lub jesz bardzo niewiele? Może być to spowodowane gorączkowymi przygotowaniami i brakiem czasu. Są jednak osoby, które celowo „oszczędzają sobie miejsce” w żołądku na świąteczne smakołyki. Wtedy dajemy sobie przyzwolenie na spożywanie przy stole większych ilości jedzenia, ponieważ wydaje się, że całodzienny bilans energetyczny nie wypadnie tak źle. Najczęściej jednak taka strategia po prostu nie działa. Jeśli siadasz do stołu z pustym żołądkiem, nie myślisz racjonalnie. Nie zastanawiasz się, od jakich potraw zacząć, które będą dla Ciebie najodpowiedniejsze. Sięgasz po to, co znajduje się w zasięgu Twojego wzroku i najczęściej są to potrawy wysokowęglowodanowe i słodkie, ponieważ Twój organizm pilnie potrzebuje szybkiego źródła glukozy. Nakładasz na talerz więcej, niż jesteś w stanie spożyć i jesz w szybkim tempie. W efekcie zanim Twój mózg zorientuje się, że nie jesteś już głodny – jesteś przejedzony. W dniu uroczystego posiłku trzymaj się swojego codziennego planu. Postaw na lekkie, małe objętościowo dania, ale nie omijaj posiłków. Dzięki temu do stołu zasiądziesz ze spokojem i będziesz w stanie podejmować dobre decyzje żywieniowe.
Uwaga na napoje
Nawet jeśli podczas posiłku staramy się wybierać zdrowsze wersje potraw i nie spożywać nadmiernych ilości jedzenia, to zwykle nie zwracamy uwagi na zawartość szklanki. A tymczasem napoje mogą stanowić całkiem poważne źródło pustych kalorii. Niestety podczas uroczystości na stole stoją zazwyczaj soki w kartonach lub inne słodkie, a co gorsza gazowane napoje. Kilka wypitych szklanek to pokaźna dawka cukru, który nie tylko wpływa niekorzystnie na Twoją sylwetkę, ale również samopoczucie. Ból głowy, ospałość, suchość w ustach to objawy nadmiernego spożycia cukru. Gazowane napoje powodują wzrost objętości treści żołądkowej oraz wzdęcie. W konsekwencji pojawia się niestrawność, ból brzucha czy zgaga. Jeśli do tego zjesz wcześniej zbyt duży posiłek, niewłaściwe napoje tylko pogorszą objawy. Podczas ucztowania najlepiej pij wodę, np. z cytryną lub napary ziołowe wspomagające trawienie. Pij małymi łykami, aby nie obciążać żołądka. Dodatkowo, szklanka wody wypita przed posiłkiem spowoduje, że zjesz mniej.
Ustal priorytety
Nie musisz rezygnować z ulubionych świątecznych potraw – przecież to między innymi tradycyjne dania czynią ten czas wyjątkowym. Dietetyczne jedzenie nie jest obowiązkowe w czasie świat. Jeśli zmusisz się do rezygnacji z czegoś, co bardzo lubisz, możliwe, że popsujesz sobie tylko nastrój, a nie o to chodzi. Zastanów się, które potrawy są dla Ciebie naprawdę wyjątkowe. Może niektóre z nich są w Twojej rodzinie przyrządzane tylko raz w roku lub szczególnie kojarzą Ci się z dzieciństwem i stanowią dla Ciebie uzupełnienie świątecznej atmosfery. W pierwszej kolejności nałóż na talerz właśnie te dania. Nie będziesz mieć poczucia, że rezygnujesz z czegoś ważnego. Jeśli zaczniesz od mniej lubianych potraw, z pewnością i tak prędzej czy później sięgniesz po ulubione smakołyki, nawet odczuwając już objawy przejedzenia.
Nie koncentruj się na jedzeniu
Kiedy widzimy jedzenie, czujemy jego zapach, a myśli krążą wokół pysznych potraw, mózg otrzymuje sygnał, że jesteśmy głodni, choć często to nieprawda. Postaraj się nie koncentrować na jedzeniu. Oczywiście, spróbuj swoich ulubionych dań, ale nie siedź przy stole i nie wpatruj się w nie przez cały wieczór. Wstań, przejdź się do innych pomieszczeń, porozmawiaj ze współbiesiadnikami. Zainicjuj wspólną rozrywkę – śpiewanie kolęd, gra planszowa czy rodzinny spacer. Święta to nie tylko jedzenie – to przede wszystkim czas spędzony z bliskimi. Naucz się znajdować radość w innych aktywnościach niż jedzenie, a nie poczujesz nawet, że z czegoś rezygnujesz. Jedyne co Cię ominie, to dolegliwości trawienne, a za tym chyba nie będziesz tęsknić.