produkty na diecie paleo

Dieta paleo – podstawowe zasady

D

ieta paleo opracowana przez Lorena Cordaina jest też nazywana dietą myśliwych. Swoimi korzeniami sięga czasów prehistorycznych, ale to właśnie teraz stała się jedną z najmodniejszych diet odchudzających. Na czym polega jej sukces?

 

Dieta paleo zasady

Fundamentem diety paleo jest zachowanie równowagi między ilością spożywanych produktów zwierzęcych i roślinnych, a także właściwe określenie proporcji białek, tłuszczów i węglowodanów. Według paleo najwięcej ma być białka, zaś węglowodanów zdecydowanie mniej niż w tradycyjnej diecie odchudzającej. Zasady diety paleo opierają się o obserwacje, których wnioski są bardzo logiczne: ewolucja i rozwój organizmu człowieka, a w tym również jego możliwości przyswajania i trawienia poszczególnych pokarmów, postępują tysiąckroć wolniej niż postęp cywilizacyjny i wynikające z niego zmiany warunków życia. Dieta paleo ma pozwolić na ustabilizowanie diety na poziomie adekwatnym do poziomu rozwoju organizmu człowieka, czyli wprowadzić regres w stosunku do obecnego stylu życia pod kątem żywienia.

Produkty na diecie paleo

Podstawowymi produktami diety paleo są: chude mięso (najlepiej dziczyzna i owoce morza), warzywa i owoce, ale tylko te, które nie zawierają skrobi. Dziczyzna i owoce morza zawierają około 80% białka i 20% tłuszczu. Ze względu na ich ceny oczywistym staje się ich częściowe zastępowanie innymi rodzajami mięsa, ale ważne aby były one jak najchudsze i nieprzetworzone. Przetworzone produkty mięsne (np. parówki, mielonki) powinny zostać całkowicie wykreślone z jadłospisu. Jeśli chodzi o tłuszcze, dieta paleo stawia przede wszystkim na tłuszcze jednonienasycone (tłoczona na zimno oliwa z oliwek, awokado, orzechy, pestki) oraz wielonienasycone omega-3 (ryby morskie) i omega-6 (tłoczone na zimno oleje roślinne). Nie mniej ważnym elementem tej diety są warzywa i owoce, czyli pierwotne źródło węglowodanów. Zawarte w nich fitohormony, naturalne antyoksydanty i błonnik wspomagają organizm, a wybór tych ubogich w skrobię, wspomaga normalizację poziomu glukozy, a tym samym insuliny we krwi.

 

Na koniec podajemy listę produktów, których należy unikać na diecie paleo:

  • mięsne produkty przetworzone,
  • zboża i przetworzone produkty zbożowe,
  • ziemniaki,
  • nabiał,
  • cukier rafinowany i jego pochodne.

  

Skomentuj