„Zajadanie” stresu – jak sobie z nim poradzić?
Stres jest stałym elementem życia, jednak jeśli trwa przez dłuższy czas, niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Szczególnie negatywne jest jego „zajadanie” w sytuacjach wzmożonego napięcia. W długotrwałej perspektywie „zajadanie” stresu może prowadzić m.in. do nadwagi, otyłości i nadciśnienia, dlatego ważne jest, aby zwalczyć to przyzwyczajenie. Może w tym pomóc catering dietetyczny. Wrocław to jedno z miast, które oferuje szeroki wybór dietetycznych posiłków z dostawą do domu.
Dobrze zbilansowana dieta
Odpowiednio skomponowana dieta, dostarczająca organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, pozwala na prawidłową pracę m.in. układu nerwowego i immunologicznego, co jest ważne u osób narażonych na przewlekły stres. Komponując posiłki dietetyczne warto uwzględnić produkty bogate w magnez, takie jak orzechy laskowe, migdały, soczewica czy pieczywo pełnoziarniste, a także obfitujące w kwasy omega-3 ryby morskie. Korzystny wpływ na organizm mają również kiełki i warzywa strączkowe, które zawierają witaminy z grupy B wspierające pracę układu nerwowego. W walce z „zajadaniem” stresu może pomóc planowanie jadłospisu i kupowanie tylko tych produktów, które są niezbędne, aby przygotować posiłki dietetyczne. Ponadto, bardzo ważna jest regularność spożywania posiłków, a także odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto zaznaczyć, że jedzenie dietetyczne nie zawsze musi wiązać się z gotowaniem – w wielu polskich miastach można skorzystać z diety pudełkowej.
Zmiana podejścia do jedzenia
Jeśłi chcesz pozbyć się nawyku „zajadania” stresu, przede wszystkim popracuj nad nastawieniem do jedzenia. Ważne, aby nie postrzegać go jako nagrody lub rekompensaty. Powinno być przyjemnością samą w sobie. Z tego powodu warto zadbać o atrakcyjny wygląd potraw, a posiłki spożywać powoli, siedząc przy stole. Zastanów się, jaka jest przyczyna sięgania po jedzenie – czy rzeczywiście odczuwasz głód, czy też wybierasz przekąskę pod wpływem emocji. W tym drugim przypadku zrezygnuj z niej, a napięcie rozładuj w inny sposób np. poprzez aktywność fizyczną lub ćwiczenia oddechowe.
Relaks i aktywność fizyczna
Jeśli masz skłonność do „zajadania” stresu, poszukaj innych sposobów na uspokojenie i oderwanie od problemów. Zamiast sięgać po niezdrowe przekąski, weź relaksującą kąpiel, poczytaj książkę lub zrób trening online. Dobrym rozwiązaniem może być aromaterapia, krótki spacer lub joga – takie formy aktywności pomagają się odprężyć i likwidują napięcie mięśni. Warto również zainteresować się sportem – aktywność fizyczna przyczynia się do zmniejszenia poziomu hormonu stresu, a jednocześnie także i do wzrostu poziomu endorfin. Co więcej, łącząc sport – nawet uprawiany w domu i jedzenie dietetyczne można łatwo zgubić zbędne kilogramy i wypracować wymarzoną sylwetkę.