zdrowa dieta na przytycie

Zdrowa dieta na przytycie

Masz dość spojrzeń, które mówią „jaki chudzielec” i żartów o rzekomym tasiemcu lub ofert osób, które proponują, że „oddadzą” Ci swoje zbędne kilogramy, bo Ty jesteś taki chudy/taka chuda? Jeśli jesz i jesz, ale mimo wszystko Twoja waga stoi w miejscu i nie możesz przytyć dowiedz się, na czym polega zdrowa dieta na przytycie i wyjdź z niedowagi.

Sprawdź swój stan zdrowia

Zanim dowiesz się, jak wygląda dieta na przytycie, najpierw sprawdź swój stan zdrowia. Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym i poproś o skierowanie na podstawowe badania (m.in. badanie moczu, morfologia, poziom glukozy i hormonów tarczycy). Jeśli Twoje wyniki nie są prawidłowe – koniecznie skonsultuj się jeszcze raz z lekarzem, a jeśli są w normie – gratulujemy! Teraz czeka Cię przejście na dietę dla chcących przytyć.

Zdrowa dieta na przytycie

Wiele osób uważa, że przytyć jest bardzo łatwo, bo wystarczy dodać do menu dodatkowe porcje wysokokalorycznych przekąsek, słodyczy i częściej jeść na obiad fast foody. Ale my takiej niby-diecie mówimy zdecydowane NIE, ponieważ każda zdrowa dieta, również ta na przytycie, respektuje fundamentalne zasady zdrowego trybu życia. Dlatego dieta powinna być przede wszystkim pełnowartościowa i oparta na regularnych posiłkach (najlepiej 5 posiłków dziennie, średnio co 3 godziny). Jeśli końcowy efekt diety ma przynieść trwałe i korzystne dla zdrowia efekty, nigdy nie można oczekiwać błyskawicznych rezultatów. Pamiętaj, że Twój organizm musi mieć czas, żeby się przyzwyczaić do zwiększenia masy ciała.

Mniej stresu, a więcej kalorii

Pamiętając o tym, co napisaliśmy powyżej, nie sposób zaprzeczyć, że dieta dla chcących przytyć musi mieć więcej kalorii niż „normalna” dieta. Jednak tym kaloriom powinny towarzyszyć wartości odżywcze. Najczęściej stosowane jest podniesienie kaloryczności o około 15% w stosunku do dotychczasowego zapotrzebowania na energię. Aby osiągnąć ten bilans dodaj swojego jadłospisu orzechy, pestki dyni i słonecznika, sezam, suszone owoce. I postaraj się wyeliminować (a przynajmniej ograniczyć) stres, który u wielu osób wywołuje przyspieszenie metabolizmu, a ponadto powoduje efekt „ściśniętego” żołądka, który odbiera apetyt.

Nie zapominaj o śniadaniu

Rolą śniadania jest dostarczenie do organizmu odpowiedniej dawki energii, która pozwoli na pełną aktywność i dobre samopoczucie. Twoje śniadanie powinno być nie tylko syte, ale jednocześnie dobrze zbilansowane. Tuż po przebudzeniu wypij szklankę przegotowanej, letniej wody z dodatkiem soku z połowy cytryny, co przygotuje Twój układ pokarmowy na posiłek.

Nie bój się ruchu

Choć może Ci się wydawać, że aktywność fizyczna to tylko spalanie kalorii, o które Ty teraz walczysz, to jednak aktywność fizyczna jest Twoim sojusznikiem. Wystarczy godzina aktywności trzy razy w tygodniu, aby Twój organizm lepiej funkcjonował. To nie tylko poprawia metabolizm, ale pozwala rozładować napięcie i wzmacnia mięśnie (a wzrost masy mięśniowej to wzrost wagi). Postaw na sport, który lubisz: spacery, aerobik, pilates, pływanie, jazda na rowerze – możliwości masz wiele.

I pamiętaj o pozytywnym nastawieniu, które ma ogromny wpływ na efekty zmian. Uwierz w siebie – wciąż możesz osiągnąć swoją upragnioną masę ciała.

Skomentuj