Jak nie przytyć wczesną wiosną?


Wielu z nas zimą poświęca mniej czasu swojej sylwetce. W końcu obszerne swetry i puchowe kurtki są w stanie wiele ukryć. Nie zawracając sobie głowy konsekwencjami spędzamy sporo czasu przed telewizorem, do tego podjadając tuczące przekąski zamiast jedzenia dietetycznego. Mniej wychodzimy również na zewnątrz i niechętnie podejmujemy aktywność fizyczną. Zdecydowanie nie są to dobre nawyki! Jakie działania powinniśmy zatem podjąć wczesną wiosną, aby zimowe rozleniwienie nie przeciągało się w nieskończoność i nie przyniosło wzrostu na wadze?

Pozbądź się „szafki ze słodyczami”

Chociaż nie każdy się do tego przyznaje, w większości domów jest miejsce, gdzie przechowywane są różnego rodzaju słodkości – takie otrzymane w prezencie lub zakupione „na czarną godzinę”. Po zimie, zwłaszcza po okresie świątecznym, zapasy te są zwykle jeszcze większe. Jeśli więc w Twoim domu nadal piętrzą się tego rodzaju zbiory, jak najszybciej się ich pozbądź. Niestety nie wystarczy tłumaczenie, że to „na wszelki wypadek”. Jeśli słodycze będą łatwo dostępne, z całą pewnością prędzej czy później po nie sięgniesz. Kiedy poczujesz głód, smutek, zmęczenie czy stres, Twój organizm upomni się o cukier, a Ty pierwsze kroki skierujesz właśnie do słodyczowej szafki. Dopóki się jej nie pozbędziesz, utrzymanie szczupłej sylwetki będzie mocno utrudnione. Jeśli masz ochotę na pyszną, ale zdrową przekąskę, możesz samodzielnie przyrządzić coś fit-słodkiego.

Wyeliminuj z diety słodzone napoje

Niby niepozorne, a potrafią nieźle namieszać. Bardzo często nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że ogromna część spożywanych kalorii pochodzi właśnie z napojów. Jeśli zimą masz w zwyczaju kilka razy dziennie raczyć się kawą z mlekiem i cukrem czy herbatą z sokiem malinowym, może mieć to negatywny wpływ na Twoją masę ciała, nawet jeśli poza tym starasz się jeść zdrowo i stawiasz na dietetyczne jedzenie. Dodatkowo kiedy robi się cieplej, zapewne częściej sięgasz po soki owocowe sądząc, że to dobry wybór. Niestety nawet te świeżo wyciskane są źródłem dodatkowego cukru i nie należy spożywać ich więcej niż 200 ml dziennie. Podejmij wyzwanie – na wiosnę zrezygnuj z jakichkolwiek napojów zawierających cukier i zastąp je zwykłą wodą lub herbatami ziołowymi. Z pewnością zauważysz różnicę w swoim wyglądzie i samopoczuciu.

Postaw na świeże produkty

Wiele osób narzeka, że zimą nie za bardzo jest z czego wybierać, jeśli chodzi o świeże warzywa. Z tego powodu niestety często zdarza nam się z nich rezygnować. Brak pomysłów na ciekawe dania oraz ograniczony asortyment produktów sprawiają, że dość często decydujemy się na dostępne w sklepach gotowe dania. Na szczęście im bliżej wiosny, tym łatwiej jest zdobyć zdrową, nieprzetworzoną żywność, która dobrze smakuje. Zakupy zaczynaj przede wszystkim od warzyw – na każdy dzień tygodnia wybierz inne, tak aby Twoja dieta była urozmaicona.

Uważaj na jedzenie na wynos

Teraz, kiedy większość czasu wszyscy spędzamy w domu, często zamawiamy jedzenie z dowozem. Warto zwrócić uwagę na to, czy wybierasz zdrową opcję. Trudno oszacować spożywane w ten sposób kalorie – niestety restauracyjne dania nie należą do niskokalorycznych.

Stawiaj sobie wyzwania

Po zimie ciężko jest wstać z kanapy, szczególnie, jeśli spacer na świeżym powietrzu jest niemożliwy lub po prostu nie chcesz ryzykować. Ale pozostawanie w strefie komfortu nie przyniesie Ci nic dobrego. Poszukaj ćwiczeń online lub przyłącz do wyzwania – to znacznie zwiększy motywację. Dla zabawy zaproponuj wspólne wyzwanie przyjaciółce – możecie porównywac swoje wyniki na czacie. Odrobina rywalizacji z kimś innym lub z samym sobą przywróci Ci chęć do działania, co z pewnością pomoże Ci w utrzymaniu zdrowej sylwetki.

Skomentuj