Jak utrzymać zdrową dietę podczas świąt wielkanocnych?
Tegoroczne święta wielkanocne będą niezwykłe pod wieloma względami. Wielu z nas spędzi je bez rodziców, babć i dziadków, a na stołach może zabraknąć tradycyjnych dań. Jednocześnie, za oknem wiosna i mimo wszystko chcielibyśmy zadbać o swoje zdrowie, wprowadzając lub utrzymując nowe, zdrowsze nawyki żywieniowe. Oto kilka skutecznych porad, dzięki którym uda Ci się utrzymać dietę i jeść zdrowo w czasie świąt!
Zmiany, zmiany, zmiany
Święta nie oznaczają, że na stole nie może pojawić się dietetyczne jedzenie. Wprowadzenie nowych potraw może urozmaicić świąteczne menu. Możliwości jest mnóstwo! Przygotowując świąteczne dania możesz zamienić niektóre składniki na mniej kaloryczne, np. zamiast majonezu użyj jogurtu naturalnego lub greckiego, a zamiast cukru – ksylitolu, stewii lub erytrolu. W przypadku ciast, warto zmniejszyć dodawaną do nich ilość cukru. Podczas przygotowywania wypieków zastąp 1/3 mąki pszennej razową. Takie zmiany nie wpłyną negatywnie na smak potraw, a zwiększą ich wartość odżywczą i zawartość błonnika. Ciekawą alternatywą dla świątecznych mięs są wegetariańskie pasztety, np. z kaszy jaglanej lub soczewicy.
Umiar i mniejsze porcje
Świąteczne stoły obfitują w różnego rodzaju mięsa, sałatki i ciasta. Jeśli chesz spróbować wszystkiego, ogranicz porcje i unikaj dokładek tego samego dania. Dzięki temu możesz cieszyć się smakiem każdej potrawy, bez dyskomfortu wynikającego z przejedzenia. Wartym uwagi rozwiązaniem jest również nałożenie wszystkiego na jeden talerz – nawet niewielkie porcje każdej potrawy w sumie dadzą spory posiłek. Co więcej, umożliwi to kontrolowanie ilości jedzenia.
To, co pijesz, ma znaczenie
Na ilość spożytych kalorii duży wpływ ma nie tylko jedzenie, ale również picie. Często pojawiające się na świątecznych stołach soki lub gazowane napoje zawierają dużą ilość cukru i dostarczają setek pustych kalorii. Zamiast nich, warto postawić na wodę z dodatkiem cytryny lub mięty, gorzkie herbaty lub napary ziołowe. Dobrą propozycją jest również samodzielnie przyrządzona lemoniada, słodzona niewielką ilością miodu. Należy pamiętać, że kaloryczny jest także alkohol, którego często nie brakuje na święta. Warto ograniczyć jego ilość i unikać popijania go wysokosłodzonymi napojami. Jeżeli to możliwe, najlepiej sięgać po wytrawne czerwone wino rezygnując z wódki i likierów. Podczas diety redukcyjnej warto jednak całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu, który nie jest tylko kaloryczny, ale do tego odwadnia organizm.
Nie tylko siedzenie za stołem
Dłuższe przesiadywanie przy stole nie jest najlepszym rozwiązaniem – świąteczne potrawy kuszą wyglądem i zapachem, więc trudno się powstrzymać od jedzenia. Co prawda spacery nie są obecnie zalecane, ale postaraj się oderwać się od stołu! Posprząjcie całą rodziną po skończonym posiłku i zagrajcie w planszówkę lub w karty. W przerwie między posiłkami zrób łagodny trening ogólnorozwojowy. Zasiej kwiatki na balkonie, jeśli masz balkon, a jeśli nie, to na parapecie. Zagraj z dziećmi w szarady, pobaw się z psem – byle tylko nie siedzieć cały dzień przy stole.