10 prostych sposobów na to, by pić więcej wody

Ludzkie ciało w zdecydowanej większości składa się z wody. Nic więc dziwnego, że trzeba stale uzupełniać jej zapasy w organizmie. Dorosły człowiek powinien w ciągu doby wypijać ok. 2 litrów wody, a odwodnienie powoduje m.in. zmęczenie, wzrost ciśnienia krwi czy ból głowy.

1.Woda zawsze pod ręką

Postaraj się mieć butelkę wody lub bidon zawsze pod ręką. Sięgaj po kilka łyków za każdym razem, gdy poczujesz suchość w ustach lub potrzebę napicia się. Pragnienie może pojawić się w każdej chwili – na przykład w trakcie podróży, zakupów czy w kolejce na poczcie. Warto zabezpieczyć się na taką ewentualność, nosząc wodę zawsze przy sobie.

2.Woda wypijana do kawy

Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, pamiętaj że przyspiesza ona usuwanie elektrolitów z organizmu. Dobrą praktyką będzie więc wypijanie odrobiny wody do kawy, co zresztą stanowi ustalony zwyczaj w przypadku tradycyjnego espresso.

3.Picie wody podczas wysiłku

Wzrost zapotrzebowania na wodę w Twoim organizmie rośnie, jeżeli podejmujesz aktywność fizyczną. Pamiętaj o optymalnym nawodnieniu się przed, w trakcie i po treningu. Jeśli trenujesz bardzo intensywnie, w trakcie treningu pij izotoniki. Nie zapominaj o piciu wody również podczas prac domowych czy spaceru. Jest to szczególnie istotne w cieplejsze dni, gdy zapotrzebowanie na płyny jest większe.

4.Woda w miejscu pracy

Zadbaj o to, by mieć przy sobie zapas wody w miejscu pracy. Najlepiej ustaw butelkę tuż przy biurku bądź stanowisku. W przeciwnym razie, skupiając się na swoich obowiązkach możesz łatwo zapomnieć o rutynowych kilku łykach. Mając wodę na widoku, na pewno będziesz pamiętać o napiciu się co jakis czas. 

5.Woda na spotkaniu służbowym

Zarówno prywatne, jak i służbowe spotkania potrafią znacznie się przeciągać. W ich trakcie może dotknąć Cię uczucie pragnienia. Przed rozpoczęciem spotkania zadbaj więc o ustawienie butelek bądź karafki z wodą!

6.Woda pita przed snem

Kolejny dobry zwyczaj to picie wody przed snem. W trakcie snu, trwającego przynajmniej kilka godzin, nie będziesz uzupełniać płynów, dlatego nie zaszkodzi mały zapas. Jeżeli jednak boisz się, że będzie to prowadzić do konieczności skorzystania w nocy z toalety – napij się od razu po przebudzeniu.

7.Urozmaicony smak wody

Jeśli smak wody jest dla Ciebie zbyt monotonny, zaszalej! Sprawdzony sposób to wyciśnięcie do butelki odrobiny soku z cytryny, pomarańczy lub grejpfruta. Przygotowując napój na trening dodaj do niego również szczyptę soli i nieco miodu – to sprawdzony przepis na domowy izotonik.

8.Ustawienie przypomnień

Być może dobrze wiesz o swoim zapotrzebowaniu na wodę, jednak ze względu na obowiązki wciąż o nim zapominasz. Ustaw odpowiednie przypomnienia w telefonie lub użyj aplikacji mobilnej. W ten sposób możesz również kontrolować ilość wypijanej wody.

9.Ustalenie zapotrzebowania organizmu na wodę

Jeśli masz wątpliwości, ile płynów musisz wypijać w ciągu doby, by zapewnić sobie optymalne nawodnienie, skonsultuj się ze specjalistą. Dietetyk bądź lekarz udzieli Ci niezbędnych wskazówek.

10.Woda zamiast niezdrowych napojów

Masz w zwyczaju sięgać po niezdrowe, obficie słodzone napoje? Spróbuj zastąpić je wodą. Jaka korzyść z tego wyniknie? Z pewnością z czasem zauważysz, że po prostu czujesz się lepiej. Może to również wpłynąć pozytywnie na stan skóry i masę ciała!

Skomentuj