wypadanie włosów - powody i ratunek na to

Wypadanie włosów – skąd się bierze i jak z tym walczyć?

Temat utraty włosów bardzo często jest dla ludzi wstydliwy i bolesny. Poprzez utratę owłosienia, często narażeni jesteśmy na spadek poczucia własnej wartości, wstyd i inne problemy natury emocjonalnej. Zaznaczyć warto, że przyczyny utraty włosów mogą być bardzo różne. Przeważają tutaj jednak choroby skórne o podłożu infekcyjnym, immunologicznym, i o podłożu nieznanym. Na szczęście nowoczesna medycyna zaopatruje nas w coraz to doskonalsze metody zagęszczania włosów.

Choroby skóry

Najpowszechniejszymi chorobami skórnymi, które mają przeważający wpływ na postęp łysienia, są: rybia łuska, kiła, półpasiec, sarkoidoza, różnego rodzaju grzybice, toczeń, twardzina. Kiedy lekarz stwierdzi, że możemy cierpieć na którąkolwiek z powyższych chorób, należy niezwłocznie podjąć się leczenia farmakologicznego. Leczenie takie wspomagać można poprzez relaks i prowadzenie zdrowego trybu życia. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że wpływ na utratę włosów ma również podwyższony poziom hormonów stresu i chemia znajdująca się w niezdrowym pożywieniu. Część z tych chorób możemy „złapać” również w miejscach takich jak baseny, czy prysznice. Pamiętajmy więc o dodatkowych środkach do dezynfekcji ciała.

Co po wypadaniu??

Jeśli uporamy się z wypadaniem włosów lub zatrzymamy etap łysienia spowodowanego chorobami skóry, warto pomyśleć o metodach, które przywrócą naszym włosom objętość i blask. Często w takich sytuacjach sięgamy po specjalne szampony, odżywki i suplementy. Należy jednak pamiętać, że to czasami nie wystarczy. Jeżeli powyższe metody zawiodą, koniecznym może być wypróbowanie metod na zagęszczanie włosów. Na rynku dostępnych jest wiele metod. Od peruk, po przeszczepianie zdrowych cebulek włosowych z innych, niedotkniętych chorobą części ciała pacjenta.

Kolejną ważną sprawą jest rozpoczęcie (lub powrót do) aktywności fizycznej. Uprawiana regularnie aktywność pozwoli Ci na spalanie większej ilości kalorii, a także poprawi Twoje samopoczucie dzięki wzmożonej produkcji endorfin, wzmocni cały organizm i wspomoże regulację metabolizmu. Wystarczy godzina aktywności fizycznej trzy do czterech razy w tygodniu. Koniecznie zacznij od tego, co lubisz najbardziej – może to być jazda na rowerze, bieganie, intensywne spacery, zajęcia fitness, basen – możliwości są ogromne.

Podsumowanie

Niezależnie od metody, efekt powinien być zadowalający na tyle, żebyśmy przestali koncentrować się na włosach i związanych z nimi problemami. Pamiętajmy, że kłopoty skórne są powszechne i nie muszą wynikać z braku higieny. Nie warto więc wstydzić się i ukrywać takich dolegliwości. Pamiętaj, że gdy zawiodą metody farmakologiczne, zawsze jest możliwość zagęszczenia włosów. Daj sobie szansę, na zdrowy wygląd.

Skomentuj