Trening podczas diety – co warto wiedzieć?

Ćwiczymy nie tylko po to, aby mieć piękną sylwetkę czy sześciopak, ale przede wszystkim po to, aby czuć się lepiej i być w doskonałej formie. Dzięki aktywności masz więcej energii, a proces starzenia organizmu ulega spowolnieniu. Pamiętaj, że tylko regularne ćwiczenia przyniosą oczekiwane rezultaty. Dla ich uzyskania koniecznie połącz treningi z odpowiednia dietą – np. oferowaną przez catering dietetyczny. Korzyści wynikające z uprawiania sportu 

 1. Obniżenie masy ciała

 To najbardziej widoczny efekt aktywności fizycznej. Spalasz kalorie i wzmacniasz mięśnie, co powoduje stopniowe chudnięcie.

 1. Zwiększenie wydolności organizmu

Najlepsze efekty osiągniesz dzięki treningom kardio.

 1. Obniżenie ciśnienia tętniczego

Optymalne ciśnienie wynosi 120/80 mm Hg, normalne 120–129/80-84 mm HgRegularna aktywnośc fizyczna prowadząca do umiarkowanego wzrostu tętna pomoga utrzymać prawidłowe ciśnienie.

 1. Redukcja stresu 

Gdy masz gorszy dzień, brak Ci siły i energii – ćwicz. Wybierz sport, który sprawia Ci przyjemność, a wtedy wysiłek nie będzie zmorą. Przestaniesz myśleć o problemach, a skupisz się na treningu, po którym na pewno poczujesz się lepiej.

 1. Ogólna poprawa zdrowia

Masz więcej siły i energii, Twoje ciało staje się coraz zgrabniejsze, nabierasz mięśni i masz lepszy nastrój. Organizm jest dotleniony i lepiej Ci się śpi. Czego chcieć więcej?

 1. Wzrost odporności

Twój organizm będzie nie tylko silniejszy, ale i bardziej odporny – silny organizm rzadziej choruje.

 1. Poprawa metabolizmu

Im bardziej wzrasta tempo metaboliczne, tym więcej kalorii spalasz, nawet kiedy nie ćwiczysz.

Zdrowa dieta

Wiesz już dużo o licznych korzyściach płynących z uprawiania sportu, ale równie ważnym elementem jest odpowiednio zbilansowana dieta składająca się z dietetycznego jedzenia. Warto zadbać, by menu było różnorodne, w przeciwnym razie możesz zbyt szybko się zniechęcić.

Warto pamiętać:

 • jedz powoli,
 • spożywaj 5 posiłków w ciągu dnia
 • ogranicz tłuszcze zwierzęce na korzyść roślinnych (oleju lub oliwy)
 • unikaj cukru
 • używaj mniej soli (zatrzymuje wodę w organizmie)
 • pij dużo wody
 • unikaj biesiadowania wokół suto zastawionego stołu.

Co jeść przed treningiem i po nim?

Posiłek musi być lekkostrawny, wysokoenergetyczny, bogaty w witaminy i minerały. Powinien też zawierać odpowiednie tłuszcze. Myślisz, że lepiej ćwiczyć „na głodniaka”, żeby więcej schudnąć? Nic bardziej mylnego. Zrobisz mniej ćwiczeń, ponieważ zabraknie Ci siły! Jeśli chodzi o posiłek przed treningiem, to bez względu na to, czy będzie to trening siłowy, kardio czy interwałowy, powinien zawierać produkty o niskim indeksie glikemicznym (IG), głównie obfitujące w węglowodany złożone (ryż brązowy, kasza gryczana, makaron razowy) i białko (chude mięso,ryby). Najlepiej jeśli posiłek spożywasz na 2-3 godziny przed treningiem. W tym czasie strawisz jedzenie i nie będzie Ci ciężko na żołądku w trakcie ćwiczeń. Jeśli chcesz mieć jak najwięcej energii podczas treningu, zapobiec ospałości i dolegliwościom trawiennym, unikaj jedzenia przed aktywnością fizyczną nadmiernych ilości tłuszczu, potraw smażonych oraz produktów wzdymających (fasola, groch, kapusta, cebula).

Przykłady posiłków na 2-3 godziny przed treningiem:

 • tortilla z kurczakiem i warzywami
 • kanapka z pieczywa razowego z kurczakiem / serem żółtym / szynką i pomidorem
 • kurczak z brązowym ryżem i warzywami gotowanymi
 • duszone mięso z warzywami
 • twarożek z warzywami: pomidorem, ogórkiem, rzodkiewką, kiełkami

Po wysiłku spokojnie możesz sobie pozwolić na jogurt z dodatkiem świeżych owoców, sałatkę z grillowanym kurczakiem, rybę z makaronem  i warzywami. O ile nie zaczniesz zajadać się batonikami i czekoladą, nie odbije się to negatywnie na wadze. 

Skomentuj