Fakty i mity na temat suplementów diety

Suplementy diety mają w Polsce wielu zwolenników – kupujemy ich najwięcej ze wszystkich Europejczyków, a niektórzy przypisują im wręcz cudowne właściwości. W rzeczywistości te preparaty zawierające substancje odżywcze w skoncentrowanej formie mają za zadanie jedynie uzupełniać ewentualne niedobory w organizmie. Czy spożywając pełnowartościowe posiłki dietetyczne, musisz sięgać po suplementy?

MIT: Suplementy diety wyleczą moje dolegliwości

Po suplementy diety chętnie sięgamy, gdy pojawiają się kłopoty ze zdrowiem lub w ramach prewencji. Odpowiednia podaż witamin i minerałów rzeczywiście pomaga uniknąć wielu schorzeń związanych z niedoborami. Jednocześnie pamiętaj, że w świetle prawa suplementy diety nie są lekami i nie podlegają prawu farmaceutycznemu, tylko nadzorowi Głównego Inspektora Sanitarnego, podobnie jak żywność. Przekonanie, że suplementy diety leczą, można więc włożyć między bajki. Preparaty tego typu mają mniej więcej taką zdolność do leczenia chorób, jak pełnowartościowe śniadanie dietetyczne.

MIT: Suplementy diety są niebezpieczne

Na przeciwnym biegunie wobec zwolenników suplementów diety znajdują się osoby twierdzące, że ich stosowanie jest niebezpieczne. To również mit. Suplementy diety dopuszczone do obrotu muszą spełniać dokładnie te same standardy, co żywność. Składnikami suplementów diety bywają witaminy, minerały, aminokwasy, probiotyki czy naturalne substancje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Oczywiście wiele składników teoretycznie można przez pomyłkę przedawkować, pamiętaj zatem, by nie przekraczać zalecanego przez producenta dawkowania.

FAKT: Po suplementy diety warto sięgać, gdy cierpisz na niedobory

Substancje zawarte w suplementach diety zażywanych zgodnie z zalecanymi dawkami mają pozytywny wpływ na ludzki organizm. Dlatego warto po nie sięgnać, jeśli badania krwi wykazały niedobory konkretnych witamin, minerałów i innych substancji. Probiotyki pomagają w odbudowaniu prawidłowej flory bakteryjnej obecnej w jelitach po zatruciu pokarmowym lub zażywaniu antybiotyków. Osoby stosujące dietę wegańską mogą z kolei zmagać się z niedoborami witaminy B12, co nierzadko prowadzi do anemii, dlatego w takiej sytuacji warto suplementować tę witaminę. Ważne jednak, by te preparaty stosować pod okiem lekarza i tylko w sytuacji stwierdzonych niedoborów.

FAKT: Pełnowartościowa zbilansowana dieta sprawia, że nie potrzebujesz suplementów diety

Warto pamiętać, że stosując zbilansowaną dietę, zdrowy człowiek jest w stanie dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią podaż wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Dobrze skonstruowany jadłospis sprawia, że nie będziesz potrzebować suplementów diety. Dlatego warto interesować się zdrowym żywieniem i kierować się jego zasadami. Możesz robić to samodzielnie, przygotowując codzienne posiłki. Jeśli natomiast brakuje Ci czasu, w odwodzie pozostaje catering dietetyczny. Warszawa i inne większe miasta to miejsca, gdzie nie brakuje ciekawych ofert. Tak zwane jedzenie do pudełka jest przygotowywane w konsultacji z dietetykami i ekspertami w dziedzinie żywienia. Dzięki temu zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze we właściwych proporcjach. Nie warto więc wydawać fortuny na suplementy diety, jeśli taniej i zdrowiej jest stosować pełnowartościową dietę.

Skomentuj