ABC sposoby na katar

Sprawdź jak szybko pozbyć się kataru – to nie takie trudne!

Mówi się, że nieleczony katar trwa tydzień, a leczony siedem dni. Jeśli nie satysfakcjonuje Cię taka „recepta”, dziś możesz dowiedzieć się, jak szybko pozbyć się kataru. Czytaj dalej i ciesz się swobodnym oddychaniem przez drożny nos.

Szybki sposób na katar wirusowy

Jeżeli Twój katar jest wywołany przez zakażenie wirusowe, możesz skutecznie złagodzić jego objawy aż do czasu, kiedy wirus przestanie być aktywny i ulegnie zniszczeniu. Pamiętaj, że w trakcie infekcji wirusowej najlepiej zostać w domu. Dzięki temu nie będziesz zarażać innych, a Ty zyskasz czas na regenerację i szybciej powrócisz do pełni zdrowia. Stosuj ciepłe kąpiele, pij dużo ciepłych płynów (najlepsze będą: herbata z cytryną i miodem lub sokiem malinowym, napary z kwiatu lipy, rumianku lub czarnego bzu). Dwa-trzy razy dziennie mocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli i olejku sosnowego – w ten sposób wykonujesz jednocześnie inhalację, która ułatwi oddychanie. Jeżeli masz gorączkę, zadbaj, aby ją obniżyć – tutaj pomocne będą leki, które zawierają paracetamol i kwas acetylosalicylowy. Stosuj także suplementy z witaminą C, rutyną i wapniem. Oczywiście, pomoc przyniosą również krople do nosa. Wybieraj przede wszystkim te, które redukują obrzęk poprzez regulację ukrwienia błony śluzowej w nosie. Pamiętaj jednak, aby nie stosować ich dłużej niż przez 3 dni, ponieważ dłuższe używanie wysusza błonę śluzową. Jeśli w wyniku częstego wycierania nosa stanie się on podrażniony i nieprzyjemnie zaczerwieniony, warto smarować skórę preparatem, który zawiera wazelinę lub maścią witaminową bez dodatków zapachowych.

Co jest dobre na katar alergiczny

Alergiczny katar, czyli katar sienny to zmora osób uczulonych na pewne czynniki zewnętrze, takie jak pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, a także alergeny odzwierzęce (sierść zwierząt lub pierze). Tutaj konieczna jest konsultacja z alergologiem, który dobiera indywidualne leczenie farmakologiczne. Jego podstawą są zwykle leki przeciwhistaminowe, które działają poprzez blokowanie mechanizmu alergii. W przypadku braku zlecenia od lekarza (np. w oczekiwaniu na wizytę lub kiedy dopiero podejrzewa się występowanie alergii), krótkoterminowo (nie dłużej niż tydzień) można stosować leki o działaniu obkurczającym naczynia krwionośne błony śluzowej nosa. W ten sposób złagodzisz objawy nieżytu i uwolnisz się od problematycznego zjawiska sączenia z nosa wodnistej wydzieliny.

Pamiętaj jednak, że leczenie się na własną rękę przez dłuższy czas może spowodować kolejne problemy zdrowotne. Jeśli mimo stosowania domowych sposobów i leków dostępnych bez recepty, Twój katar utrzymuje się dłużej niż 4-5 dni, koniecznie udaj się do swojego lekarza rodzinnego.

Skomentuj