jak pomóc osobie z depresją

Sprawdź, jak pomóc osobie z depresją

Przez wiele lat problem depresji był bagatelizowany – uważano, że jest to po prostu “dół” lub “chandra”, któremu najlepiej jest zaradzić przez zajecie się czymś konkretnym. Dzisiaj wiemy jednak, że depresja jest poważną chorobą, która – nieleczona – może doprowadzić nawet do śmierci. Dowiedz się, jak pomóc osobie z depresją.

Depresja –  jak pomóc skutecznie?

Przede wszystkim, osoba cierpiąca z powodu depresji powinna czym prędzej zgłosić się do lekarza psychiatry, psychologa lub psychoaterapeuty. Specjalista określi, czy dana osoba rzeczywiście zmaga się z depresją w sensie klinicznym, a także określi jej nasilenie, co jest niezbędne do wdrożenia odpowiedniego leczenia. Zachęcaj więc bliską Ci osobę do tego, by udała się do gabinetu profesjonalisty – jeśli chcesz, możesz towarzyszyć jej podczas drogi lub po zakończeniu wizyty zaproponować wspólne wyjście.

Najgorsza pomoc ludziom z depresją – naiwne pocieszanie

Wielu z nas posiada odruch pocieszania osoby cierpiącej – i czasami taka metoda zdaje egzamin, ale… nie w przypadku osoby zmagającej się z depresją. Kiedy ktoś z naszych bliskich cierpi na tę chorobę, to słowa “uśmiechnij się”, “doceń to, co posiadasz” czy “przecież inni radzą sobie w dużo gorszych sytuacjach” nie tylko nie zmienią jej w szczęśliwego człowieka, ale wywołują poczucie bycia niezrozumianym. Czasami także pojawia się wówczas poczucie winy, związane z tym, że… w przeciwieństwie do innych, my zmagamy się  przejmującym smutkiem, którego przyczynę trudno jest jednoznacznie określić.

Bądź cierpliwym słuchaczem

Chorzy na depresję zwykle mają negatywny obraz siebie, świata oraz przyszłości. Często odczuwają także lęk. W sytuacji, kiedy bliska Ci osoba zaczyna opowiadać o doświadczanych trudnościach, staraj się cierpliwie jej wysłuchać, ofiarowując jej swój czas i obecność. Czasami nie trzeba nic mówić – wystarczy trzymać kogoś za rękę lub mocno go przytulić. Kiedy jednak dana osoba zaczyna mówić, że w jej głowie pojawiają się myśli samobójcze – niezwłocznie poinformuj o tym kogoś, kto może zapobiec takiej tragedii – kogoś z jej rodziny, policję lub – w przypadku osoby niepełnoletniej – wychowawcę. Takich sygnałów nie wolno lekceważyć!

Skomentuj