przyczyny zgagi

Ciągła zgaga – poznaj przyczyny zgagi

Zgaga, czyli uczucie palenia w przełyku, może bardzo uprzykrzyć nam życie – zwłaszcza, gdy utrzymuje się przez dłuższy czas. Poznaj najczęstsze przyczyny ciągłej zgagi i zastanów się, czy któraś z nich nie występuje u Ciebie!

Zbyt pikantne jedzenie

Większość z nas nie lubi mdłych, nieciekawych w smaku potraw – dlatego też chętnie wzmacniamy ich smak pieprzem i ostrą papryką. Niestety, choć takie jedzenie jest bardzo smaczne, to jednak może powodować zgagę – czasami podrażnia ono nasz żołądek. Oczywiście, tolerancja “ostrości” jest różna w zależności od predyspozycji danej osoby – jeżeli jednak męczy się ciągła zgaga, ogranicz ilość pikantnych dań w swoim menu!

Wrzody żołądka lub dwunastnicy

Często są przyczyną nie tylko zgagi, ale także innych dolegliwości bólowych, a także między innymi mdłości. Ból i palenie związane z wrzodami żołądka zwykle występują przed posiłkiem i mijają (lub zmniejszają się), po jego spożyciu. Wrzody dwunastnicy natomiast zwykle dają o sobie znać około godzinę po posiłku.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Zgaga, związana z tą dolegliwością, jest zwykle silna i trudno jest się jej pozbyć. Refluks pojawia się wtedy, gdy zwieracz wpustu umiejscowionego w dolnym odcinku przełyku ulega osłabieniu. Zwieracz rozkurcza się, kiedy pokarm wędruje do żołądka, a następnie “zamyka drogę” pokarmu z powrotem do przełyku, dzięki czemu kwaśne soki żołądkowe pozostają “na swoim miejscu”. Jednak, kiedy ten ważny mięsień traci swoją elastyczność, kwas może może cofnąć się do przełyku i wywoływać uczucie palenia.

Niestrawność

W sytuacji, kiedy zjemy zbyt obfity lub bardzo tłusty posiłek, nasz układ trawienny może nie być w stanie poradzić sobie z jego przetworzeniem. Pojawia się zatem wtedy palenie z przełyku, a także wzdęcia czy nudności. Dlatego właśnie powinniśmy zawsze jeść z umiarem!

Ciąża

Codzienna zgaga, która przybiera na sile zwłaszcza wieczorem, jest problemem, z którym boryka się większość ciężarnych. Dzieje się tak z powodu obecności hormonów ciążowych oraz ucisku, jaki wywiera rozwijające się w brzuchu dziecko na żołądek. Zwykle zgaga osiąga “apogeum” w trzecim trymestrze ciąży, gdy potomek potrafi już mocno skopać mamę!

Skomentuj