Ratunek dla włosów zmęczonych zimą
Zima to dla Twojego ciała trudny czas. Suche powietrze, niskie temperatury, ogrzewanie oraz ciężkie ubrania powodują, że cierpi Twój wygląd. Możesz się borykać np. z niedoskonałościami na twarzy oraz popękaną skórą dłoni, ale Twoje włosy również nie mają lekko. Ciepłe czapki, częstsze mycie, suszenie i układanie sprawiają, że są przesuszone, łamliwe, a nawet zaczynają wypadać. Na ich kondycję wpływa nie tylko pielęgnacja, ale także zdrowe odżywianie. Warto więc już teraz zadbać o swoją dietę, aby na wiosnę zobaczyć efekty na głowie.
Białko
Włosy zbudowane są z keratyny, czyli białka. Aby były zdrowe i silne, podczas wzrostu muszą otrzymać materiał budulcowy w postaci aminokwasów (cząsteczek, z których składa się białko). Niedobór tego składnika w diecie powoduje, że włosy są cienkie i słabe, łamią się, a nawet wypadają. Z tego powodu w Twoim jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów mlecznych, chudego mięsa, jaj, ale również produktów z pełnego przemiału, orzechów i ziaren oraz nasion roślin strączkowych. Szczególnie istotne dla mocnej budowy włosa są cystyna i metionina, tzw. aminokwasy siarkowe. Największe ilości cystyny znajdziesz w produktach sojowych, nasionach lnu czy płatkach owsianych. Popularne produkty zawierające metioninę to np. ryby oraz mięso kurczaka.
Dobre tłuszcze
Ryby to nie tylko białko, ale również bardzo potrzebny tłuszcz, a dokładniej – kwasy tłuszczowe omega-3. Wpływają na nawilżenie skóry głowy, wspomagają wzrost włosów oraz zmniejszają ich wypadanie. Znajdziesz je przede wszystkim w tłustych rybach, takich jak łosoś, śledź, pstrąg czy makrela. Oprócz tego ich bardzo bogatym źródłem będą orzechy włoskie oraz oleje roślinne, głównie lniany i rzepakowy. Popularnym zabiegiem, który każdy może wykonać w domowym zaciszu jest tzw. „olejowanie włosów”, polegające po prostu na nakładaniu oleju bezpośrednio na pasma. Ma ono na celu regenerację struktury włosa, odżywienie cebulek, a przez to uzyskanie zdrowego, lśniącego wyglądu. Najczęściej w ten sposób stosowany jest olej kokosowy, a także migdałowy czy arganowy.
Moc składników mineralnych
Jeden z pierwiastków najważniejszych dla zdrowia Twoich włosów to żelazo. Jest ono składnikiem hemoglobiny – cząsteczki będącej składnikiem krwi, której zadaniem jest transport tlenu do wszystkich tkanek ciała. Niedobór żelaza przyczynia się zatem do niedotlenienia skóry głowy, czego konsekwencją może być nasilone wypadanie włosów. Aby temu zapobiec, w swojej diecie nie zapominaj o zielonych warzywach liściastych (jak najczęściej dodawaj do potraw natkę pietruszki), jajkach, orzechach, produktach pełnoziarnistych. Z kolei cynk chroni komórki ciała (także skóry głowy) przed uszkodzeniami oraz bierze udział w tworzeniu struktur białkowych włosa. Dodatkowo zapobiega powstawaniu łupieżu. Pierwiastek ten znajdziesz w zbożowych produktach pełnoziarnistych, orzechach czy pestkach dyni i słonecznika. Dobrym źródłem zarówno żelaza, jak i cynku są nasiona roślin strączkowych oraz czerwone mięso. To ostatnie nie powinno jednak pojawiać się w naszym jadłospisie zbyt często – przeczytaj porady na blogu dotyczące tego, czy warto jeść mięso. Warto również uzupełnić dietę we wzmacniający włosy selen – w tym celu regularnie sięgaj po orzechy brazylijskie.
Witaminowe odżywienie
Nie bez powodu witamina A nazywana jest witaminą piękna. To od niej w dużej mierze zależy stan Twojej skóry, włosów i paznokci. Bierze ona udział w produkcji sebum, czyli oleistej substancji pokrywającej skórę głowy, która pełni rolę nawilżającą i ochronną. Witamina A w żywności występuje głównie w produktach mlecznych, tłustych rybach, jajach, ale również ciemnozielonych oraz pomarańczowych warzywach i owocach. W budowie kolagenu, który jest składnikiem włosa i odpowiada za jego elastyczność, uczestniczy natomiast witamina C. Znajdziesz ją w czerwonej papryce, pomarańczach, brokułach czy natce pietruszki. Warto wspomnieć, że spożywana wraz z żelazem zwiększa jego wchłanianie z posiłku. Biotyna, której dobrym źródłem są jajka czy drożdże, wzmacnia strukturę włosa, poprawia stan skóry głowy oraz zaopatrzenie jej komórek w tlen. Wzmożone wypadanie włosów bardzo często jest efektem niedoboru biotyny.
Pamiętaj, że o urozmaiconą dietę warto dbać przez cały rok, aby włosy już w momencie wyrastania z cebulek zawsze otrzymywały jak najlepszej jakości składniki budulcowe.