Cheat meal – czy warto?

Często zachcianki przeszkadzają wytrwać w diecie. Zazwyczaj kuszą nas fast foody lub słodycze. Jest jednak sposób na poradzenie sobie z tym wyzwaniem czyli cheat meal. Na czym  polega i czy jest to dobry pomysł? I jak się ma do tego catering dietetyczny – Kraków, Lublin czy Rzeszów, to jedne z licznych miast, w których można zamówić dietetyczne jedzenie.

Na czym polega cheat meal?

Cheat meal to jeden posiłek w tygodniu, który wcale nie musi być zgodny z założeniami Twojej diety. Po prostu możesz zjeść dokładnie to, na co masz ochotę. To sposób na zaspokojenie chęci  zjedzenia czegoś niekoniecznie zdrowego. Warto jednak pamiętać o tym, by nie korzystać z tej metody częściej, bo może zniweczyć efekty diety – spożywany codziennie cheat meal to po prostu oszustwo!

Co ciekawe, cheat meal bywa zalecany jako metoda  podkręcenia metabolizmu. Zdaniem niektórych badaczy, jednorazowa odskocznia od diety wykazuje bowiem właśnie takie działanie. Z tego powodu niekiedy metoda ta jest wręcz polecana osobom na redukcji.

Czy warto stosować cheat meal?

W niektórych przypadkach cheat meal może sprawdzić się dobrze, jednak każdy organizm reaguje nieco inaczej. Znaczenie ma też częstotliwość spożywania niezdrowego posiłku. Gdy robisz to codziennie, a jego wartość kaloryczna jest bardzo duża, zniwelujesz efekty diety. Z tego powodu najlepiej podchodzić do odchudzania rozsądnie.

Cheat meal nie sprawdzi się także w określonych sytuacjach. Są to takie przypadki, jak:

  • początkowa faza redukcji,
  • duża nadwaga,
  • zbyt częste stosowanie,
  • niewykształcone nawyki  zdrowego odżywiania.

Jakie są alternatywy dla cheat meal?

Dobrym pomysłem okazuje się po prostu postawienie na zróżnicowaną dietę. Jeśli nie umiesz samodzielnie przygotować różnorodnych, pełnowartościowych posiłków, warto zdecydować się na dietę pudełkową. W ten sposób będziesz mieć pewność, że każdego dnia dostaniesz smaczne, zróżnicowane i zdrowe dietetyczne posiłki. W skład takich diet często wchodzą również fit desery, które pozwalają na zaspokojenie chęci na „coś słodkiego”. Jeśli nie będziesz podjadać pomiędzy posiłkami, dieta pudełkowa pozwoli Ci na schudąć znacznie łatwiej i szybciej niż w sytuacji, gdy gotujesz i wydzielasz porcje samodzielnie.

Skomentuj