Jak bezboleśnie przejść na dietę wegetariańską

Dieta wegetariańska jest coraz popularniejsza. Decydujemy się na nią z różnych względów – etycznych, zdrowotnych, w trosce o środowisko naturalne. Badania pokazują, że taki sposób odżywiania jest korzystny w każdym wieku. Dieta wegetariańska sprzyja zdrowiu dzięki temu, że składa się na nią duża ilość warzyw, ma wysoki udział składników antyoksydacyjnych, a niską zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Taką zmianę dobrze jest jednak mądrze zaplanować, aby nie zniechęcić się już na samym początku, a także, aby rzeczywiście przyniosła korzyści, a jedzenie dietetyczne sprawiało przyjemność.

Poszukaj informacji

Decyzja o przejściu na dietę wegetariańską często podejmowana jest pod wpływem chwili. To jeden z powodów, dla których niektórzy poddają się wkrótce potem. Jeśli nie wiesz nic o nowym sposobie odżywiania, nie znasz produktów, które warto włączyć do diety, to szybko zabraknie Ci pomysłów na posiłki, a zapał minie. Jeśli chcesz świadomie podjąć decyzję o przejściu na dietę bezmięsną, w pierwszej kolejności zasięgnij informacji. Zapoznaj się ze wszystkimi wariantami diety wegetariańskiej i zdecyduj, który będzie dla Ciebie najlepszy. Poświęć chwilę na przyjrzenie się asortymentowi sklepów oferujących produkty wegetariańskie oraz przejrzyj polskie i zagraniczne strony internetowe w poszukiwaniu zdrowych i smacznych przepisów kulinarnych. Możesz też ułatwić sobie sprawę i od razu zamówić wegetariańską dietę pudełkową.

Pokochaj warzywa

Dieta wegetariańska wyklucza spożywanie mięsa, a czasem także ryb. Jeśli do tej pory w Twojej diecie było sporo mięsa, ale pragniesz spróbować diety wegetariańskiej, przede wszystkim zacznij od spożywania większej ilości warzyw – niech dominują na Twoim talerzu, nawet jeśli obok wciąż znajduje się kawałek mięsa. Pozwoli Ci to stopniowo poznawać produkty roślinne i nauczyć się je przyrządzać. Nie przerzucaj się nagle z diety o małej zawartości warzyw na dietę w większości roślinną, ponieważ gwałtowne zwiększenie ilości błonnika pokarmowego w posiłkach może spowodować problemy trawienne. Rób to stopniowo.

Skup się na tym, co dodać do diety, a nie co wyrzucić

Nie wystarczy pozbyć się z diety mięsa – a na tym poprzestaje wielu początkujących wegetarian. Im więcej produktów zwierzęcych wykluczasz ze swojej diety, tym większe ryzyko niedoboru takich składników jak białko czy żelazo. Oczywiście, należy tu podkreślić, że dieta wegetariańska może być pełnowartościowa, natomiast osoby spożywające mięso mogą mieć niedobory pokarmowe. Wszystko zależy od prawidłowego zbilansowania diety. Nie zawsze jednak pamiętamy, aby równolegle z rezygnacją z produktów zwierzęcych w jadłospisie pojawiły się wysoko odżywcze produkty roślinne. Na Twoim talerzu codziennie powinny pojawiać się nasiona roślin strączkowych, takie jak np. fasola, ciecierzyca, soczewica oraz wysokobiałkowe zboża – bulgur, orkisz i tzw. zboża rzekome – komosa ryżowa czy amarantus. Roślinne źródła żelaza to produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, orzechy, nasiona i zielone warzywa liściaste.

Na początek zostań flexy

W ostatnim czasie ogromną popularność zdobywa podejście nazywane fleksitarianizmem. Polega na tym, że nie musisz deklarować się jednoznacznie jako wege czy „wszystkożerca”. Twoja dieta może bazować na roślinach i zdrowych produktach, ale jeśli czasami zjesz mięso – nie łamiesz żadnych zasad. Taki etap przejściowy pozwala zaobserwować, czy ten sposób odżywiania Ci odpowiada i czy radzisz sobie z przygotowywaniem roślinnych posiłków. Jeśli chcesz, możesz przy takiej diecie pozostać albo zrobić kolejny krok i zostać prawdziwym wegetarianinem.

Pozwól innym zrobić to za ciebie – catering dietetyczny Warszawa i inne miasta

Pragniesz przejść na dietę wegetariańską, ale nie za bardzo wiesz, jak się za to zabrać? Nie masz pomysłów na roślinne posiłki i martwisz się, że możesz nie dostarczyć sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych? Jest na to proste rozwiązanie. Catering dietetyczny może przygotować dla Ciebie posiłki w wersji wegetariańskiej, które będą smaczne, a przede wszystkim będą zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Skomentuj