Zdrowe przekąski, które pozwolą podkręcić metabolizm podczas home-office

Ubiegły rok znacząco wpłynął na codzienne życie. U wielu osób długie przebywanie w domu i praca zdalna spowodowały pogorszenie nawyków żywieniowych oraz wzrost masy ciała. Zapewne bliskość własnej kuchni i uczucie znużenia prowadzą do tego, że częściej sięgamy po niezdrowe, kaloryczne przekąski. Można jednak sprawić, by te przekąski były zdrowe, a do tego podkręcały rozleniwiony metabolizm. Pamiętaj, że regularne spożywanie zbilansowanych posiłków powstrzymuje napady głodu. Nie masz czasu na zakupy i gotowanie? Sięgnij po catering dietetyczny!

Surowe warzywa

To przekąska, którą można polecić prawie każdemu. Wyjątkiem są te nieliczne osoby, które nie powinny spożywać surowych warzyw np. ze względu na występujące po nich dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Warzywa są bardzo niskokaloryczne i zawierają sporo wody, więc podjadając równocześnie nawadniasz swój organizm (układ idealny!). Obecny w nich błonnik pokarmowy pozwala poczuć sytość, dzięki czemu zmniejsza się chęć sięgania po inne, niezdrowe przekąski. Jeśli podczas pracy nie tyle odczuwasz głód, co masz potrzebę ciągłego pogryzania – pokrój warzywa na plasterki, słupki czy inne małe kawałki. Zjedzenie ich zajmie Ci dłuższą chwilę i w ten sposób dotrwasz do kolejnego posiłku bez myśli krążących wokół lodówki.

Owoce

Owoców nie powinno być w Twojej diecie więcej niż warzyw, ale one również mają swoje miejsce w codziennym jadłospisie. Dwie porcje (każda po ok. 150 g) to rozsądna ilość. Jeśli w ciągu dnia często masz ochotę na słodkie przekąski, lepszą alternatywą są właśnie świeże owoce. „Jedz codziennie jedno jabłko i lekarza widuj rzadko” – to powiedzenie odzwierciedla zdrowotne właściwości tego owocu. Zawarte w jabłkach witaminy pełnią ważną rolę w procesach metabolicznych, a błonnik pokarmowy usprawnia trawienie i ogranicza wchłanianie tłuszczu z pożywienia. Jabłko doskonale nadaje się na przekąskę także ze względu na wysoki tzw. indeks sytości. Często sięgaj także po pełne składników antyoksydacyjnych owoce jagodowe i cytrusowe.

Orzechy i nasiona

Oczywiście tego typu przekąski mogą być zdradliwe, ponieważ mimo swoich niewątpliwych właściwości zdrowotnych są bardzo kaloryczne. Według badań naukowych ich regularne spożywanie wiąże się jednak ze zmniejszonym ryzykiem otyłości i jej powikłań w postaci chorób układu krążenia, cukrzycy, nowotworów i chorób neurodegeneracyjnych. Zawarty w nich tłuszcz powoduje, że są dosyć sycące – idealna porcja to ok. 30 g na dzień. Orzechy i nasiona są także źródłem magnezu, który redukuje stres, co jest ważne jeśli w pracy zależy Ci na efektywności. Jeśli wybierzesz orzechy włoskie, dostarczysz sobie sporą dawkę wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – nie tylko chronią one serce, ale także zapewniają prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Nasiona roślin strączkowych

Dip do warzywnych słupków, hummus na kanapki, pieczona ciecierzyca z przyprawami do chrupania – strączki to nie tylko dania obiadowe. Na pewno warto o nich pomyśleć, kiedy masz ochotę coś przegryźć. Dzięki zawartości błonnika pokarmowego są bardzo sycące i zmniejszają ochotę na węglowodanowe przekąski. Białko roślinne w większym stopniu niż białko zwierzęce stymuluje spalanie składników pokarmowych, a to za sprawą większej zawartości aminokwasu argininy. Dieta obfitująca w nasiona roślin strączkowych dodatkowo wpływa na poprawę insulinowrażliwości, co przekłada się także na spadek obwodu brzucha. Zastąpienie białka zwierzęcego białkiem roślinnym niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, takich jak regulacja stężeń lipidów we krwi, obniżenie ciśnienia tętniczego oraz zmniejszenie stanów zapalnych.

Produkty mleczne

Jeśli zastanawiasz się, co wybrać na drugie śniadanie, dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po produkty mleczne. Wysokobiałkowe posiłki na długo zaspokajają głód i ułatwiają kontrolę apetytu. W badaniach naukowych potwierdzono także związek diety bogatej w jogurty czy chude sery z utratą tkanki tłuszczowej i zmniejszeniem masy ciała. Produkty mleczne to także doskonałe źródło wapnia i witaminy D. Składniki te są ważne nie tylko dla zdrowia kości, ale także są niezbędne do budowy masy mięśniowej, której zawartość w organizmie ma bezpośredni wpływ na tempo metabolizmu.

Pamiętaj, że nawet najzdrowsze przekąski spożywane w dużych ilościach mogą wpłynąć niekorzystnie na Twoją masę ciała – wystarczy, że przekroczysz swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Postaraj się też znaleźć chwilę czasu, aby kilka razy w ciągu dnia wstać od komputera. Zrób kilka przysiadów, pobiegnij w miejscu, na 5 minut wsiądź na rowerek stacjonarny. Może niektóre zawodowe obowiązki (takie jak np. udział w telekonferencji) możesz wykonywać na stojąco? Aktywność to nie tylko godzinny trening, to każdy ruch jaki wykonujesz w ciągu dnia.

Skomentuj