Kiedy utrata wagi powinna niepokoić?

Jakie są przyczyny chudnięcia? Pierwsza odpowiedź, która nasuwa się na myśl to zmiany w diecie – w tym przypadku mówimy o zamierzonej utracie masy ciała. A jeśli do spadku masy ciała dochodzi bez konkretnego powodu? Chudnięcie może być jednym z objawów choroby, ale nie tylko. Sprawdź, czym jeszcze może być spowodowane?

Kiedy spadek wagi jest powodem do niepokoju?

Zacznijmy od pytania o to, co można nazwać niepokojącą utratą wagi? W znalezieniu odpowiedzi pomogą Ci wzory na należną masę ciała:

  • Lorentza,
  • Broca,
  • Pottona,
  • Mifflina.

Dzięki nim w prosty sposób przekonasz się, czy Twoja aktualna masa ciała mocno różni się od właściwej. W zależności od wybranego wzoru wystarczy, że podasz podstawowe dane takie jak: płeć, wiek, wzrost i masę ciała.

Drugą opcją, która nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu jest obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI). Służy do tego prosty wzór uwzględniający jedynie wzrost i masę ciała. Kalkulator BMI znajdziesz bez problemu w internecie.

Obliczenie BMI nie jest trudne, ale jak go interpretować? Powodem do niepokoju jest wynik 17 – 18.49, czyli niedowaga oraz poniżej 17, który mówi o wychudzeniu (lub wręcz wygłodzeniu, jeśli jest mniejszy niż 16).

Użycie prostych wzorów do obliczenia należnej masy ciała czy BMI wydaje się idealnym rozwiązaniem, niewymagającym specjalistycznej wiedzy i sprzętu. Co więcej, nie jest czasochłonne. Są to jednak tylko proste narzędzia niedające pełnego obrazu sytuacji.

Żeby przekonać się, czy utrata masy ciała jest faktycznie powodem do niepokoju, potrzebne są bardziej szczegółowe badania. Jedno z nich, analizę masy ciała przy użyciu specjalistycznego analizatora, możesz wykonać w gabinecie dietetyka. Jest to badanie, które pokazuje m.in. zawartość tkanki tłuszczowej, wody i mięśni w organizmie.

Wraz ze spadkiem masy ciała może pojawić się szereg objawów towarzyszących m.in. stany podgorączkowe, mdłości, zawroty głowy, ciągłe zmęczenie, bóle żołądka czy biegunki. Niektóre z nich są spowodowane długotrwałym stresem. Mimo wszystko upewnij się, czy przyczyna nie leży gdzieś głębiej – utrata masy ciała może być objawem choroby (m.in. nadczynności tarczycy, choroby onkologicznej).

W celu ustalenia przyczyny męczących dolegliwości i utraty wagi warto udać się nie tylko do dietetyka, ale i lekarza. Szczególnie jeśli masz wrażenie, że to nie zmiany diety doprowadziły do takiej sytuacji. Specjalista może zlecić Ci badanie krwi (nie tylko morfologię, ale i badanie poziomu różnych hormonów, aby wykluczyć zaburzenia hormonalne).

Nagły spadek masy ciała – jakie mogą być jego konsekwencje?

Redukcja masy ciała jest wskazana w przypadku nadwagi czy otyłości. Jednak nie zawsze jest pożądana, szczególnie jeśli jest to nagłe chudnięcie, któremu towarzyszą inne objawy.

Jest to problem, którego nie należy lekceważyć, ponieważ konsekwencje mogą być bardzo poważne. Są one nie mniej wyniszczające niż nadmierna masa ciała.

W przypadku dzieci i nastolatków, które znajdują się w fazie intensywnego wzrostu, konsekwencją jest zahamowanie lub opóźnienie tego procesu. Poza tym niezależnie od wieku niekontrolowany spadek wagi może prowadzić do:

  • osłabienia układu odpornościowego i częstszych infekcji,
  • zaburzeń hormonalnych,
  • zakłóceń pracy serca,
  • osłabienia kości i większej podatności na złamania,
  • problemów z zajściem w ciążę (u kobiet z niedowagą pojawiają się zaburzenia miesiączkowania),
  • nadmiernego zmęczenia,
  • długiego gojenia się ran,
  • nadmiernego wypadania włosów.

Do tego należy dopisać jeszcze szereg konsekwencji spowodowanych niedoborami pokarmowymi. Przykładem jest niedokrwistość z niedoboru żelaza, której towarzyszą: bóle i zawroty głowy, bladość skóry, problemy z koncentracją.

Stres jako jedna z przyczyn utraty masy ciała

Stres to słowo, które jest dobrze znane współczesnym ludziom. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że powoli, a przez długi czas bezboleśnie, wyniszcza organizm.

Dlaczego stres powoduje chudnięcie? Za główną przyczynę uznaje się wzrost poziomu adrenaliny. Jest to hormon, który odgrywa ważną rolę w organizmie, ponieważ uruchamia mechanizm obronny w sytuacji zagrożenia. Jednak wzrost poziomu adrenaliny we krwi jest czymś pożądanym tylko pod warunkiem, że nie utrzymuje się w organizmie niemal przez cały czas. Jeśli tak się dzieje, zamiast pobudzenia pojawia się nadmierne zmęczenie. Do tego u niektórych osób dochodzi spadek wagi i większe ryzyko chorób (m.in. nadciśnienia tętniczego).

Co zrobić, jeśli utrata wagi i inne objawy są spowodowane stresem? Niezbędne będą zmiany stylu życia. Jedną z nich jest dodanie prostych ćwiczeń relaksacyjnych do planu dnia. Oto kilka propozycji.

  • Trening uważności czyli mindfulness – polecany zarówno osobom zestresowanym, jak i tym, które zmagają się z objawami depresji. Mindfulness uczy, jak czerpać radość z życia, pozbyć się negatywnych emocji i żyć tu i teraz. Bez nadmiernego zamartwiania się przyszłością i rozpamiętywania przeszłości. Jak zacząć trening uważności? Najlepiej od krótkich sesji, które możesz wykonać zarówno w domu, jak i w pracy. Na początku skup się na prostych czynnościach np. głębokim oddychaniu, zwracaniu uwagi na detale podczas jedzenia itp.
  • Trening Jacobsona – jego zwolennikami są nie tylko psychoterapeuci, ale i fizjoterapeuci. Jest to zestaw ćwiczeń relaksujących mięśnie. Według autora tego treningu –Edmunda Jacobsona istnieje ścisły związek między napięciem psychicznym a fizycznym. W związku z tym rozluźnienie napiętego ciała ma pozytywny wpływ na umysł i pozwala zwalczyć przewlekły stres.
  • Joga – połączenie ćwiczeń fizycznych z elementami medytacji ma korzystny wpływ zarówno na ciało, jak i umysł. Nie obawiaj się, że joga będzie dla Ciebie zbyt trudna. Zanim nabierzesz wprawy wybierz zajęcia dla początkujących oraz styl jogi Yin, nastawiony na powolne ruchy, rozciąganie spiętych miejsc i głęboki, relaksujący oddech.

Niezależnie od przyczyn, utrata wagi wiąże się z koniecznością zmiany diety. Na początek sprawdź, czy spadek wagi nie jest spowodowany zbyt niską kalorycznością jadłospisu. Jeśli Twoim problemem jest przewlekły stres zastanów się również nad inną zmianą diety. Chodzi o wprowadzenie do codziennego jadłospisu produktów usprawniających pracę układu nerwowego. Należą do nich te, które są bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów omega-3, magnezu, tryptofanu oraz witamin z grupy B (szczególnie B1, B6, B9, B12).

Nagły spadek masy ciała, który nie wynika ze zmiany stylu życia jest powodem do niepokoju. Może być objawem choroby (np. nadczynności tarczycy) albo sygnałem świadczącym o tym, że Twój organizm jest zbyt często narażony na działanie stresu. W znalezieniu odpowiedzi na pytanie o to, czym spowodowany jest Twój spadek masy ciała pomogą Ci specjaliści. Konieczna może być wizyta zarówno u dietetyka, jak i lekarza, który zleci np. badania krwi i moczu.

Skomentuj