Dieta pudełkowa dla osób aktywnych fizycznie – kiedy tak, a kiedy nie

Dieta pudełkowa zazwyczaj wybierana jest przez osoby, którym zależy na zdrowym i racjonalnym żywieniu. Polega na zamawianiu zestawów dań z cateringu dietetycznego,  o konkretnej kaloryczności. Firmy cateringowe układają posiłki w konsultacji z dietetykiem.  

Dieta pudełkowa: na czym polega?

Dieta pudełkowa, nazywana inaczej cateringową, jest jednym z najmodniejszych sposobów na utratę zbędnych kilogramów lub utrzymanie szczupłej sylwetki. Podstawową zasadą zdrowego odżywiania się jest jedzenie 4-5 regularnych, pełnowartościowych posiłków każdego dnia. Posiłki dietetyczne powinny być świeże i zróżnicowane. Dla wielu osób, zwłaszcza zapracowanych, codzienne przygotowywanie śniadań, obiadów i kolacji stanowi problem ze względu na brak czasu. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem jest dieta pudełkowa.

W zależności od potrzeb, klient wybiera określony program dietetyczny (np.  dietę odchudzającą 1200 kcal, dietę wegetariańską). Wybrana firma cateringowa rano, najczęściej między 5. a 7. godziną lub wieczorem dostarcza do domu, mieszkania lub pracy zestaw 4 lub 5 gotowych posiłków. Można otrzymywać posiłki codziennie lub z wyłączeniem weekendów. Jedzenie pakowane jest do pudełek, które umożliwiają zachowanie świeżości potraw przez wystarczający czas i pozwalają na ich wygodne podgrzanie.

Dieta dla osoby aktywnej fizycznie powinna mieć odpowiednią wartość energetyczną – 2000 – 2500 kcal. Zwiększona kaloryczność jest uzasadniona dość dużym wydatkiem energetycznym podczas treningów. Dieta sportowca amatora powinna również dostarczać substancje o działaniu antyoksydacyjnym – witaminy A, C, E.  Zdolność usuwania wolnych rodników wykazują także flawonoidy zawarte w warzywach, owocach, kakao oraz zielonej herbacie.

Produkty w diecie dla aktywnych

Białko, podstawowy budulec mięśni, znajduje się w takich produktach, jak mięso, ryby czy mleko, a także w nasionach roślin strączkowych i ziarnach zbóż. W normalnych warunkach w organizmie białko jest wykorzystywane do budowy tkanek, np. mięśni, a nadmiar jako źródło energii. Przy bardzo intensywnej aktywności fizycznej (ćwiczenia siłowe, kulturystyka) i po konsultacji z dietetykiem możliwe jest dołączenie do diety odżywek białkowych. Należy jednak być bardzo ostrożnym, gdyż zbyt duża ilość białka w diecie obciąża nerki i wątrobę.

Zalety  diety pudełkowej

Zalet takiej diety jest bez liku. Ograniczmy się do najważniejszych:

  • oszczędność czasu klienta, który nie musi robić zakupów i spędzać czasu w kuchni
  • zdrowe odżywianie, według wskazań dietetyka czy lekarza
  • konsekwentne utrzymywanie diety, co zwłaszcza w samodzielnym odchudzaniu jest trudne do przeprowadzenia
  • trzymanie w ryzach apetytu,
  • niepodjadanie między posiłkami
  • poznawanie nowych smaków (oryginalne składniki, przepisy kuchni egzotycznych i tradycyjnych)
  • codziennie świeże i smaczne posiłki.

Dieta pudełkowa ma mnóstwo zalet na co dzień, sprzyja też osobom aktywnym fizycznie.

Aby zbudować masę mięśniową w diecie muszą być obecne białka, węglowodany skrobiowe i zdrowe niezbędne tłuszcze.

Celem diety odchudzającej jest zmniejszenie masy ciała. Zbilansowana dieta to taka, która ma prawidłowe proporcje dobrej jakości białka, węglowodanów i tłuszczów. Zawiera też duże ilości warzyw. 

Przykładowe menu diety Optimum 2500 kcal:

Śniadanie: Owsianka na mleku z orzechami włoskimi i prażonym jabłkiem, warzywa do chrupania

Drugie śniadanie: Zupa kalafiorowa

Obiad: Pierś z indyka w sosie musztardowo-miodowym, dwukolorowa marchewka z cukinią i zielonym groszkiem, ryż biały i dziki

Podwieczorek: Aksamitka kawowa, owoce

Kolacja: Łosoś a la wellington ze szpinakiem, sałatka z cukinii z oliwkami i orzechami włoskimi

Dieta pudełkowa dla osób aktywnych fizycznie – kiedy tak, a kiedy nie?

Dieta pudełkowa będzie dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które są aktywne fizycznie, o ile zostanie odpowiednio dobrana. Wybierając catering o niskiej kaloryczności można doprowadzić do osłabienia organizmu. W Internecie dostępne są kalkulatory, które pozwalają orientacyjnie sprawdzić Twoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Nic nie zastąpi jednak konsultacji z dietetykiem, który pomoże dobrać odpowiednią dietę, pozwalającą na osiągnięcie celów.

Skomentuj