Mity dotyczące odchudzania
Mimo, że zainteresowanie zdrowym odżywianiem nieustannie wzrasta, wciąż pokutują błędne przekonania na temat diety odchudzającej. Które popularne mity żywieniowe są najczęściej powtarzane i dlaczego nie należy w nie wierzyć?
Wystarczy liczyć kalorie?
Skupiając się jedynie na energetyczności posiłków możesz przeoczyć coś znacznie ważniejszego. Jeśli będziesz spożywać odpowiednią ilość kalorii, ale Twoja dieta będzie monotonna czy niedoborowa, nie tylko odbije się to niekorzystnie na Twoim zdrowiu, ale również spowoduje brak efektów w odchudzaniu. To m.in. odpowiednie proporcje białka, tłuszczu i węglowodanów w diecie zapewniają optymalną pracę organizmu. Źle zbilansowana dieta może doprowadzić do zmian metabolicznych i hormonalnych, które znacznie utrudnią spalanie tkanki tłuszczowej. Nigdy też nie zastępuj zdrowego posiłku słodyczami czy daniami typu fast-food o takiej samej kaloryczności. Cukier, sól i utwardzone tłuszcze zdecydowanie nie pomogą Ci pozbyć się zbędnych kilogramów.
Czy schudnę mniej jedząc, a więcej ćwicząc?
Mit ten wynika z przeświadczenia, że wystarczy jeść dietetyczne posiłki, czyli spożywać mniej kalorii niż spalamy, by chudnąć. W pewnym stopniu jest to prawda, ale nie oznacza to, że możemy ograniczyć jedzenie do minimum, a równocześnie spędzać długie godziny na siłowni. Przy takim postępowaniu efekty są satysfakcjonujące jedynie na początku. Po pewnym czasie zaczynają dziać się niepokojące rzeczy. Waga przestaje spadać, występuje wrażenie opuchnięcia oraz pojawiają się zaburzenia metaboliczne, które często trudno jest odwrócić. Intensywne ćwiczenia w połączeniu z ubogą dietą sprawiają, że organizm jest przemęczony, a najczęściej również niedożywiony. W ten sposób nie schudniesz, a możesz się poważnie rozchorować.
Czy spadek wagi oznacza sukces w odchudzaniu?
Ważenie się na diecie jednych motywuje, u innych powoduje niepotrzebny stres. Pomiar na wadze, bez sprawdzenia innych parametrów, może być bowiem mylący. Zdarza się, że podczas prawidłowego odchudzania w pewnym momencie ma miejsce wzrost masy ciała. Zwykle nie jest on duży, ale potrafi być bardzo demotywujący. Wystarczy jednak wykonać badanie składu ciała, aby przekonać się, że tak naprawdę pozbyliśmy się części tkanki tłuszczowej, a „przytycie” wynika z lepszego nawodnienia organizmu oraz przyrostu tkanki mięśniowej. Nie oceniaj efektów odchudzania tylko po wyniku na wadze. W warunkach domowych możesz zmierzyć obwody ciała lub po prostu spojrzeć w lustro – w końcu odchudzasz się, by się sobie podobać, a nie by zobaczyć wymarzone cyfry na liczniku.
Czy zdrowa dieta jest czasochłonna?
Czy przygotowanie łososia z piekarnika z bukietem warzyw na parze i porcją brązowego ryżu zajmuje więcej czasu niż usmażenie kotletów mielonych i podanie ich w towarzystwie puree ziemniaczanego i surówki ze śmietaną? Wręcz przeciwnie. Mimo to brak czasu to wciąż najpopularniejsza wymówka podczas odchudzania. Oczywiście, planowanie, robienie zakupów, samodzielne gotowanie jest bardziej czasochłonne niż kupienie pizzy. Pamiętaj jednak, że dietę można w dużym stopniu dostosować do Twoich umiejętności kulinarnych, trybu pracy czy ilości wolnego czasu. Dieta odchudzająca nie ma za zadania przewrócić Twojego życia do góry nogami, ale dopasować się do niego. Jeśli jednak dalej sądzisz, że brak czasu uniemożliwia Ci schudnięcie, możesz skorzystać z cateringu dietetycznego, który dostarczy zbilansowane posiłki prosto pod Twoje drzwi.
Czy na diecie odchudzającej muszę czuć głód?
Wielu osobom dieta odchudzająca kojarzy się z uczuciem głodu. Co więcej panuje przekonanie, że skoro pojawia się głód, to znaczy, że dieta działa. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Drastyczne zmniejszanie porcji, omijanie posiłków czy niejedzenie kolacji to poważne błędy żywieniowe wywierające niekorzystny wpływ na metabolizm. Prawidłowo skomponowana dieta, pomimo deficytu energetycznego, ma być sycąca, m.in. dlatego, aby zmniejszyć ryzyko podjadania niezdrowych przekąsek i ulegania pokusom żywieniowym. Co ciekawe, bardzo możliwe jest, że na diecie odchudzającej będziesz jeść więcej niż dotychczas. Często bowiem jemy za mało, a wzrost masy ciała wynika np. z tego, że wybieramy nieodpowiednie produkty i źle komponujemy posiłki. Przeczytaj, jak odpowiedni bilansować dietę.
Jeśli bezskutecznie odchudzasz się i nie wiesz, co robisz źle, skorzystaj z pomocy dietetyka, który pomoże rozwiać Twoje wątpliwości.