Kiedy warto skorzystać z pomocy dietetyka?

Porady dietetyków odpowiedzą na pytania, jak komponować dietetyczne posiłki, jak wygląda śniadanie dietetyczne, które zapewni energię na cały poranek oraz z czego powinno się składać optymalne jedzenie zabierane do pracy. Jest wiele powodów, dla których warto zgłosić się do dietetyka. Oto najważniejsze przykłady.

Nietolerancje pokarmowe

Do wizyty u dietetyka często skłaniają problemy z trawieniem, które wskazują na nietolerancje pokarmowe. Do powszechnych dolegliwości należy np. nietolerancja laktozy. Porada specjalisty pomoże zidentyfikować problem i wykluczyć z jadłospisu odpowiednie składniki. Wówczas rozwiązaniem może być dieta bezlaktozowa oferowana przez catering dietetyczny. Warszawa to miasto, w którym nie brakuje interesujących ofert.

Nadwaga

Współczesny tryb życia często przyczynia się do problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Dobrym rozwiązaniem będą dietetyczne posiłki zawierające optymalną dawkę kalorii i składników odżywczych, najlepiej spożywane jako kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia.

Niedobory pokarmowe

Jeszcze innym problemem są niedobory witamin i minerałów oraz ich objawy takie jak brak energii, wypadające włosy czy podatność na infekcje. Większości witamin organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć, musi czerpać je z jedzenia. Pozornie zdrowe posiłki, jesli nie są odpowiednio zbilansowane, nie zapewnią Ci odpowiedniej podaży substancji odżywczych – tu pomocą będzie porada dietetyka.

Wzmożona aktywność fizyczna

Z porad dietetyków często korzystają również sportowcy, którzy pragną zapewnić sobie odpowiednią dietę, w tym posiłki okołotreningowe. Jedzenie do pudełka zabierane na trening powinno zawierać, zależnie od aktywności, odpowiednią porcję łatwo przyswajalnego białka lub węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym.

Niepewność w trakcie zakupów spożywczych

O ile  wiele osób doskonale wie, jak przygotować śniadanie dietetyczne i inne posiłki korzystnie wpływające na organizm, nie zawsze potrafimy odszukać odpowiednie produkty na sklepowych półkach. Do dietetyka można się więc zgłosić również prosząc o porady dotyczące prawidłowego czytania etykiet produktów spożywczych.

Weryfikacja mitów żywieniowych

W sieci wciąż można natknąć się na rozmaite diety-cud, na przykład oparte wyłącznie na białku lub na tłuszczach. Większość tego typu koncepcji jest niekorzystna dla organizmu i przynosi jedynie krótkotrwałe efekty, jeśli w ogóle jakiekolwiek. Każdą kontrowersyjną dietę-cud warto w pierwszej kolejności skonsultować ze specjalistą.

Niektóre schorzenia

Wiele schorzeń wymaga konsultacji z dietetykiem, np. miażdżyca czy cukrzyca. Wizyta u specjalisty pomoże nie tylko skonsultować optymalny jadłospis, ale także znaleźć smaczne alternatywy dla potraw, z których należałoby zrezygnować.

Skomentuj