palenie papierosów a choroby

Choroby palaczy. Sprawdź choroby spowodowane paleniem papierosów

Palisz papierosy i nie masz motywacji do tego, by rzucić ten niszczący nałóg? Być może przekona Cię do tego świadomość, jaki jest wpływ palenia na nasze zdrowie. Dowiedz się, jakie są choroby związane z paleniem papierosów!

Choroby nowotworowe

Oczywiście, pierwszą chorobą, jaka przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o konsekwencjach palenia, jest rak płuc – oczywiście, dym papierosowy i zawarte w nim substancje smoliste mają destrukcyjny wpływ na ten narządy. Nowotwory związane z paleniem mogą powstać nie tylko w płucach, ale także atakować gardło, język, usta i wiele innych organów.

Problemy z układem rozrodczym

Każdy, kto chciałby w niedalekiej przyszłości zostać rodzicem, powinien jak najszybciej rzucić palenie – może ono stać się przyczyną bezpłodności. Bardzo groźne jest także palenie (czynne i bierne) przez kobiety w ciąży. Dym nikotynowy zawiera substancje, które mogą stać się przyczyną poronienia, uszkodzenia płodu oraz wielu chorób dziecięcych. Co więcej, palenie w ciąży i przy niemowlęciu znacząco zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Nadciśnienie i miażdżyca

Choroby palaczy to jednak nie tylko nowotwory, ale również groźne choroby układu krwionośnego. Palenie zwiększa szansę na pojawienie się w naczyniach krwionośnych blaszek miażdżycowych, a także może bardzo podnosić ciśnienie krwi. Nikotynizm może zatem doprowadzić do zawału lub udaru niedokrwiennego mózgu, będącego często przyczyną nagłej śmierci.

Próchnica i pożółkłe szkliwo zębów

Czy wiesz, że choroby spowodowane paleniem papierosów obejmują także… nasze uzębienie? Dym papierosowy osadza się na zębach i dziąsłach, negatywnie wpływając na zdrowie i wygląd zębów. Osoby, które palą, o wiele częściej mają ubytki w zębach, cierpią z powodu próchnicy, a ich szkliwo zdecydowanie nie jest olśniewająco białe…

 

Warto pamiętać także o tym, że już samo uzależnienie od nikotyny jest chorobą. Wymaga ono specjalistycznego leczenia, które pozwoli odzyskać wolność i zdrowie!

Skomentuj