efekty diety kopenhaskiej

Dieta kopenhaska – czy są po niej efekty?

D

ieta kopenhaska znana jest także jako dieta trzynastodniowa, ponieważ właśnie na tyle dni została opracowana. Według założenia, ma umożliwić pozbycie się co najmniej 5 kilogramów, jednak wiele osób chwali się osiągnięciem redukcji masy ciała nawet o 20 kg! Jednak taki efekt, w tak krótkim czasie, wymaga wielu poświęceń. Dieta bywa określana również jako dieta duńska, ponieważ uważa się, że jej zasady zostały opracowane w Danii: w Klinice Mayo lub Szpitalu Rządowym w Kopenhadze, ale żadna z tych instytucji nie chce podpisać się pod jej autorstwem. Dlaczego wypierają się tak skutecznej diety? Na czym polega dieta kopenhaska i jakie są jej skutki?

 

Dieta kopenhaska – zasady

Wszyscy, którzy zastanawiają się nad odchudzaniem z pomocą diety kopenhaskiej powinni najpierw poznać jej zasady. Warto zaznaczyć, że dieta kopenhaska nie przyjmuje żadnych kompromisów, a tym bardziej przerw w jej stosowaniu. Złamanie choć jednej z niżej przedstawionych zasad lub przerwanie diety oznacza konieczność całkowitej rezygnacji z jej stosowania na co najmniej trzy miesiące. Z kolei ci, którym udało się ukończyć trzynaście dni diety nie mogą jej powtórzyć wcześniej, niż po dwóch latach. A oto zasady diety kopenhaskiej:

  1. Nie więcej niż 600-800 kcal dziennie
    Dieta kopenhaska jest dietą niskokaloryczną i niskowęglowodanową. Powstał specjalny, ściśle określony jadłospis. Nie wolno wprowadzać do niego jakichkolwiek „poprawek”. Wartość kaloryczna posiłków przeznaczonych na dany dzień waha się między 600 a 800 kalorii. Jak nietrudno przekalkulować, taka ilość kalorii nie pokrywa zapotrzebowania na energię żadnej osoby dorosłej (dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej, z zależności od płci, wieku, wagi i stopnia aktywności wynosi 1500-2500 kilokalorii). Skąd zatem tak nisko postawiony próg? Twórcy założyli, że podstawą redukcji tkanki tłuszczowej będzie tworzenie tak zwanego deficytu kalorycznego, który zmusi organizm do wytwarzania niezbędnej energii z nadmiaru tkanki tłuszczowej. Warto jednak pamiętać, że przy tak restrykcyjnej redukcji dochodzi również do utraty glikogenu i wody.
  1. Przestrzeganie czasu trwania diety i pilnowanie czasu spożywania posiłków
    Trzynaście dni wydaje się bardzo krótkim okresem, ale pod żadnym pozorem nie wolno przedłużać jej stosowania. Powodem jest wysokie ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia niedoborów minerałów i witamin. Diety kopenhaskiej nie można jednak też skracać, ponieważ to uniemożliwia osiągnięcie założonych efektów. Na każdy dzień diety przeznaczone są tylko trzy posiłki (śniadanie, obiad, kolacja). Co ważne, należy je spożywać o jasno określonych godzinach: śniadanie – między 8 a 9 rano, obiad – między 12 a 14, kolacja – między 16 a 18. Maksymalne odstępstwo od pory posiłku wynosi do pół godziny.
  1. Wszystkie posiłki zgodne z jadłospisem
    Podstawę dla diety kopenhaskiej stanowią warzywa, jajka, chude mięso i owoce, ale tylko w ograniczonych ilościach. Węglowodany, które znajdują się w menu to przede wszystkim cukry proste o niskim indeksie glikemicznym. Dlatego istotnym elementem jadłospisu jest kawa. Jej celem jest dostarczenie energii, ale dla osób z chorobami układu pokarmowego lub nadciśnieniem, może okazać się ona bardzo niekorzystna, zwłaszcza na czczo. W trakcie trwania diety jadłospisy z poszczególnych dni dublują się – to samo jest przewidziane na dzień 1. i 8., 2. i 9., 3. i 10., 4. i 11., 5. i 12., 6. i 13., a wyjątek stanowi dzień 7., który nie ma już powtórzenia w menu.I tak na przykład: pierwszy dzień diety to śniadanie – kawa z jedną kostką cukru, obiad – 1 lub 2 jajka plus szklanka szpinaku/brokułów i jeden pomidor, kolacja – 200 gram befsztyku wołowego plus 5 liści sałaty z oliwą z oliwek i odrobiną soku z cytryny. Drugi dzień: śniadanie – kawa z jedną kostką cukru,, obiad – 200 gram befsztyku wołowego plus 5 liśćmi sałaty z oliwą z oliwek i odrobiną soku z cytryny plus owoc, kolacja – jeden plaster chudej szynki plus 2-3 szklanki jogurtu naturalnego.
  1. Wszystko spoza jadłospisu jest zakazane
    Dieta kopenhaska zabrania spożywanie jakichkolwiek produktów niż wymienione w jadłospisie. To samo dotyczy ilości. Każdy, kto sięgnie choćby po małą porcję alkoholu, zje ciastko, będzie żuć gumę, ten właśnie pożegnał się z dietą.
  1. Zero sportu
    Ta zasada brzmi wręcz nieprawdopodobnie dla osób, które chcą schudnąć. Jednak każdy, kto przez chwilę zastanowi się nad możliwymi stukami wzmożonego wysiłku fizycznego przy tak niskiej kaloryczności posiłków, szybko zrozumie powód zakazu.

 

  1. Nie wszystko jest zakazane

Przyglądając się powyższym zasadom, łatwo zwątpić, czy cokolwiek podczas niej wolno. Odpowiedź brzmi: owszem, są takie rzeczy, które wolno, a wręcz trzeba. A są nimi:

  • wypicie 2 litrów wody każdego dnia,
  • suplementacja niedoboru witamin (oprócz witaminy A),
  • stosowanie ziół i przypraw (oprócz soli),
  • możliwe dodawanie do kawy szczypty cynamonu lub kardamonu.

Dieta kopenhaska – nie dla każdego

Dieta kopenhaska nie uwzględnia w jadłospisie odpowiedniej ilości posiłków i czasu przerwy pomiędzy nimi (4-5 posiłków co 3-4 godziny), właściwych porcji warzyw i owoców, jest pozbawiona zalecanych produktów zbożowych, tym samym jest niezgodna z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia. Nie spełnia też wymagań określonych względem diet niskokalorycznych według amerykańskiego National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (wg Instytutu posiłki powinny zawierać co najmniej 800 kilokalorii każdego dnia). Dlatego każdy, kto chce zastosować tę dietę, powinien skonsultować się najpierw ze swoim lekarzem. Osoby, które są zdecydowane na dietę kopenhaską, ale na co dzień pracują fizycznie i/lub regularnie uprawiają sport, powinny zorganizować sobie przynajmniej trzy tygodnie przerwy – na czas diety i tydzień odpoczynku po jej zakończeniu.

Ze względu na swój radykalny charakter, dieta kopenhaska nie jest zalecana osobom, które nie zakończyły okresu dojrzewania i osobom w podeszłym wieku. Dieta jest absolutnie przeciwwskazana dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią, nadciśnieniowców, osób z chorobami serca czy nerek, a także cierpiących na cukrzycę lub walczących z niedocukrzeniem.

  

Dieta kopenhaska efekty

Ci, którzy stosowali dietę kopenhaską, zgodnie twierdzą, że dzięki niej straciły zbędne kilogramy, ale dobór posiłków w jadłospisie wygląda na nieprzemyślany, wręcz przypadkowy. Efekty diety kopenhaskiej to nie tylko spadek wagi, ale też niedobory witamin, minerałów, składników odżywczych, czy błonnika. Po jej zakończeniu „kuracjusze” osłabieni, zmęczeni i rozdrażnieni z powodu ciągłego uczucia głodu i zbyt niskiej ilości glukozy we krwi. Braki witamin i minerałów powodują problemy z cerą, wypadanie włosów i osłabienie paznokci.

Zminimalizowanie minimalnej dopuszczalnej dziennej dawki kalorii, codzienne picie kawy, niemal zupełne wykluczenie węglowodanów złożonych… To wszystko sprawia, że dietę kopenhaską mogą stosować jedynie zupełnie zdrowe osoby dorosłe, które nie pracują fizycznie, a i to po wspomnianej już konsultacji z lekarzem.

 

Bilans „zysków i strat” wydaje się przemawiać na niekorzyść diety kopenhaskiej. Co zatem sprawia, że wciąż znajdują się osoby, które ją podejmują? Schudnąć to marzenie, które dla wielu staje się najważniejszym celem. Ale odchudzanie jest nie celem samym w sobie, ale środkiem do zdrowia.

  

Skomentuj