Jak dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu?
Dla zachowania dobrego zdrowia istotne są nie tylko zbilansowane posiłki, ale również odpowiednie nawodnienie organizmu. Ciało człowieka składa się w ok. 70% z wody, która jest niezbędna do życia. Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe w procesach przemiany materii, regulacji temperatury ciała i transporcie składników odżywczych. Podpowiadamy, w jaki sposób odpowiednio nawadniać organizm.
Ile wody spożywać, aby zachować odpowiedni poziom nawodnienia?
Dorosły człowiek powinien każdego dnia spożywać około 1,5 – 2 litrów płynów. Całkowite zapotrzebowanie na płyny zależne jest od takich czynników jak m.in. wiek, płeć, masa ciała, aktywność fizyczna i ogólny stan zdrowia, a także panujące warunki atmosferyczne. Szczególnie ekstremalne temperatury, zarówno wysokie, jak i niskie, mogą przyczynić się do zwiększenia zapotrzebowania na płyny. Ponadto, więcej wody powinny spożywać kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią. Wodę dostarczysz sobie nie tylko pod postacią płynów, ale i z pożywienia. Dobrze nawadniającą przekąskę mogą stanowić owoce i warzywa zawierające dużą ilość wody – cytrusy czy arbuz. Pamiętaj jednak, że w odróżnieniu od wody, zawierają też sporo kalorii. Przygotowując jedzenie dietetyczne uwzględniaj warzywa o wysokiej zawartości wody, m.in. sałatę, kapustę, szpinak, pomidory, ogórki czy cukinię. Ciekawą opcją jest również catering, który zapewnia posiłki dietetyczne zawierające wszystkie substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Możesz skorzystać z cateringu dietetycznego w Warszawie, a także innych miastach w Polsce.
Co pić?
Najprostszym sposobem na nawodnienie organizmu jest picie wody. Aby została ona dobrze wchłonięta, po intensywnym wysiłku spożywaj ją „w towarzystwie” – np. z odrobiną cukru i soli. Dodanie do szklanki wody mineralnej pół łyżeczki cukru, miodu lub syropu owocowego oraz szczypty soli pozwala uzyskać domowy napój izotoniczny.
Kawa i herbata nawadniają w podobnym stopniu jak sama woda, jednak zawierają kofeinę, która w nadmiernej ilości może powodować odwodnienie. Aby uniknąć takiego efektu, warto zachować umiar i nie spożywać kofeiny w ilości większej niż 250-300 mg (2-3 filiżanki kawy lub 5-8 filiżanek herbaty o pojemności 240 ml).
Czym może grozić brak odpowiedniego nawodnienia?
Odpowiednie nawodnienie jest jednym z filarów zdrowia i dobrego samopoczucia. Jego brak skutkować może m.in. bólami i zawrotami głowy, obniżeniem apetytu i bezsennością. Odwodnienie może powodować również osłabienie koncentracji, obniżenie odporności, skumulowanie toksyn w organizmie, a nawet uszkodzenia narządów, dlatego odpowiednia podaż płynów i przyjmowanie pokarmów zawierających wodę są niezwykle ważne.
Dbając o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia pozwalasz swojemu organizmowi na sprawne funkcjonowanie. Zadbaj o siebie od środka i pij wodę – niezależnie od pory roku!