abc sposoby na przeziebienie

TOP5 sposobów na gorączkę – domowe sposoby na zbicie gorączki

Stan podgorączkowy jest naturalną reakcją obronną organizmu. Jego pojawienie się to sygnał, że Twój organizm stara się zwalczyć przeziębienie, grypę lub inną infekcję, dlatego też lekko podwyższonej temperatury nie należy od razu zbijać. Nie mniej, należy ją kontrolować i jeśli dolegliwości się pogłębiają, a temperatura wzrasta, wtedy pora zadbać o jej obniżenie. Nie wiesz jak? Oto sprawdzone domowe sposoby na zbicie gorączki.

Sposoby na gorączkę – top 5

Pij dużo płynów

Gorączka wywołuje wzmożone pocenie, a tym samym przyczynia się do odwodnienia, dlatego kiedy Twój organizm „walczy” odpowiednie nawodnienie jest niezwykle istotne. Pij jak najczęściej niegazowaną wodę mineralną o pokojowej temperaturze. Polecane są także herbaty i napary ziołowe, które nie tylko nawadniają organizm, ale wykazują również właściwości przeciwgorączkowe, pobudzają procesy oczyszczania organizmu, a także pomagają w łagodzeniu innych dolegliwości. I tutaj szczególnie zalecane jest korzystanie z dobrodziejstw kwiatu lipy, czarnego bzu, liści i owoców maliny.

Lekkostrawna dieta

Podczas gorączki najbezpieczniejsza jest lekkostrawna, ale pełnowartościowa dieta. Dzięki niej nie obciążasz dodatkowo swojego organizmu, na długie trawienie, ale jednocześnie dostarczasz wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów, które są niezbędne do powrotu do zdrowia. Najlepiej jeść małe porcje, 5 do 6 razy na dzień. Główny posiłek (obiad) zjedz koło południa, kiedy to gorączka jest najniższa. Warto powstrzymać się od dań smażonych na rzecz gotowanych i duszonych.

Sposoby na zbicie gorączki – kąpiele

W trakcie trwania gorączki możesz też wspierać organizm od zewnątrz. Celem kąpieli jest delikatne ochłodzenie organizmu. Metoda jest skuteczna, jeśli odpowiednio przygotujesz swój organizm do takiej kąpieli. Temperatura wody w wannie powinna być niższa o około 2°C od temperatury ciała (dla dzieci różnica o 0,5°C). Kiedy woda będzie zbyt zimna, kąpiel może pogłębić dolegliwości. W takiej wodzie należy zanurzać się stopniowo, ponieważ szybkie wejście wywoła szok termiczny. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż między 5 a 10 minut. Po takiej kąpieli trzeba jak najszybciej wrócić do łóżka i przykryć się starannie ciepłą kołdrą.

Zimne okłady

To jeden z najprostszych sposobów na walkę z gorączką. Wystarczy, że przygotujesz chłodny, wilgotny ręcznik lub zawiniesz w ściereczkę woreczek z lodem. Okład przyłóż na czoło, kark, ewentualnie pachwiny lub łydki. Okłady trzeba zmieniać co kwadrans, aż do obniżenia temperatury ciała.

Ziemniak

Na koniec nieco kontrowersyjna metoda, która jednak w medycynie naturalnej była i jest stosowana bardzo często. Okłady z surowych ziemniaków lub cebuli stosuje się na stopy i czoło, przykładając surowe, pokrojone warzywa na kilka minut. Po tym czasie zmienia się okład.

Pamiętaj jednak, że jeżeli domowe sposoby na gorączkę nie przynoszą rezultatów lub gorączka nasila się, należy udać się na wizytę do lekarza rodzinnego.

Skomentuj