Jak schudnąć – 6 sposobów na skuteczną motywację

Mało kto może pochwalić się tak silną wolą jak Mahatma Gandhi, a pewna jej doza jest niezbędna w procesie odchudzania. Czy wciąż obiecujesz sobie od jutra codzienny wysiłek fizyczny, dbać o zdrowie lub zrzucisz 15 kg, a motywacji starcza w najlepszym razie na kilka dni? Nie jesteś sam! Niestety łatwo wrócić do złych nawyków… Ale mamy kilka podpowiedzi, jak pozbyć się starych przyzwyczajeń na dobre i zauważyć u siebie efektywne odchudzanie, a przy tym jak uruchomić spalanie kalorii!

Postaw sobie cel – wielka zmiana na zdrowy styl życia!

Skuteczne odchudzanie to nie tylko zdrowa dieta, ale też nastawienie. Najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, co chcesz zmienić i jak trwale schudnąć?

Cel powinien być sprecyzowany, mierzalny, atrakcyjny, realny i określony w czasie.

Najlepszy przykład to marzenie o osiągnięciu określonej sylwetki. Możesz schudnąć, ale nie oszukuj się, że uda Ci się dużo i szybko schudnąć. Nie stawiaj sobie za cel schudnąć szybko tylko schudnąć efektywnie!

Wyznacz sobie realistyczny cel i podziel go na etapy, np. schudnąć 3-4 kilogramy w pierwszym miesiącu, schudnąć 3 lub 4  kolejnych w następnym miesiącu, a potem, kiedy tempo redukcji masy ciała zazwyczaj zwalnia, 2 kilogramy miesięcznie. Pamiętaj, że jeśli schudniesz szybko, będzie to niezdrowe i krótkofalowe.

Pokonanie każdego kolejnego etapu da Ci satysfakcję i zmobilizuje do dalszego działania. Nie ma lepszej nagrody niż utrata kilogramów i widoczne efekty odchudzania.

Pamiętaj, że mogą wystąpić chwile zwątpienia, i że pokusy czyhają. Mogą zdarzyć się dni, kiedy stajesz na wadze, a mimo stosowania diety, wskazówka ani drgnie. Pamiętaj wtedy, że Twój organizm adaptuje się do nowych warunków i będzie stawiał opory. Nie zniechęcaj się i konsekwentnie trzymaj się swojego planu, a efekty na pewno się pojawią.

Poza dietą pomyśl też o aktywności fizycznej! Zacznij od 2 lekkich treningów tygodniowo. Może to być trening interwałowy, przejażdżki rowerowe w dobrym tempie, ćwiczenia siłowe czy przepłynięcie kilku basenów. Aktywność fizyczna wspomaga spalanie kalorii i redukcję masy ciała!

Warto skupić się na treningu siłowym! Choć wiele kobiet go unika, świetnie rzeźbi ciało. Kobiety często obawiają się, że trenując siłowo, rozbudują mięśnie. Jednak aby uzyskać sylwetkę kulturysty, potrzebne są codzienne treningi z bardzo dużym obciążeniem. Treningi siłowe dla kobiet 2 lub 3 razy w tygodniu wzmacniają mięśnie bez nadmiernej ich rozbudowy.

Zacznij od małych kroków – zastosuj pierwsze zdrowe nawyki żywieniowe i przyśpiesz przemianę materii!

Znasz powiedzenie „Nie od razu Kraków zbudowano”? Nie zapisuj się więc na najbliższy maraton, jeśli ostatni kontakt ze sportem miałeś na wf-ie w podstawówce.

Zamiast tego porzuć windę i chodź po schodach albo dwa razy w tygodniu wygospodaruj czas na godzinny spacer. To bardziej realistyczny cel, a po kilku tygodniach będziesz gotowy do truchtu, półgodzinnego pływania czy partii tenisa. Podobnie jest z odchudzaniem.

Na początek postaw sobie cele, które łatwo osiągnąć. Jedz więcej warzyw i owoców, pieczywo razowe zamiast jasnego, pij wodę zamiast napojów gazowanych, zamień tłuste mięso na chude.

Nie obiecuj sobie, że nigdy więcej nie tkniesz chipsów czy czekolady, jeśli dotąd stanowiły dużą część Twojej diety. Zmiana nawyków żywieniowych jest to proces długofalowy. Na początek wystarczy, że przez kilka dni nie będzie jeść słodyczy lub fast foodów. Jeśli się uda, sukces zmotywuje Cię do dalszego wysiłku.  

W Twojej diecie nie może zabraknąć odpowiedniej ilości wody! Musisz bardzo zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. 1,5 – 2l wody dziennie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i skutecznej redukcji masy ciała.

Regularne posiłki są kluczem do skutecznej utraty masy ciała

Jeśli nie spożywasz posiłków regularnie, organizm odkłada zapasy w postaci tkanki tłuszczowej, by czerpać z nich w okresach głodu. Żeby schudnąć, trzeba jeść, najlepiej niewielkie posiłki 4-5 razy dziennie, mniej więcej co trzy godziny.

Na początku ustaw sobie budzik w telefonie, by nie robić zbyt długich przerw. Dobrym rozwiązaniem jest też skuteczna dieta pudełkowa.

Codzienne zestawy zbilansowanej diety z dostawą do domu lub biura są gwarancją, że zdrowe posiłki masz zawsze pod ręką, dzięki czemu w napadzie wilczego głodu nie rzucisz się na pierwsze napotkane niezdrowe przekąski.

Redukcję masy ciała rozpocznij wejścia w ujemny bilans energetyczny. Oblicz swoją podstawową przemianę materii, a następnie dodaj do niej dodatkowe kalorie, które spalasz w ciągu dnia. Od uzyskanego wyniku odejmij ok. 500 kcal, a w ten sposób uzyskasz informację, ile kalorii powinien zawierać Twój codzienny jadłospis. Wszystkie potrzebne wzory znajdziesz w artykułach na naszym blogu.

Warto wyrzucić z diety produkty przetworzone. Skup się na produktach pełnoziarnistych, owocach czy warzywach. 

Szukaj wsparcia – wyrzuć słone i tłuste przekąski oraz ogranicz spożycie cukru. Jeśli często korzystasz z przetworzonej żywności ze względu na brak czasu, świetnym rozwiązaniem będzie nasz catering – otrzymasz wysokiej jakości dietę z dostawą do domu. 

Porozmawiaj z bliskimi na temat utraty wagi!

Zmiana nawyków, dbanie o zdrowy tryb życia czy odchudzanie nie są łatwe. Zmagasz się ze swoimi słabościami i musisz wykazać się silną wolą. Chwila słabości może Cię zniechęcić i zepchnąć z obranej drogi.

Dlatego warto skorzystać ze wsparcia najbliższych, przyjaciół lub Internetu. Na wielu stronach można skontaktować się z dietetykiem, który odpowie na pytania i zmotywuje do wytrwałości.

Uwzględniając niezbędny deficyt kaloryczny, dietetyk może opracować dla Ciebie zdrową dietę, dzięki której dostrzeżesz spadek wagi!

Ponadto niemal w każdym mieście i w każdej dzielnicy ludzie spotykają się, by wspólnie trenować. Wystarczy tylko dobrze poszukać w Internecie lub wyszukać odpowiednią aplikację na smartfona. Zatem do komputera, a nie do lodówki!

Zrób badania – kontrola stanu zdrowia też jest niezwykle ważna

Wizyta u lekarza też może skutecznie zmotywować Cię do dbania o zdrowie i zmiany stylu życia. Wczesna diagnoza może wykluczyć wiele poważnych problemów zdrowotnych.

Na niektórych nic nie działa tak mobilizująco, jak fachowa porada i wskazówki specjalisty. Poczucie, że czuwa nad Tobą ekspert sprawi, że łatwiej realizujesz plan. Warto badać się regularnie nie tylko w związku z odchudzaniem. Podstawowe badania profilaktyczne trzeba robić raz do roku. Najprostsze to badanie krwi i morfologia oraz badanie moczu. Ze szczegółowych badań krwi możesz dowiedzieć się, czy nie brakuje Ci ważnych witamin i minerałów oraz sprawdzić poziom cukru.

Po czterdziestce trzeba dodać jeszcze badanie cholesterolu. Niezbędne jest również prześwietlenie płuc oraz robione raz w roku badanie USG jamy brzusznej pozwalające ocenić stan wątroby, pęcherzyka żółciowego, żołądka, pęcherza moczowego, trzustki i dwunastnicy. Kobiety muszą pamiętać o cytologii, a także regularnym badaniu piersi.

Po kilka miesiącach zdrowego odżywiania i regularnych treningów na pewno zauważysz poprawę zdrowia!

Miej dla Ciebie cierpliwość – proces odchudzania bywa długi!

Zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak zdrowie fizyczne. W natłoku codziennych zajęć znajdź czas dla siebie, swoich zainteresowań i pasji. Nie myśl ciągle o odchudzaniu i dbaniu o siebie, bo to tylko Cię sfrustruje i zachęci do złamania wyznaczonych reguł.

Nie ma diety cud, która w tydzień diametralnie odmieni sylwetkę i spowoduje radykalny spadek masy ciała. Jednak każda dieta odchudzająca przyśpieszy ten proces.

Spróbuj odnaleźć w sobie jakieś zamiłowania, na które będziesz poświęcać sporo wolnego czasu i które odciągną cię od myślenia o jedzeniu. Najlepiej więc poszukaj hobby daleko od kuchni, żeby dużo przebywać poza domem. Może to być jakaś aktywność fizyczna!

Nie zapominaj też o przyjaciołach – róbcie wspólnie to, co lubicie. Ale uwaga – wybierz raczej spacer po parku albo przejażdżkę na rowerze niż spotkanie przy piwie. Podniesiesz w ten sposób poziom hormonów szczęścia!

Pamiętaj, że samo pozbycie się zbędnych kilogramów nie odmieni Twojego życia. Jeśli chcesz skutecznie schudnąć i nie powrócić do dawnej wagi, dbaj, żeby wszystkie zdrowe nawyki zachować jak najdłużej! Regularna aktywność fizyczna pomoże Ci utrzymać wypracowaną figurę.

Może uda Ci się namówić znajomych do dbania o siebie? Razem na pewno będzie wam łatwiej, a utrata masy ciała będzie tylko efekt ubocznym.

Skomentuj