Czy początek jesieni to dobry czas na odchudzanie?

Latem nieszczególnie lubimy się odchudzać. Większość osób czeka z tym do jesieni, licząc, że wówczas przestrzeganie zaleceń będzie łatwiejsze. Wakacje to bowiem czas odpoczynku i luzu, więc niechętnie narzucamy sobie jakiekolwiek ograniczenia. Nie bez powodu to właśnie we wrześniu i w październiku w gabinetach dietetycznych pojawiają się osoby zainteresowane dietą odchudzającą. Czy rozpoczynanie odchudzania jesienią to rzeczywiście dobry pomysł? Najłatwiej wystartować z odchudzaniem korzystając z diety pudełkowej!

Powraca uporządkowany plan dnia

Letnie miesiące to trochę szalony czas. W okresie urlopowym na jednego pracownika często przypada więcej obowiązków niż zwykle. W wakacje dzieci nie chodzą do szkoły, więc większość rodziców ma również mniej czasu dla siebie. Wraz z początkiem jesieni powraca stabilizacja. Grafik w pracy jest bardziej przewidywalny i łatwiej jest przestrzegać ustalonego planu dnia. Dni stają się krótsze i pochmurne, więc bardziej koncentrujemy się na codziennych, przyziemnych obowiązkach. Jesienią jesteśmy też bardziej skłonni, by brać na siebie nowe zobowiązania. 

Jesień sprzyja aktywności 

Wysokie temperatury sprawiają, że wybieramy lżejsze, niskokaloryczne posiłki – to fakt. Jednak kiedy jest naprawdę upalnie dopada nas zniechęcenie i staramy się po prostu „jakoś” funkcjonować. To, że jemy mniej może mieć również negatywne skutki, ponieważ dieta może okazać się niedoborowa. Dodatkowo mamy mniej chęci do działania i unikamy aktywności fizycznej, zwłaszcza na świeżym powietrzu, w obawie przed przegrzaniem organizmu. Wraz z początkiem jesieni, aura staje się łagodniejsza. Jeszcze nie pojawiają się ulewne deszcze i przymrozki, ale nie ma już palącego słońca i jest mniej duszno. To idealny czas na rozpoczęcie przygody z bieganiem czy korzystaniem z plenerowej siłowni.

Dłuższe wieczory

Możliwość spotkania z przyjaciółmi w ciepły wieczór to jedna z wielkich letnich przyjemności. Często jednak podczas takich spotkań na stole pojawiają się różne „niedietetyczne” przekąski, grillowane smakołyki, słodkie napoje czy alkohol. Gdy wcześniej robi się ciemno, a wieczory są chłodne i nie zachęcają do wychodzenia z domu, możesz bardziej skoncentrować się na sobie. Masz więcej czasu na zaplanowanie zakupów i przygotowywanie posiłków na następny dzień. Możesz też zacząć chodzić na siłownię lub na zajęcia grupowe takie jak fitness czy taniec. Oprócz oczywistych korzyści zdrowotnych z pewnością przyniosą one również poprawę nastroju.

Pyszne i proste jedzenie

Wiosna i lato to soczyste owoce, świeże warzywa i lekkie dania, ale gdy kończą się wakacje, a temperatura spada zaczynamy już tęsknić za trochę innym jadłospisem. Nadchodzi czas ciepłych śniadań w postaci aromatycznych, delikatnie słodkich owsianek i jaglanek z dodatkiem cynamonu i suszonych owoców. Teraz możesz częściej gotować sycące zupy i dania jednogarnkowe bogate w błonnik, które zajmują niewiele czasu, a można przygotować je w większej ilości, tak aby nie spędzać całych dni w kuchni. Jesień to bogactwo pysznych i wartościowych warzyw, którymi trudno się znudzić. Dynia, kabaczek, cukinia, bakłażan, różne rodzaje kapusty, kalafior, brokuły mają tak wiele zastosowań, że codziennie możesz przygotowywać z nich inne dania.

Co może Ci przeszkodzić?

Żeby nie było tak kolorowo, jest parę rzeczy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, gdy odchudzasz się jesienią. Nasze ciało jest tak zaprogramowane, że gdy tylko robi się chłodniej zaczyna przygotowywać się na miesiące zimowe. Stąd zwiększony apetyt – zwłaszcza na produkty wysokokaloryczne i wysokowęglowodanowe. Musisz mieć się na baczności, aby nie gościły one w Twojej diecie zbyt często. Sprawy również nie ułatwia często pojawiający się jesienią spadek nastroju. Powoduje on, że trochę mniej chce się nam działać i jesteśmy bardziej skłonni, by poprawiać sobie nastrój słodkimi przekąskami. Nie daj się również złapać w pułapkę pod tytułem „Teraz to już bez sensu się odchudzać, bo ubrania i tak zakryją dodatkowe kilogramy”. Pamiętaj, że każda pora roku jest odpowiednia, by zmienić swoje nawyki – dla zdrowia.

Wypróbuj catering dietetyczny LightBox oferujący dietetyczne jedzenie przygotowane ze świeżych produktów wysokiej jakości i przekonak się, że odchudzanie bez wyrzeczeń jest możliwe.

Skomentuj