Dieta – szybka czy skuteczna?
Kiedy decydujesz się schudnąć, zapewne oczekujesz szybkich efektów i to najlepiej spektakularnych. Diety, które obiecują szybką utratę wagi, zwykle opierają się na znacznym ograniczeniu kalorii lub eliminacji niektórych produktów spożywczych. Czy dzięki takim restrykcjom można uzyskać trwałe efekty odchudzania i czy są one bezpieczne dla zdrowia?
Czy mniej znaczy lepiej?
Długotrwała dieta o kaloryczności niższej odTwojego zapotrzebowania prowadzi do spadku tempa metabolizmu. Oznacza to, że wszystkie procesy w Twoim organizmie będą przebiegać wolniej bądź zostaną zahamowane – również spalanie tkanki tłuszczowej. Kiedy dieta przestaje przynosić rezultaty, często jeszcze bardziej obniżamy jej kaloryczność, a to jedynie pogłębia problem. Coraz mniej energii zużywane jest na bieżące potrzeby, a coraz więcej magazynowane w tkance tłuszczowej – to jest właśnie ten słynny tryb oszczędzania energii, gdy organizm wyczuwa, że ograniczamy mu dostęp do pożywienia. Dieta o bardzo niskiej kaloryczności wpływa również na spadek produkcji hormonów tarczycy, które m.in. mają za zdanie pobudzanie metabolizmu.
Efekt „wow” wcale nie taki „wow”
Początkowy spadek wagi na diecie odchudzającej jest bardzo motywujący. Ale czy wiesz, z czego tak naprawdę wynika? W warunkach niedostatecznego spożycia energii z dietą, w pierwszej kolejności jest ona czerpana nie z tkanki tłuszczowej, ale z zapasów glikogenu w mięśniach. Ponieważ rozpad glikogenu wiąże się z uwolnieniem znacznych ilości wody, pierwsze kilogramy, które tracisz podczas diety to właśnie woda, a nie tłuszcz. Niezupełnie o to chodziło, prawda? Dodatkowo, organizm będzie dążył do odbudowania tych zapasów, więc takie kilogramy na pewno szybko wrócą. Co gorsza, na diecie o niskiej zawartości kalorii, która dodatkowo nie dostarczy odpowiednich ilości białka, może dojść do utraty tkanki mięśniowej.
Dieta uboga, nie tylko w kalorie
Mała ilość pożywienia, eliminowanie niektórych grup produktów czy głodówki niosą ze sobą ryzyko wystąpienia poważnych niedoborów żywieniowych. Dieta o energetyczności niższej niż 1200 kcal, spożywana przez dłużej niż dwa tygodnie w większości przypadków nie jest w stanie dostarczyć Ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych w prawidłowych proporcjach. Wraz ze szczupłą sylwetką w pakiecie możesz dostać anemię spowodowaną niedoborami żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12, osłabione kości – dzięki niedoborowi wapnia, zaburzenia pracy serca – związane z brakiem potasu, czy pogorszenie pracy mózgu – z powodu niedoboru magnezu, a także osłabienie ogólnej odporności organizmu. Aby dieta była skuteczna, dobra dla Twojego zdrowia oraz gwarantowała długotrwałe efekty, musi przede wszystkim mieć wysoką wartość odżywczą. Jeśli brakuje w niej witamin, składników mineralnych, dobrego tłuszczu, białka, błonnika pokarmowego, Twój organizm nie będzie pracował prawidłowo.
Błędne koło restrykcyjnych diet
Kiedy zaczynamy stosować zdrową dietę, a przede wszystkim kiedy widzimy szybki efekt na wadze, jesteśmy pełni entuzjazmu. Nie trwa on jednak długo. W przypadku restrykcyjnej diety po pewnym czasie (najczęściej już po 2-3 tygodniach) dochodzi do zniechęcenia – z powodu nagłego zatrzymania na wadze lub też znużenia ciągłymi wyrzeczeniami. Głód, spadek energii, stan ciągłego podenerwowania powodują, że szybko porzucamy marzenia o szczupłej sylwetce i wracamy do naszej „strefy komfortu”. Nieustanne porażki powodują spadek motywacji, a tym samym zmniejszają szansę na sukces w przyszłości.
Tylko zmiana nawyków na stałe
Jeśli chcesz uzyskać trwałe efekty odchudzania, musisz zmienić swoje myślenie o diecie. Twoja waga nie wzrosła w ciągu miesiąca. Odchudzanie, a następnie utrzymanie prawidłowej masy ciała to proces trwający całe życie, a nie kilka tygodni czy miesięcy. Wszelkie szybkie „diety odchudzające” najczęściej zostawiają nas bez pomysłu na to, jak powinniśmy się dalej odżywiać, co zwykle kończy się powrotem do dawnych nawyków. Bardzo pomocnym krokiem w kierunku zmiany nawyków żywieniowych na stałe jest skorzystanie z cateringu dietetycznego. Oferuje on zbilansowane, smaczne posiłki, które pomogą Ci w zdrowy sposób obniżyć masę ciała, ale również będą doskonałą wskazówką, jak powinien wyglądać prawidłowo skomponowany codzienny jadłospis.